Gå til innhold
Hundesonen.no

Laika


laikamor

Recommended Posts

Tror ikke jeg har laget en tråd om Laika enda, så da kan jeg vel gjøre det her.

Laika er blanding av border collie, cocker spaniel, papillon og buhund. Laika ble født 3.2.08, så nå er det ikke lenge til hun er to år :thumbs:

Utenom de problemene jeg har skrevet om her, så er hun en veldig snill hund. Hun er veldig rampete, hun kan spise alt fra sokker til pynt. Laika er veldig leken og full av energi, og det merkes også. Når hun kommer inn fra tur, spesielt om hun er våt, så kan hun mesten springe på veggene her inne. Hun liker også å få kos, og i noen perioder vil hun mesten bare kose hele tiden.

Favorittleken hennes er fjernstyrte helikopter. Hun elsker dem. Hopper rundt og prøver å få tak i det. Om vi spør om hun vil fly helikopter, så springer hun rett ut der det pleier å ligge.

Vi trener litt agility i hagen, og dette elsker hun. Før vi begynner å trene så pleier hun å springe gjennom og over hinderne, mens jeg bare står ved siden av og ser på. Vi trener også litt triks. Hun er en veldig lettlært hund, så jeg har litt problemer med å finne nye triks å lære henne.

Sommeren 2009 var vi på hundeleir med oslo hundeskole, og jeg håper på at vi kan til sommeren igjen. Tar ca. 10 timer å kjøre hjemmefra til leiren, så det kommer litt ann på om noen vil kjøre meg igjen i år.

For tiden har Laika løpetid, så det er litt stress når vi har en hannhund i tillegg. Han har vi nå kjørt opp til tanten min, så håper det blir litt mindre stress her hjemme nå. Han har ikke spist på flere dager nå, for han er bare etter Laika hele tiden.

Her er noen bilder:

En gang var hun liten og søt...

2cnifig.jpg

men nå er hun stor og skummel

kc04k4.jpg

Hun elsker å bade, spesielt når vi er på hytta

346ayqu.jpg

919klj.jpg

Et av konfirmasjonsbildene mine

24whilz.jpg

Slik så nesa hennes ut tre-fire dager etter at en hund hang fast i nesa hennes (angrep henne)

jt72g2.jpg

Laika og Vikson, den gale dachsen til søskenbarnet mitt

2zq5y7l.jpg

Laika og Nikki, en venninnes hund

2w3w5f9.jpg

Fant, den andre blandingshunden vår

fepclw.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nooomin - tusen takk for at vi fikk bli litt kjent med den herlige hunden din :thumbs:

Trist med såret på nesen, men det ser jo heldigvis ut til at det går bra likevell :blink:

Det er lenge siden hun fikk det såret, så det går helt bra nå :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Idag er Laika 2 år! :ahappy::D:lol: Tiden går så fort! Føler det ikke er lenge siden jeg fikk henne, men det er jo mesten 2 år siden :lol:

Hun har fått kake idag, og noen gaver :D Pluss at hun skal få en ekstra lang tur.

Her er noen bilder:

Hun fikk blant annet nytt helikopter (glemte å pakkee det inn)

9pxf5u.jpg

Det gamle, og det nye helikopteret. Dere ser kanskje hvilket som er gammelt?

f2tpxs.jpg

Kake til begge hundene

dneyqe.jpg

Godt med kake

izth1e.jpg

Fant likte best "lysene"

2193z44.jpg

Hun elsker å åpne presanger

bff32r.jpg

Innholdet falt i smak

2dhcnpt.jpg

npi9ao.jpg

Gøy med helikopter

1zxsejc.jpg

Dagens presanger (utenom helikopteret)

2ykmlo9.jpg

Legger med noen bilder fra da vi var på isen en dag

j9sff4.jpg

Hun prøvde å komme seg bort til en isklump... Slik så det ut etter hun hadde skrapt seg bortover med kløtnene

2nq4pqv.jpg

Viktig å passe på at man ikke snubler i båndet

212y2ba.jpg

2m504xu.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 9 months later...

Okey, jeg er virkelig dårlig til å oppdatere.

Vi var på agilitykurs med Anne Haugland for et par helger siden. Laika var kjempeflink, man kan se på henne at hun elsker det. Vi har jo trent endel før, så hun kunne de fleste hinderene. Det eneste hinderet hun ikke hadde prøvd før var vippa, men hun klarte faktisk den også, helt alene, ganske kjapt :lol: Jeg er veldig stolt over henne. Bommen har hun bare prøvd et par ganger på hundeleir, men det er lenge siden, likevel husket hun den med en gang. Det virker også som hun liker mønet og bommen veldig godt, det var flere ganger hun sprang over de mens jeg sto og hørte på hva Anne sa jeg skulle gjøre. Det ble da til at jeg bare måtte springe etter for å belønne felt :P

Jeg hadde med kamera, men glemte å finne det frem og ta bilder. Anne sendte noen bilder hun tok, så jeg kan legge ut noen av de hvertfall:

outymd.jpg

2mcenuh.jpg

14c9uzo.jpg

2rxtves.jpg

4hrwv5.jpg

Jeg savner Laika masse for tiden, da jeg bor på hybel i Os, hvor hun ikke kan være med. Jeg vil gjerne flytte til et sted hvor jeg kan ha henne med, men vi har funnet ut at det blir for dyrt å flytte, da jeg må betale tre måneder oppsigelse her i tillegg til den nye husleiga. Men, huseieren her jeg bor nå er veldig snill, og hun har sagt hun skal hjelpe meg å finne et sted til høsten igjen hvor jeg kan ha med hund :lol:

Jeg skal hjem neste helg, da blir det nok masse trening på oss. Jeg skal prøve å få tatt endel bilder, noen av dem blir kanskje også lagt ut her :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

I dag er Laika 3år :lol:

Når det gjelder utageringen så har hun blitt mye bedre. Folk er fremdeles ganske vanskelig å møte, vanskelig å få kontakt med henne, men likevel bedre enn det var før. Når vi møter hunder så går hun ofte helt fint, helt til den andre hunden vår kjefter på hunden vi møter. Da bjeffer Laika også, men da er det bare å rygge litt, så får jeg kontakt med henne igjen. Hun er så flink :rolleyes2: Gleder meg virkelig til høsten når jeg kan trene med henne hver dag, nå blir det bare ca. en helg i måneden jeg er hjemme og kan trene med henne.

I dag skal jeg hjem til henne... Regner med hun kommer til å drive ramp hele helga, hun pleier det når jeg er hjemme. Sannsynligvis fordi hun forventer det skal skje noe hele tiden, fordi jeg trener ganske mye med henne når jeg er hjemme :) Jaja, det er vel min feil, så kan vel ikke klage..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...