Gå til innhold
Hundesonen.no

Eggeskall på øyet


Recommended Posts

Min hund har fått en eggeskallbit på øyeeplet sitt.

Jeg klarer ikke å ta det bort. Biten en muligens 3x3mm og sitter midt på øyet. Men flytter seg litt her og der.

Noen tips om hvordan jeg kan få det ut? Eller er dette en sak som vetten burde fikse?

håper noen kan hjelpe meg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Virker hunden plaget?

Øyet er veldig kjekt sammensatt altså, det fikser gjerne opp i sånne fremmedlegemer selv. Hvis ikke hunden har smerter og/eller øyet ser veldig rødt og irritert ut ville jeg gitt øyet en sjanse til å blunke ut eggeskallet selv. Om det ikke får det til ville jeg skylt øyet grundig med øyebadevann/saltvannsløsning*, virkelig dynket på.

Om det ikke forsvinner av det heller så er nok vetten riktig plass å henvende seg ja. Jeg er iallefall ikke særlig komfortabel med å pille inni øyne kjenner jeg. Det er ikke så kjekt om man piller litt feil liksom.

* saltvannsløsning dette lager du fint selv ved å koke vann med salt, google forteller deg blandingsforhold lett som en plett skulle jeg tro.

Lykke til! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville prøvd å få det vekk med en q-tip, jeg.. Det gjorde i alle fall legen på meg når jeg fikk noe rusk på øyet som ikke gikk vekk av seg selv.

Men det er kanskje borte alleredem da!

Lykke til!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og dette vet du av erfaring? :D

Hehe, ja faktisk.  Jeg hørte/leste det et sted, men det er veldig vanskelig å treffe riktig.  :P  Og kanskje er det en smule enklere på mennesker.  Men i alle fall er det bra med tanke på bakterier og sånt; visstnok..   :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Isj :S

Casper hadde ett hår på øyet her om dagen, lå midt på og så skikkelig ubehagelig ut. Men han brydde seg ikke. Prøvde (litt halvhjertet) å få det ut, men lettere sagt enn gjort, så lot det bare være. Har ikke sjekket om det fortsatt er det, men regner med at det er borte. Hår på øyet skjer jo rett som det er hos mennesker og så.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...