Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! Jeg skal passe en kanin!


Guest janson

Recommended Posts

Skrevet

Som overskriften sier så skal jeg passe en kanin nå over nyttår. Jeg har ingen erfaring med kaniner og kan ikke noe særlig mer enn at de har fire ben, to lange ører og skikkelige tenner. Så jeg er litt nervøs :) Jeg regner med at jeg får litt informasjon av eier når hun kommer med, men kjenner jeg meg selv rett så kommer jeg til å bli stressa og garantert til å glemme å spørre henne om helt enkle ting som fôring etc. Så da lurer jeg på om det er noen som kan komme med litt generelle råd og tips så jeg kan være litt mer forberedt når dyret kommer. Jeg regner med at jeg må kaninsikre huset her? Hvordan er det med nyttår/raketter og kaniner? Rengjøring, fôr? Noe som er skikkelig fyfy? Vi skal forøvrig få besøk av en pomeranian den tiden kaninen er her. Noe jeg burde tenke på da?

Jeg blir glad for alt dere kan fortelle meg! Som sagt så kan jeg virkelig ingenting om kaniner..

Skrevet

Jeg sitter selv barnevakt for 3 kaniner nå :-)

Men ja, det er masse kaninfor som er fyfy. Alt du finner av "kaninmix", "gnagermix" ol. i matvarehandelen er fyfy kaninfor. Du får kjøpt kallekanin pellets på felleskjøpet. Den viktigste maten til kaninen er vell høyet. Så viktig at kaninen har høy og spise. Kaninene mine har høy til envær tid. Skal du ha kaninen løs? Er det frittgående innekanin? Det er et stort prosjekt og kaninsikre boligen, så om du bare skal passe den ville jeg nok ikke startet med det.. Kaninen spiser nemlig på alt av hjørner og veger, ledninger, planter, alt. Men om det er en frittgående kanin vill jeg spurt om jeg kunne fått med kompostbinger og sette sammen så kan den være løs på et begrenset område så du slipper om tenke på at den skal gnage over ledningene dine.

Lykke til med kaninpass!

Skrevet

Jeg er enig med Kristiin når det kommer til kaninmat. Skal man gi fór utover høy, så er ren pellets det beste. Da får den i seg den næringen den trenger. Og det beste er jo om man kan ha kaninen løs i heimen, ihvertfall så lenge man selv er hjemme. Min var løs i hele etasjen døgnet rundt, men min hadde ikke fortenner. Så jeg var ikke redd for gnaging :P

Ledninger, planter osv. kan fort bli tuklet med av en kanin, så best å gå over og sikre mest mulig. Noen kaniner er vant til å bruke ett bestemt hjørne i buret sitt som do, andre tar det litt over alt. Så det kan være du må plukke opp litt småstæsj :) Kompostbinger som også er nevnt over, er gull som inngjerding.

Når det kommer til hunden, kan det være at kaninen vil gjemme seg under ting og trampe. Hvis den ikke er vant til hunder. Min gjorde det noen ganger, men det kom seg så lenge han fikk titte frem når han selv ville. Ingen tvang å hilse på andre dyr/hunder.

Tipper kaninen ikke legger merke til raketter, men du kan jo følge litt ekstra med.

Noen kaniner har litt trøbbel med fordøyelse og kan lett bli løs i magen. Så om det skjer en dag, så trenger det nødvendigvis ikke å bety noe. Varer det over flere dager, kan du teste å bare gi ham høy og se om det blir bedre.

Tror det skal gå bra med kaninpass jeg. Det er veldig koselig med rabbiter :P Lykke til!

Skrevet

Takk for svar!

Ting skal nok gå helt fint, men når man kun har erfaringer med hund (og litt hest) så blir det litt skummelt! :) Har en familie som ikke er så begeistret for andre dyr enn hunder (fars første kommentar var «hvorfor kunne det ikke vært en hund?»), så tror kaninen hovedsakelig er hos meg. Og da blir det nok også til at det er her han er løs. Vet at eier pleier å ha kaninen løs innimellom, men er ikke helt sikker på hvor glad den er i å bruke tennene sine. Hvordan er det forøvrig med avføring? Hvis jeg velger å ha kaninen i buret mesteparten av tiden så blir det vel til at den gjør fra seg der. Må jeg da rengjøre et helt bur i hytt og pine eller er det nok å plukke vekk avføring pluss skitten høy/halm/sagflis (er det det man pleier å bruke)? Takk for tipset, skal sjekke ut det med kompostbinger! :P

Skrevet

Når du bare skal passe kaninen får du selvsagt med det fôret og utstyret kaninen skal bruke mens den er der. Jeg ville ikke styret med å ha den løs, kaniner trenger god tid til å venne seg til nytt område og vil i denne perioden være urenslig og destruktiv. Skal du bare passe den en kort periode er det altså ikke noen vits å sette opp et kaninsikret område for den. La den løpe løs i gangen eller et bad mens du er sammen den korte perioder, den får nok bevegelse av dette. Tepper å løpe på foretrekkes, glatt gulv er ingen vinner med kanin.

Husk at kompostbinger kan være svært farlig for kaniner under 1.5-2kg, da de kan sette seg fast og skade seg i de store åpningene! Jeg har helt sluttet å bruke slikt pga dette.

Så la den bo i sitt vante bur, med sin vante mat og ha sine vante rutiner. La den løpe løs under oppsyn i perioder. Løkplanter og annet som hunder ikke tåler, er også giftig for kanin. Hold alle ledninger unna! Hør med eier om kaninen vanligvis får grønnsaker før du gir dette.

Så lenge du holder deg til kaninens vante diett og ikke utsetter den for fare (løse hunder og å la den dure løst rundt uten oppsyn) går det nok veldig bra!

Lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...