Gå til innhold
Hundesonen.no

Raptus


Kristina

Recommended Posts

I dag gikk Lunah løs i parken og hu ble som vanlig helt gæærn. Vi trente litt innkalling og det gikk superbra, hu kom som ett skudd.

Men.. Når jeg roper på Lunah så kommer hu som ett lyn og kjører rett inn i beina mine. Hu tenker ikke på å sakne farta engang. :? Og jeg fyker flere meter bakover.... Så får hu raptus og begynner å hoppe på meg og bite meg i armene. Det jeg gjør da er å stå helt i ro, og snu meg med ryggen til. Når hu har roa seg får hu godbit og noen ganger gir jeg hu en kommando, feks sitt.

Men jeg syns ikke det funker noe særlig. Har noen noen andre tips? Vil ikke ta hu fysisk, det er hu ikke så veldig vant til, og hu blir bare ennå mer gæærn (har prøvd :roll: ).

Siste gangen jeg kallte hu inn i dag hadde hu så stor fart, og viste ingen tegn på å bremse ned. Da flytta jeg meg og hu gled bortover asfalten til hu kræsja i en bil. Sier litt om tempoet da. :) (må legge til at det ikke var noe annet spennende ute i dag, derfor innkallinga funka så bra :D)

Skjønner ikke hvorfor hu ikke bremser ned, kan jo ikke være noe godt å kræsje i meg hele tida?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. kjenner igjen problemet. Det som går ann er å gi henne en skikkelig timeout, binde henne f.eks og gå noen meter fra henne, stille deg med ryggen til. Etterhvert vil hun da forstå at hun ikke får noe positiv respons på å løpe inn i beina dine;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sliter med det samme selv jeg..Når jeg ser Lokeliten storme mot meg med det blikket kaster jeg bare godbiter på venstre siden av meg som han må søke opp..avleder han med andre ord..Hva jeg skal gjøre når han kommer bakfra har jeg ingen aning om..Og straffe sånt girer de bare mer opp etter min erfraing.Ikke tror jeg det hjelper noe ærlig heller,det jo være ubehagelig for bikkjene og, men det er vel så morro at de ikke bryr seg :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hjelper det ikke å hyle auuu da? :) neida... bare tulla.. du kan jo prøve å kalle henne inn, og når hun kommer i alltfor stor fart kan du roe henne ned ved å si rolig. Og istedenfor at hun får bite på deg gir du henne en leke :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...