Gå til innhold
Hundesonen.no

Forskjellen mellom Langhåret Collie og Shetland sheepdog?


Saphire

Recommended Posts

Skrevet

Vi driver jo som sagt å titter etter rase, så nå har jeg sett både Sheetland sheepdog og Langhåret Collie "Live".

Det er sikkert stoor forskjell på de, men jeg syns de var utrolig like foruten størrelsen. Begge er jo "lassie" hund i mine uerfarne øyne. Men er det noe stor forskjell i forhold til lynne, bruksområde, pelsstell, osv??

Kan begge eks brukes til lett kløv, er begge rasene greie å ha løse ute? Agility?

Mvh Jeanette :)

Skrevet

Jeg har hatt begge rasene, og på de to jeg hadde var det ganske stor forskjell. Det kommer jo selvfølgelig an på individ, men mine erfaringer er at sheltien hadde mye mer gjeterinnstinkt enn collien. Hvis du skal ha collie ville jeg vært veldig nøye med linjer og oppdretter. Det har vært høy bitestatistikk på collier noen år tilbake, og jeg møtte flere som har hatt dårlig erfaring med collier ved at de har blitt nervøse som kunne føre til agressivitet. Deriblandt min egen. Sheltien er en flott og aktiv hund. Jeg hadde med min på lange fjellturer, og han var veldig utholdende til å være såpass liten. Dette kommer jo an på grunntreningen, men de tåler mye. En trygg collie vil jeg tro er roligere inne, og har en bedre av og på knapp enn sheltien har. Jeg synes at likhetene er ganske store på de to rasene, begge er lærenemme, og aktive hunder, som er gøy å være sammen med. Jeg tror kanskje jeg ville satset på sheltie hvis jeg skulle drevet med agility.

Sheltien kan kanskje være litt mer gneldrete enn collien. Begge mine hadde litt trøblete mage, og ofte diaré og litt oppkast. Sheltien vår sleit veldig mye med helseproblemer det første året, hvor han måtte operere begge bakbeina pga sener som løsnet. Likevel var han en livsglad gutt, som hadde et enormt pågangsmot. Collien hadde jeg med mye på ridetur, og var grei å venne til hester. De hadde sine nykker begge to, og jeg har egentlig mer kunnskap om sheltien, fordi jeg var mer aktiv i miljøet og collien jeg hadde var ikke helt frisk mentalt, så han er nok ikke den gjennomsnittlige collie.

Jeg anbefaler begge rasene på det varmeste. Jeg tror det er ekstremt viktig med mye miljøtrening, da jeg har inntrykk av at begge er raser som kan bli nervøse hvis de ikke er vant til ting fra tidlig alder. De røyter ekstremt mye i røyteperioder, men sånn er det jo med lang pels :aww: Begge var snille med andre hunder, og opplevde aldri at de sloss. Vakre raser begge to, men om du vil ha sheltie eller collie kommer jo an på bruken (kløv, trekk, bruks, agility, lydighet) og hvilken størrelse du ønsker.

Som sagt er dette min erfaring, og det er sikkert mange som kan være uenig i min beskrivelse... :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...