Gå til innhold
Hundesonen.no

Voffe med krave


Snute

Recommended Posts

Skrevet

Sol fikk ett sår i går, å måtte legge inn et lite dren i benet for at ev verk ol skulle komme ut og ikke gjøre det verre.

Drenet ble sydd fast, oppe og nede - så nå har han to "åpne sår" - som må få være rene og i ro. :)

Nå har han ikke tisset på 16 timer, og mamma er litt bekymret...

Han pleier jo alltid å snuse seg frem til et passende sted, men det er ikke så lett lengre.

Jeg har tatt han med ut noen ganger, men han står bare helt stille. Jeg har tatt av kraven, men har jo måttet stå helt ved siden av han så han ikke skulle legge seg på "sårsiden".

Han er normalt en MEGET aktiv gutt som er vant til å få løpe løs, men nå må han altså være i ro - forslag til inneaktiviteter for en hund med krave ? Han kan jo ikke snuse etter godbiter o.l.

Noen som har erfaring og/eller forslag :innocent:

Skrevet

Jeg har nettopp vært gjennom en lignende periode med min hund, og jeg har rett og slett tatt av kraven når vi har gått ut. Da er du jo sammen med hunden og kan passe på at han ikke slikker på sårene. Litt kinkig at han vil legge seg ned ute, men det gjelder vel både med og uten krave? Jeg har faktisk også tatt av kraven i korte perioder inne, mens jeg har vært tilstede, slik at han kunne søke etter godbiter, gnage på bein o.l. Det er kjedelig i slike perioder når hunden må holdes i ro og passes på. Håper den snart er over for deres del

Skrevet
Jeg har nettopp vært gjennom en lignende periode med min hund, og jeg har rett og slett tatt av kraven når vi har gått ut. Da er du jo sammen med hunden og kan passe på at han ikke slikker på sårene. Litt kinkig at han vil legge seg ned ute, men det gjelder vel både med og uten krave? Jeg har faktisk også tatt av kraven i korte perioder inne, mens jeg har vært tilstede, slik at han kunne søke etter godbiter, gnage på bein o.l. Det er kjedelig i slike perioder når hunden må holdes i ro og passes på. Håper den snart er over for deres del

Tusen takk for svar :innocent:

Litt "skummelt" å ta av kraven, for den hindrer han ikke bare i å slikke på såret, den får han også til å la være å rulle seg - noe han ellers er veldig glad i... Men som du sier, når man er sammen med han og hele tiden passer på må man jo kunne ta den av litt inni mellom. Vi får prøve oss litt gradvis frem.

Skrevet

Hva med å ta på en liten bandasje når dere er ute? Da kan han få rulle og tisse uten kragen.

Skrevet

Ta av kraven når dere er ute, evt. når dere er inne og er i nærheten. Ha på bånd og bare sørg for å ha kontroll så klarer han ikke å gjøre stor skade på seg selv..

Og ja - en liten og lett bandasje gjør det litt mindre "skummelt" da..

Susanne

Skrevet
Ta av kraven når dere er ute, evt. når dere er inne og er i nærheten. Ha på bånd og bare sørg for å ha kontroll så klarer han ikke å gjøre stor skade på seg selv..

Og ja - en liten og lett bandasje gjør det litt mindre "skummelt" da..

Susanne

Tusen takk for svar :lol:

Vi har prøvd å ta av kraven litt i dag, og det har gått rimelig greit. Det krever kontinuerlig overvåking og nærhet, men det er letter for meg, enn det det er for han å gå med krave på hele tiden :lol:

Bandasje skulle vi gjerne brukt. Vi prøvde det hos dyrlegen, men skadestedet er på et ledd - så den bare faller av...

Vi vurderte tape, men han er hårsår og veldig øm nå, så med tanke på at det under tapen ev må skiftes daglig, ville det blitt veldig vanskelig og smertefullt for han.

Han er litt rastløs iblant, og det er jo ikke noe rart. Ikke bare, bare og gå fra å løpe løs ved stranden og i skogen til å bli holdt i stram line og ligge inne. Men vi prøver oss på ulike rolige inneaktiviteter, og så langt har vi i alle fall klart å holde de åpne sårene rene...

Guest lijenta
Skrevet

Etter min erfaring så kan en hund med krave vrake kraven i min rompe(gøy for han vondt for meg), bruke kraven som brøyteplog og hive snøn opp i lufta, ingan hindring for å gnage av bandasje på bakbeinet, spise godbiter som ligger på bakken/gulvet. spise maten i matskåla og gjøre endel annet som den helst ikke bør. Så jeg ville sett hvor kreativ hunden din er og gått ut fra det. prøvd å gå bandturer uten kraven hadde ikke vært dumt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...