Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpen min er redd for ball!


HeraHiromi

Recommended Posts

Mannen min trikste med fotballen ute på plenen mens han luftet Hera (sikkert ikke lurt?) Nå er hun livredd den! Har prøvd med godbiter, men dem vil hun ikke ha når hun ser ballen. Huff. Blir helt dårlig :cry:

Har lagt ballen i et hjørne i stuen for at hun skal venne seg til at den bare er der. Er det noen som har gode råd? Nå er jeg livredd for at hun skal være ballredd for alltid. Kjenner at det er litt sånn berg og dalbane følelser ute og går når man har valp :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*fnis* ikke få panikk!

Hva om du setter deg på gulvet og bare triller litt forsiktig med ballen, så kanskje hun blir nysgjerrig og kommer bort for å snuse litt. Hun er jo så lita enda, og ballen så stor, så dette er nok noe som går seg til, det er jeg ganske sikker på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*fnis* ikke få panikk!

Hva om du setter deg på gulvet og bare triller litt forsiktig med ballen, så kanskje hun blir nysgjerrig og kommer bort for å snuse litt. Hun er jo så lita enda, og ballen så stor, så dette er nok noe som går seg til, det er jeg ganske sikker på.

Huff, ja håper det. Har prøvd litt forskjellig, men er bare redd for å skremme henne enda mer :cry:

Ballen ligger i et hjørne her nå. Tror hun har glemt at den er der. Vi må få henne trygg på ball. Det er jo så mange unger med ball overalt. Hun virker ¨så trygg på så mye annet rart. Men en ball er jo litt snodig da :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

La ballen bare ligge der og ikke tenk på det. Det beste er ofte å ikke gjøre noen big deal ut av det og så går det over.

Oppfør deg normalt og la henne finne ut av det på egenhånd :cry: Det viktigste er at du ikke duller og diller, det kan fort gjøre ting verre.

Takk. Trengte å høre det..... roer meg litt nå. Når den ligger her inn og ingen rører den i begynnelsen så må hun jo venne seg til å se den ivertfall. Herremin...alt man blir bekymret for! :wub: Hun er jo bare bebissen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går seg til, skal du se:) Et tips kan være å venne henne til små sprettballer og tennisballer sånn at hun skjønner litt av hvordan baller oppfører seg! Men det er vel sånn med dette som med alt annet, fokuserer du for mye på det risikerer du at hun enten blir redd, eller blir helt gal etter baller...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går seg til, skal du se:) Et tips kan være å venne henne til små sprettballer og tennisballer sånn at hun skjønner litt av hvordan baller oppfører seg! Men det er vel sånn med dette som med alt annet, fokuserer du for mye på det risikerer du at hun enten blir redd, eller blir helt gal etter baller...

Ja, det var ikke så dumt :wub:

Hun er en type hund som jeg ikke kommer til å leke for mye ball med siden jeg vil unngå stress :cry: Men det kan jo være greit at de ikke er farlige heller. hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da var den ballskrekken over :hmm: Plutselig så ble hun helt gal på ballen. Hadde ikke gjort noe for at hun skulle venne seg til den, men den lå plutselig på plenen. Hun sprang rundt den og bjeffet. Ganske komisk. Lille hvite ulldotten i reserfart rundt og rundt :| Nå hopper hun på den og "angriper" den. Så da er det bare å venne henne til å være i ro rundt baller :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Hva med å få den ball-energien over på trening? Må da være topp å ha en hund som er motivert på en leke når man skal trene?

Hannen vår "klikka" fullstendig på en vanlig fotball: "den er min - min - MIN!!" Så da vi skulle på sporkurs var det bare en ting å gjøre. Vi festet ett tau i ballen (den var da punktert av tennene hans), og sporlegger lekte med "ballen" og hunden for så å gå avgårde med leken. Upraktisk med en stor ball i forhold til en kong i begynnelsen, men det funket for denne hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med å få den ball-energien over på trening? Må da være topp å ha en hund som er motivert på en leke når man skal trene?

Hannen vår "klikka" fullstendig på en vanlig fotball: "den er min - min - MIN!" Så da vi skulle på sporkurs var det bare en ting å gjøre. Vi festet ett tau i ballen (den var da punktert av tennene hans), og sporlegger lekte med "ballen" og hunden for så å gå avgårde med leken. Upraktisk med en stor ball i forhold til en kong i begynnelsen, men det funket for denne hunden.

Nei, det blir nok ikke aktuelt :) Vi har små barn, og sønnen min er en ivrig fotballspiller. Så her blir det på å trene på å være i ro rundt baller :) Dessuten er hun en rase som kan komme for høyt opp i stress med for mye ball :D

Hun er ikke vanskelig å motivere på noen måte. Hun elsker godbiter og draleker er også toppen :hmm:

Men jeg ser hva du mener. Hun hadde nok elsket ball som bellønning :|

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini
Nei, det blir nok ikke aktuelt :) Vi har små barn, og sønnen min er en ivrig fotballspiller. Så her blir det på å trene på å være i ro rundt baller :) Dessuten er hun en rase som kan komme for høyt opp i stress med for mye ball :hmm:

Hun er ikke vanskelig å motivere på noen måte. Hun elsker godbiter og draleker er også toppen :|

Men jeg ser hva du mener. Hun hadde nok elsket ball som bellønning :)

Jeg har også en sønn som sparker fotball, og her har vi 3 "ballfanatiske" hunder. Har aldri vært noe problem her iallefall. Det er vi som styrer om hundene får ballen, og når junior sparker ball så er den hans ball. Hundene har sin egen og det er som sakt vi på 2 ben som bestemmer om hundene får holde på med den.

Og jeg skjønner ikke helt det med at HG kommer høyt i stress pga for mye ball (i forhold til en hoffe) :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også en sønn som sparker fotball, og her har vi 3 "ballfanatiske" hunder. Har aldri vært noe problem her iallefall. Det er vi som styrer om hundene får ballen, og når junior sparker ball så er den hans ball. Hundene har sin egen og det er som sakt vi på 2 ben som bestemmer om hundene får holde på med den.

Og jeg skjønner ikke helt det med at HG kommer høyt i stress pga for mye ball (i forhold til en hoffe) :)

Jeg vet ingenting om Hoffe :) Men en Hvit gjeter er en gjeterhund med de egenskaper de har :hmm: Oppdretter har snakket en del med meg om dette og jeg har lest en del om det også. Så jeg velger å høre på henne. Jeg har jo heller ikke bruk for å bruke ball som belønning når vi har alternativer :|

Jeg er bare så glad for at hun ikke er redd dem :D Det hadde ivertfall vært krise om vi ikke fikk skikk på det. Men jeg tar meg stadig vekk i å undervurdere min egen valp. Hun er jo en tøff liten jente :) Var hos dyrlegen i dag, og det gikk helt strålende. Dyrlegen var jo kjekk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...