Gå til innhold
Hundesonen.no

omregistrering av hund


monica_n

Recommended Posts

Skrevet

Hvor lang tid skal det ta før en hund blir omregistrert fra oppdretteren til ny eier? Dette har tatt over et halvt år for vår del, og oppdretteren har ringt og purret på NKK flere ganger, men ingenting skjer :)

Skrevet

Det kan være flere årsaker, vanskelig å spå i krystallkula.

Dessverre finnes det oppdrettere som skylder på NKK, selv om det er de som har vært forsinket eller glemt å registrere. Det kan også være manglende signatur fra hannhundeier, manglende røntgenresultat på et eller begge avlsdyr, manglende utstillingsresultat eller testikkelattest på far, også videre.

Vil du vite hva som skjer, er det NKK du må kontakte. Be om å få saksbehandler for din rase, og ha din hunds mors registreringsnummer klart om du vet det.

Hvis dette er førstegangsregistrering av valp, er saksbehandlingstid fire-fem uker fra NKK har alle papirene til stamtavlene er sendt.

Skrevet

dette er en voksen hund, vi hentet henne i januar.. Er det ikke en avgift vi skal betale? Jeg har ikke peiling på dette :) Men vi har hvertfall ikke fått noe skriv fra NKK, som jeg skjønte at vi skulle ha fått for en stund siden ifølge oppdretteren..

Skrevet
dette er en voksen hund, vi hentet henne i januar.. Er det ikke en avgift vi skal betale? Jeg har ikke peiling på dette :) Men vi har hvertfall ikke fått noe skriv fra NKK, som jeg skjønte at vi skulle ha fått for en stund siden ifølge oppdretteren..

OK, voksen hund solgt/omplassert til dere? Da er det et såkalt eierskifte.

Da skal eierskifteskjema signert av gammel eier sendes inn til NKK sammen med gammel stamtavle. Det koster noen hundrelapper å få foretatt eierskifte, og det er valgfritt hvem som betaler dette - det krysses av i skjema om det er ny eller gammel eier som skal betale. Hvis det er dere som skal betale eierskiftet og dere ikke har fått noen giro i posten, må du ringe NKK og be om ny giro, kanskje har den blitt borte i posten, kanskje har de fått feil adresse på dere.

Hvis det er oppdretter/gammel eier som skal betale giro, må du enten vente på at vedkommende gjør det, eller tilby at dere gjør det for å få fortgang i saken. Når betaling er foretatt, vil eierskifte bli registrert og ny stamtavle bli sendt til deg.

Hvis gammel stamtavle, som skal sendes inn, er blitt borte fyller en ut et eget skjema som erklærer at stamtavla har blitt borte, og eierskifte kan deretter foretas som vanlig.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...