Gå til innhold
Hundesonen.no

"Småspist"


zita

Recommended Posts

Zita er så små spist. å hun burde legge på seg. Hun ELSKER valpepølsen fra vom.. men hovedmaten skal være tørrfor. Det er hun tyderlig vis ikke enig med meg i for de sisste dagene har hun ikke spist noe serlig.

Noen som har opplevd det samme og har tips ?

Hun har tilgang på tørrfor å blir hun sulten nokk spiser hun vel det. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Zita er så små spist. å hun burde legge på seg. Hun ELSKER valpepølsen fra vom.. men hovedmaten skal være tørrfor. Det er hun tyderlig vis ikke enig med meg i for de sisste dagene har hun ikke spist noe serlig.

Noen som har opplevd det samme og har tips ?

Hun har tilgang på tørrfor å blir hun sulten nokk spiser hun vel det. ?

OT; Men du burde endre overskriften din til det gramatisk riktige: "Småspist" ellers så oppfattes det som noe lite som har blitt spist. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I tillegg vil jeg anbefale deg å ha faste tider hvor hunden får mat. Har ihvertfall erfart at min da får i seg det hun skal ha.

F.eks. del dagsrasjonen i to. Og gi henne 1 del på morgenen og la den stå mens hun spiser, men mister hun interessen og går vekk. Da tar du vekk matskålen, evt. legger knottene tilbake igjen og gjentar det samme til middagsmåltidet. Og du trenger ikke å bekymre deg hvis hun ikke spiser nok da, hun vil etter hvert skjønne at maten kun kommer en gang på morgenen og en gang på kvelden og at i mellomtiden er det ikke mulig å få noe. Da må du også passe på at de første dagene/ukene får hun kun disse to måltidene og ikke noe middagsrester osv. Godbit under trening er jo selvfølgelig greit da.

Det kan i starten virke som om hun ikke spiser noe mer, men det blir bedre. Hadde samme problemet med min egen hund. Og ville også gjort som Blondiemamma sa, blande V&H med tørrfòret.

Nå lover jeg ikke at denne metoden virker på akkurat din hund, men vet om flere som har lykkes med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv en ung dvergpuddel som var svært småspist i starten. Her er mine råd:

Fri tilgang gjør problemet værre. Innfør faste måltider hvor hun får tilbudt mat og spiser hun ikke i løpet av 10 sek tas maten frem og tilbys ikke igjen før ved neste måltid. Vær konsekvent! Hunder tåler fint å gå uten mat et døgn, de er ikke laget som oss, og blir ikke slappe eller lider av sult.

Tørrfôr trenger ikke være hovedmaten, du kan fint gi 50/50 tørrfôr og ferskfôr, eller faktisk kun ferskfôr om du vil. Selv gir jeg 50/50. Valpepølsene fra V&H er bra, og smakelige. Bland tørrfôret med varmt vann så det sveller opp og bland det med V&H. Min hund er 7mnd og får to måltider. Da tar jeg halve dagsrasjonen med tørrfôr (halvparten av det hun ville fått om hun bare skulle hatt tørrfôr) og deler i to. Så gjør jeg samme med pølsa. Min hund er 4kg og spiser 65g tørrfôr (proplan) eller 200g pølse per dag. Ett måltid kan bestå av ca20g tørrfôr og 50g pølse, eller 10g tørrfôr og 80g pølse. veier det ikke opp, men pølsa er jo 500g, så det er ca. mengder. Har et dl-mål jeg bruker til tørrfôret hvor jeg har veid opp litt ulike mengder tidligere så jeg har litt kontroll på hvor mye 65g er.

Bland gjerne med ulike typer ferskfôr, og ulike mengder. Min hund blir hvertfall mindre matlei da. Jeg bruker i blant patè fra matbutikken. Dårlig mat, ja, men hun elsker den, og at hun spiser godt er viktig nå. Og det er ikke ofte hun får dette.

Ellers har jeg funnet ut at den beste metoden på å få opp matlysten er aktivitet! De dagene hun har vært mye ute, lekt med andre hunder og fått lange turer glupsker hun i seg maten. Dager/perioder med lite aktivitet spiser hun bare litt og vil ikke ha. Jeg har derfor økt aktiviseringen noe og fått henne opp i hold igjen! Fra 3.8kg er hun nå på 4.1, og pga aktiviteten har hun også mer muskler, så hun kjennes bedre ut :)

Mvh Cecilie

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...