Gå til innhold
Hundesonen.no

Dobermannerfaring!?


armagnac

Recommended Posts

Ja da sitter jeg og titter på dobermann-valper, eller planlagte kull er det egentlig :P veit det er noen her inne som eier/har eid dobbis, dere må gjerne komme med deres erfaring av rasen :(

blir ikke valp før til neste sensommer/høst, men liker å være godt forbredt og satt inn i rsaen:)

er klar over at det blir to VELDIG forskjellig raser jeg får da, og at dobbisen krever mer aktivisering.

men fortell gjernne om positive og negative sider innen rasen og miljøet rundt den :P håper jeg kan bli litt klokere hvis det kommer noen svar :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er noen tidligere tråder om samme tema, kanskje du finner noe nyttig der:

Link 1

Link2

link 3

link 4

Du kan sikkert søke mange fler tråder om du vil.

Bare spør om det er noe spesifikt du lurer på. har hatt en god del omgang med ulike dobermenn, så har et lite bilde av rasen. har nå min 2 dobber. Men uansett må du huske på at dette er en brukshund med mye drifter (de skal ihvertfall ha det). de krever endel jobb og trening. Og som du sier: det er STOR forskjell på GD og dobber. Så du vil nok få en overgang. Greit å prøve å være best mulig forberedt. Det beste er å møte flere dobermenn og se dem i virkeligheten. Se den ute og i treningsammenheng.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jøss har du fått ny dobber?? noe jeg ikke har fått med meg :lol: svart eller brun?

jeg kunne godt tenke meg en brun hannhund jeg, konkurrere i lydighet, spor og kanskje rundering:)

men hvordan er det med trening av unghunder?? hvor mye tåler de av mosjon i forhold en GD liksom?? de vokser jo ikke like fort og mye, så tåler vel noen turer liksom :P

ellers håper jeg det vil hjelpe at jeg har en hund som er meget avbalansert og trygg, og at dobbisvalpen får være med meg rundt på jobb og møte mye folk og hunder daglig :(

muligheter for å strekke på beina på inngjerdet område har vi også:P så håper det gå bra nåe den lille krabaten kommer etterhvert:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja har fått ny :P En sort en, den eneste riktige fargen på dobber hihi :lol:

Trening av unghund er bare bra det. men de må ikke belastes mye før de er 1,5 år helst. Jeg ihvertfall har vært forsiktig med både sykling og lange fjellturer inntil hunden er fullvokst. Når de er fullvokst tåler de veldig mye, og veldig mye energi. De er ikke daffe, bedagelige typer, men gira og ivrige, og stressnivået er endel høyere enn GD.

Ja det er et pluss om valpen får vokse opp med en rolig, trygg hund. :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja har fått ny :P En sort en, den eneste riktige fargen på dobber hihi :lol:

Trening av unghund er bare bra det. men de må ikke belastes mye før de er 1,5 år helst. Jeg ihvertfall har vært forsiktig med både sykling og lange fjellturer inntil hunden er fullvokst. Når de er fullvokst tåler de veldig mye, og veldig mye energi. De er ikke daffe, bedagelige typer, men gira og ivrige, og stressnivået er endel høyere enn GD.

Ja det er et pluss om valpen får vokse opp med en rolig, trygg hund. :(

spennende:) hvor gammel er den, og har den egen tråd??

synes nå de brune er fine også jeg da :P

Da er det sånn som med GD ang. belsatning da :P trene sånne småturer, bortsett fra at grandisen skal smått begynne å gå turer når den er 8mnd:)

blir nok ikke noe langtur med det første nei:) men er koselig med småturer med nurka også:) eller at det er miljøtrening osv til å begynne med :(

håper jeg kan få en hund jeg kan konurere innen LP, spor kanskje rundering, hvis jeg får god hjelp til å komme igang

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lykke til med letingen. Bare bruk god tid :( Dobber er en herlig hund!

Har laget tråd på Min hund, Chanti. min nye dobermann.

Har sett på kennel Dobvoyage, i Sverige:) må gjerne ta en titt og si hva du synes:) link til siden dems her: Team Dobvoyage

så på valper, så er det bilde av moren og faren:)

da skal jeg ta en titt på det nye vidunderet ditt :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har sett på kennel Dobvoyage, i Sverige:) må gjerne ta en titt og si hva du synes:) link til siden dems her: Team Dobvoyage

så på valper, så er det bilde av moren og faren:)

da skal jeg ta en titt på det nye vidunderet ditt :rolleyes2:

Ojojoj der var det mange flotte hunder :rolleyes2:

Lykke til med valpeplaner!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En flott hjemmeside med mange flotte hunder. For meg så virker det som om at første kullet kommer til å bli et kull med motor og en pen ytre. En spennende kombinasjon ser det ut til å bli.

Andre kullet blir litt mere midt på treet for min del, klarer ikke finne noen opplysninger på tispen. Hannen ser flott ut og JD har mange gode hunder som gjør det bra i utstillingsringen. Begge gode og spennende kull.

Dobermann er en flott rase og man får en hund som kryper langt under huden på eier, de studerer deg hver dag og de vet godt hvilken sinnstemning eier er i hele tiden. De merker seg godt forandringer i hjemmet, og du kan ikke slå inn en spiker i veggen uten at dobberen har sett forandringen. De har sterkt behov for kroppskontakt og ligger gjerne i fanget. De går igjennom ild og vann for familien sin, og de som har en dobber skal være lykkelige for at de kan få lov til å si, jeg blir eid av en dobber hihi. Ønsker deg lykke til på jakten etter et nytt familiemedlem

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg levde uten hund i fem år. Presterte flytte da jeg var hundeløs pga drittsekk "kjæreste" med egen allergi og allergisk datter. Da det var slutt satt jeg i situasjonen at huseier nektet meg å ha hund, og det var vanskelig å flytte fordi jeg bodde godt og sentralt til en rimelig penge, og fant ikke noe tilsvarende innen budsjettrammen. Planla neste hundehold så og si daglig, i fem lange år. Merker nå hvor mye lettere hverdagen var uten. Den ubegrensede friheten til å gjøre whatever når som helst uten å måtte planlegge for hunden. Samtidig var savnet der hele tiden. Det er fordeler og ulemper med og uten. For meg er hund er såpass berikende, jeg føler meg ikke hel uten, så jeg gir heller gir avkall på den friheten en har uten. Bare det å gå en tur uten hund er direkte smertefullt. Jeg gråt jevnlig i savn av hunder jeg har hatt.  Kjenner forøvrig på at det er pes å ha valp og jeg gleder meg til han er voksen. Når han er voksen vil jeg antakelig savne valpetiden 🤷🏼‍♀️
    • Her tenker jeg hundeeierene bør dekke sine egne skader, jeg vil si det er ganske delt skyld. Dette var ikke en fremmed løs hund som kom uforutsigbart på, og jeg mener dere begge hadde ansvar for å forutse og forebygge denne situasjonen. Hvis du var ukomfortabel med at den andre hunden var løs burde du gitt beskjed om det og krevd at hunden var i bånd, ihvertfall i nærheten av dine. Samtidig burde hans eier selvfølgelig også sørget for å ha kontroll når han oppsøkte dine. Nå vet jeg ikke hvor godt hundene kjenner hverandre eller om de har vært mye sammen før, men nettopp dette er jo grunnen til at hunder ikke skal sosialisere med andre i bånd, selv om det jo som oftest går bra. Jeg mener ikke at din hund burde vært løs, men at den andre burde vært i bånd når den tydeligvis ikke holdt seg unna dine.  
    • Er det noen som kan bidra med tanker rundt en vanskelig sak? Jeg med mine to hunder var på tur med en annen familie med en hannhund, vi kaller han Kalle. Denne hannhunden gikk løs på hele turen, selv om det var båndtvang. Mine to hunder, tispe og hann, drev å lekeslåss, begge var i bånd. Den andre hannhunden Kalle, kommer og ypper og de to hannhundene begynner å slåss. Kalle fikk et rift som måtte sys. Min hannhund fikk tilsynelatende ingen skade.    Spørsmål 1: Siden den andre hunden ble skadd tilbød jeg meg å betale veterinærutgiftene. Burde jeg latt være det? Siden Kalle var løs? spørsmål 2: det viste seg at min hund også hadde fått et sår. Det ble infisert etter en uke og min hund har nå fått massive betennelser i huden og det kommer til å koste langt mer enn forsikringen min dekker. Det er trolig snakk om hudtransplantasjon og pleie i lang tid eller avliving. Bør evt operasjonskostnader utover forsikring dekkes av meg, jeg hadde jo min hund i bånd? 
    • Min situasjon er nok litt annerledes, fordi jeg ikke har helse til å ha hund. Mannen mumler litt om hund igjen, men da blir det et helt annet hundehold enn vi hadde, siden jeg ikke har kapasitet til lange turer, kurs, treninger og konkurranser. Det blir å bare "ha" hund, for tur og kos. Jeg lurer på om jeg kan det... Og så er vi såklart to. Samtidig har vi/jeg definitivt kjent på friheten med å ikke ha hund. Ikke organisere pass når vi skal bort begge to. Ikke tre uker alene med hund for gubben når jeg er i syden om vinteren. Fleksibilitet til å reise, besøke og være med på ting uten å ta hensyn til hund alene eller det praktiske med å ta med. Men det er jo noe som mangler i hverdagen, helt klart. Om jeg hadde vært friskere hadde jeg ikke vært i tvil. Da hadde ny hund vært i hus allerede, selv om jeg nok hadde gitt det et år. Det er jo forskjellig for folk, men jeg merker at for noen jeg har vært glad i, så slipper den verste sorgen taket etter det. Ikke minst har du så mye mer erfaring og kunnskap nå. Og du har vel et nettverk som hjelper? Selv om det selvfølgelig ikke er helt det samme som å kunne dra rett ut et sted etter jobb og sånt. Vi passer en del hund, og det hjelper. Nesten månedlig har vi hund i et par-tre dager minimum. Jeg har også tenkt på å være fosterhjem for dyrebeskyttelsen eller krisesenteret, men det er litt for krevende og uforutsigbart for helsen min. Men om det dukker opp en hund som trenger et hjem for et halvår eller noe sånt tenker jeg det hadde vært en god mulighet til å "dyppe tærne uti" igjen.
    • I dag er det fire måneder siden jeg mistet min kjære Ariel, og det er nå jeg virkelig begynner å kjenne på livet uten hund. Å være uten hund i svarteste mørketida når vinterstormen kommer inn sidelengs fra alle kanter er nå en ting, men nå når våren kommer og det begynner bli fint å være ute er savnet helt ubeskrivelig grusomt. Jeg hadde egentlig bestemt meg for at jeg ikke skulle ha ny hund i det hele tatt, mest på grunn av den økonomiske belastningen, men også for å få "leve litt". Jeg var alene med hund i nesten 14 år, så det begrenset jo en del. Og som mamma sier; "nå kan du gjøre akkurat det du vil". Men etter fire måneder uten hund viser det seg at det eneste jeg vil er relatert til nettopp det å ha hund. Turer, kurs, konkurranser... Det var det livet jeg ville leve. Jeg vet ikke hvem jeg er engang uten hund. Dere som har vært gjennom dette, hvordan tok dere den endelige avgjørelsen om ny hund? Noen tips og tanker til en fortapt sjel?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...