Gå til innhold
Hundesonen.no

Navnbytte?


Isabel

Recommended Posts

Lurer på dette med navnbytte ang. ung hund.

Er det i det hele tatt lov å bytte navn på en valp som allerede er registrert i NKK?

Fra f.eks (Kennelavn f.eks. "Søte") "Søte Bamse" til "Søte Fido".

Hmm.. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke hvordan NKK praktiserer dette nå, men jeg vet om en hund som fikk endret registrert navn for en del år tilbake i tid (hva nå hensikten med det var, aner jeg ikke, men...).

Vet om en oppdretter som i 2006 fikk endret navn på en hannhund hun eide (og var oppdretter av).

Det var skjedd en halvsøsken parring som fikk lov til å bli født. Men for at det ikke skulle bli for "åpenbart" ble hannhund navnet endret.

Alle valpene i kennelen fikk i stamtavle navnet sitt morsnavn-datter/sønn. Navnet til hannhunden ble da endret for det var liksom ganske åpenbart at dem var halvsøsken :rolleyes2:

Jeg tror hun betalte noe avgift, omregistrerings avgift kanskje?

Men kennelnavn kan ikke endres.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet om en oppdretter som i 2006 fikk endret navn på en hannhund hun eide (og var oppdretter av). Det var skjedd en halvsøsken parring som fikk lov til å bli født. Men for at det ikke skulle bli for "åpenbart" ble hannhund navnet endret. Alle valpene i kennelen fikk i stamtavle navnet sitt morsnavn-datter/sønn. Navnet til hannhunden ble da endret for det var liksom ganske åpenbart at dem var halvsøsken :rolleyes2:

Jeg tror hun betalte noe avgift, omregistrerings avgift kanskje?

Jøss, det var da en usedvanlig sleip måte å unngå problemet på - litt feigt kanskje ? *ler*.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å få endret navnet på en valp, forutsetter det at en har oppdretters skriftlige godkjennelse. NKK endrer ikke navnet på valper opprinnelig registrert i annen kennelklubb, det er altså kun norskfødte valper det er mulig å få navneendring på.

Hvis oppdretter ikke godkjenner endringen, blir den ikke gjort. Det er oppdretters privilegium å få bestemme hva deres avkom skal hete.

Endringen koster det samme som det koster å få ny stamtavle, tror jeg.

Det var i hvert fall praksis den gang jeg jobbet i NKK.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Jeg vet om en valp som ble kjøpt av en oppdretter, så den hadde både sitt oppdretters navn og den nye eierens sitt kennelnavn i navnet sitt, men etter en tid ble hunden levert tilbake til sin fødekennel og de fikk da fjernet kjøperen sitt kennelnavn fra hundens navn. Så "Plysjdyrets Fido på Solhaugen" ble endret til "Plysjdyrets Fido"..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når vi skulle skrive under eierskifte papirene nå sto det noe om at vi måte skrive inn nytt navn på hunden som det skulle endres.

Dette er NKKs eierskifteskjema, og det står ikke noe om det der, så nå er jeg litt nysgjerrig på hva dere har fylt ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er NKKs eierskifteskjema, og det står ikke noe om det der, så nå er jeg litt nysgjerrig på hva dere har fylt ut.

jeg tenkte på "feil" eierskifte papirer :| Vi fylte ut disse eierskifte papirene på dyreidentitet, men det var eierskifte av IDchipen.

(Vi trenger vell ikke noe annet eierskifte-papir når hunden ikke er reg i NKK nei?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg tenkte på "feil" eierskifte papirer :| Vi fylte ut disse eierskifte papirene på dyreidentitet, men det var eierskifte av IDchipen.

(Vi trenger vell ikke noe annet eierskifte-papir når hunden ikke er reg i NKK nei?)

Det står da heller ikke her noe sted om at dere må gi hunden nytt navn - det står at dere skal fylle inn hundens navn.

Men ja, dette skjemaet er alt dere trenger om hunden ikke er registrert i NKK.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det står da heller ikke her noe sted om at dere må gi hunden nytt navn - det står at dere skal fylle inn hundens navn.

Men ja, dette skjemaet er alt dere trenger om hunden ikke er registrert i NKK.

Nei, glemte meg det sto det i en mail jeg fikk fra dyreidentitet.no;

"Hei

For å kunne foreta ett eierskifte må du sende inn ett eierskifteskjema, kan lastes ned fra www.dyreidentitet.no her må forrige/registrert eier skrive under på dette skjemaet, er det en forening som eier dyret må skjemaet stemples av foreningen i tillegg til underskrift.

Send det i posten til Dyreidentitet, PB 6781 St Olavs Plass, 0130 Oslo.

Skal det skiftes navn på dyret må både gammelt og nytt navn stå på skjemaet.

Hvis hunden er registrert i NKK og idnummer ligger på samme registrering som regnr i NKK så meldes eierskiftet til regavd. på NKK.

Da må NKK sitt eierskifteskjema fylles ut og underskrives av registrert/e eier/e samt at original stamtavle må vedlegges.

Når NKK er ferdig med dette eierskiftet så blir Dyreidentitet automatisk oppdatert med dette eierskiftet."

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, glemte meg det sto det i en mail jeg fikk fra dyreidentitet.no;

Skal det skiftes navn på dyret må både gammelt og nytt navn stå på skjemaet.

Da er jeg med!

De poengterer det, fordi hvis Stella ligger inne i Dyreidentitet, og det kommer eierskifte på en hund som heter Bella, men har samme Id-nummer - så kan jo ikke Dyreidentitet om det er feil navn eller nummer, altså ber de om presisering HVIS navneskifte foretas (altså må ikke navneskifte foretas). Men ut fra min erfaring (jeg har sett en god del slike skjema...) er det veldig, veldig få som bytter navn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...