Gå til innhold
Hundesonen.no

Henting av valp i Danmark


HeraHiromi

Recommended Posts

Ja, nå er det 7 uker til jeg skal hente valpen. Skal ringe color Line nå og høre hvor vi kan være med valpen. Vi skal ta Superspeed 1 til Kristiansand. Ser at de har spesielle plasser hvor hunder kan være, men de må stort sett stå der alene. Føler egentlig at det er uaktuelt. Må kunne være med valpen hele tiden.

Å ta colorline blir lettest for oss siden det bare er en times kjøring fra oppdretter.

Er det noen andre som har hentet valp i Danmark? Hvordan var det på båten?

Fikk ikke tak i color line i dag. De stengte tlf kl 18. Får prøve igjen i morgen. Håper bare alt ordner seg :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ci tok kielferga til tyskland og hestet Scilos for halvannet år siden. Han hadde et bur liksom i "kjelleren" på båten. 3 eller 4 ganger fikk vi komme ned til han og lufte på det dekket der ankeret blir heist ned fra og sånt.Ellers hadde han et stort bur i en gang sammen med flere hunder i andre bur.i buret hadde vi jo gjort det litt koselig, da, med både teppe og leker, og han så ikke ut til å ha noe imot det. Men han var jo et år gammel, da.

De sa at vi kunne besøke han når vi ville der nede, bare vi fikk følge av en annsatt. Men da jeg spurte en dag klokken 2, fikk jeg i svar at jeg fikk vente til luftetiden klokken 4. Så man får ikke komme ned heelt når man vil.

Det var vel Colour Fantasy jeg tok :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bare vært på superspeed en gang og da tok vi den fra oslo(tror jeg.. :rolleyes2:).

Men der hvor det er "hunderom" enten inne eller ute, er det sånn at du kan sitte med valpen! Når vi hentet valpen i sverige hadde vi henne faktisk med oss til der vi satt.. :) Men uansett hvor du skal ha valpen er jeg veldig sikker på at du kan være med valpen uansett. Om du så må sitte ute på dekk med valpen ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers har de eget kennelrom mellom 2 av bildekkene. Store fine bur, og det ligger skjermet fra masse folk og unger. Nå blir det kanskje litt for sent til at varmen er noe problem - men om du skulle havne midt i en tropehelg blir jo bildekkene varme som fy! :rolleyes2:

4605_185995155013_792065013_7136760_2327833_n.jpgSlik ser det ut i kennelrommet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg snakket med Color Line sin kundetelefon. Det var en irriterende opplevelse ;) Mannen fatta ikke hva jeg mente og måtte forklare det ørten ganger. Til slutt sa han bare at det måtte jeg avtale når jeg kom på båten :hmm:

Jeg prøvde å forklare at jeg ikke kunne bestille noen båtreise uten å vite hvor jeg kunne være med valpen, men nei da. Det forsto ikke han. Så nå har jeg skrevet en mail i håp om at noen kan gi meg et svar jeg blir trygg på :)

Hvis ikke det så får vi nå bare smugle oss inn på Buisness clas. hehe :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi reiste med superspeed for to uker siden, båten tar kun 3 timer og 15 min, og bikkjene lå i burene sine i bilen - no problemo. Bakdøra på bilen stod åpen. Vi sjekket ikke bikkjene under turen, men det er bare å ta kontakt med resepsjonen hvis dere skulle ha behov for det og de følger dere til bildekket.

Har dere ikke bil med er det tilgang til bur på dekket, de ligger skjermet og er store og fine, og dere kan sjekke underveis ved å ta kontakt med resepsjonen.

Det vi gjorde, vi hadde varmen i tankene, var å ta båten på kveld/nattestid. Ikke det at det denne gangen ville ha noe betydning da været var langt fra varmt :|

Lykke til med henting av valp!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi reiste med superspeed for to uker siden, båten tar kun 3 timer og 15 min, og bikkjene lå i burene sine i bilen - no problemo. Bakdøra på bilen stod åpen. Vi sjekket ikke bikkjene under turen, men det er bare å ta kontakt med resepsjonen hvis dere skulle ha behov for det og de følger dere til bildekket.

Har dere ikke bil med er det tilgang til bur på dekket, de ligger skjermet og er store og fine, og dere kan sjekke underveis ved å ta kontakt med resepsjonen.

Det vi gjorde, vi hadde varmen i tankene, var å ta båten på kveld/nattestid. Ikke det at det denne gangen ville ha noe betydning da været var langt fra varmt :|

Lykke til med henting av valp!

Det blir uaktuelt å la en liten valp ligge alene :)

Har enda ikke fått svar fra Color, men det skal ordne seg. Føler det er litt forskjell på å reise med valp og voksen hund da :)

åssen valp skal du hente da ?

Hvit gjeter

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hentet Scilos i Kiel. Det er jo en litt annen rute, men sikkert de samme reglene. Han måtte stå i diger bur (nærmest boks) under overfarten.

IMG_4291.jpg

I og med at hunderommet er ved bildekk, er det ikke lov å oppholde seg der utenom i følge med crew og til faste tider. Nå var vi kjempeheldige for de ansatte var stadig nede for å hilse på Scilos om vi var med, eller ikke. Vi luftet i flokk og føleg med de andre hundeeierne tre ganger om dagen. Noen tyskere hadde bikkjene sine i bilen, så det er sikkert en mulighet. Scilos tok ikke nevneverdig skade av turen. Jeg har en liten mistanke om at han ville blitt mer frustrert nå, enn da... :|

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det blir uaktuelt å la en liten valp ligge alene :|

Som sagt:

Jeg hentet Kokos 8 uker gammel i Danmark og tok Color Line(den vanlige) fra Hirtshals. Kokos sov i bur i bilen på vei over og vi var nede og sjekket nå og da sammen med en av de ansatte - gikk så fint atte :)

Det er da ikke noe problem i det hele tatt, selv om det er en valp. Båten du skal ta, tar til og med halve tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som sagt:

Det er da ikke noe problem i det hele tatt, selv om det er en valp. Båten du skal ta, tar til og med halve tiden.

Ja, men jeg har aldri hatt valp før og er nok litt hønemor. hehe :whistle:

Men nå er det ordnet seg. Jeg fikk en hyggelig mail i dag fra Color Line. Jeg kan oppholde meg i kennelen under hele overfarten. Så da kan jeg og mannen min bytte på det. Og om valpen sovner så kanskje vi kan la den ligge litt alene.

Da får jeg sette i gang og bestille Danmarkstur :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...