Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpebiting


KarpeSkrotum

Recommended Posts

Et problem på et slikt forum som dette er at folk skriver ut fra sine egne erfaringer og forventer at egne erfaringer skal være relevant i forhold til alle raser. Slik er det ikke. Jeg skriver om og beskriver hvordan det er med min rase og ingen andre.

Nå har jeg veldig liten erfaring og kan egentlig bare støtte meg til hva jeg har lest. Nå har jeg aldri lest at en rase som din - der ting som valpebiting er spesielt og ikke kan arbeides med på andre måter enn med aversiver. Så fortell oss rasen, for dette høres interessant ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, i min rase - og de fleste andre jeg kjenner til - eksisterer det noe som heter "valpelisens". Dvs at voksne hunder tolererer mer fra små valper enn de gjør av større valper og/eller unghunder.

Slik er det nok på min rase også. Og jeg kan både leke med og aktivisere en valp. Men jeg tolererer ikke nafsing og biting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er bare en grunn til å ikke nevne rasen og det er for at det ikke er hold i dine utsagn og at du vet det. (så da stemmer all teori jeg har lest likevel da)

Du skal få lov til å tro akkurat hva du vil. Det er din rett. Men jeg tror ikke det er din rett å være ufin på forumet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du tror og derfor tørr du heller ikke si rasen slik at jeg (sikkert flere) kan bevise at du kommer med påstander som ikke er riktige. Jeg VET nemlig du tar feil. Bare synd 'din' spesielle rase må bli tatt i nakken og 'kastet' bare for at eier tror det er eneste løsning - det er dens rett å slippe unødig maktbruk pga eiers uvitenhet også. (for du hevder jo det må til)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener ikke jeg er ufin - jeg utveksler meninger. 30 års erfaring eller ei. Teorien sier noe helt annet og selv om aversier virker, så er det mange eksperter som nevner faremomentene. Legger du sammen deres kompetanse og erfaringer, så er 30 år småtteri. Det er de som har holdt på i 50 år og som fortsatt sverger til flokkteori og 'tukting' av hund. De er innbarket tilhengere av en metode uten engang å prøve å lære andre og mer humane metoder som hunden har det mye bedre med.

Respekten er å åpne øynene for andre metoder og derfor spurte jeg om rasen - for at jeg ville lære og syns det var interessant. Er det noen som viser respektløshet her, så må det jo være deg. La oss da diskutere saklig din rase - du startet å diskutere selv og da bør info komme fram slik at vi får fakta på bordet istedet for å skjule deg bak - 30 års erfaring - som muligens har vært feil hele tiden. Eller kanskje rett - det vet vi jo ikke før vi får diskutert og sjekket rasen.

Den ene grunnen for å holde tilbake rasen nevnte jeg, og den andre er at det er en forbudt rase - andre grunner finner jeg ikke. De forbudte rasene jeg vet om HAR alternative metoder OG gode resultatet på trening jeg nevnte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Igjen formoder du og spekulerer. Jeg har ingen forbudt rase. Igjen er du respektløs ved å insinuere at jeg ikke har den erfaringen jeg vitterlig har. Tretti års erfaring innen en rase representerer en unik kunnskap og kompetanse og tretti års aktiv hundesport innebærer naturligvis både utvikling og løpende tilegnelse av ny kunnskap. Innen min rase nyter jeg høy respekt på et internasjonalt nivå. Min blodslinje finnes spredt over hele verden fra Australia, New Zealand, Indonesia, Kina til USA, Hawaii og Sør Afrika - og hele Europa. Den regnes som en av de viktigste blodslinjer innen rasen over store deler av verden. Jeg skriver artikler om rasen i utenlandske tidsskrifter og bøker. Det er folk som meg som utgjør ekspertisen gjennom det unike erfaringsgrunnlaget vi har. Jeg har bedt deg om å akseptere uenighet - tilsynelatende uten at det ser ut til å gå inn. Anbefaler lesere av tråden å lese hva jeg faktisk har skrevet. Jeg forlater denne diskusjonen nå. Ha en god sommer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg insinuere ikke at du ikke har 30 års erfaring med hund. Jeg insinuerer at du kanskje har sett deg blind på egen erfaringer og hva du lærte for en mannsalder siden. DU har rett og de fleste eksperter på hund både her i norge og utland har feil. Igjen - bare så synd dine hunder ikke har noe valg og må bli 'kastet' og andre ting bare fordi eier ser seg blind og ikke er interessert i å la hunden få være hund, men et individ.

Du skjønner - jeg tar ikke ting for god fisk bare for at noen har 30, 40, 50 eller hva du vil - års erfaring. Verden går framover og da bør man henge med istedet for å henge igjen i gammel tro og sedvane. Joda, det er ikke bare barn som kan bli helt ok uten å få ris på rumpa, men også hunder idag... utrolig nok.

Du har ikke kommet med et eneste argument som er holdbart for ditt syn - du bare påstår uten annet enn 30 års erfaring som grunn. Sett deg ned og les teori om det, så prøver du - så kan du komme tilbake og se verden i et annet lys. Så får du en hund som tørr å være hund istedet for et levende vesen - for det er vel hund du egentlig vil ha etter 30 år?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg insinuere ikke at du ikke har 30 års erfaring med hund. Jeg insinuerer at du kanskje har sett deg blind på egen erfaringer og hva du lærte for en mannsalder siden. DU har rett og de fleste eksperter på hund både her i norge og utland har feil. Igjen - bare så synd dine hunder ikke har noe valg og må bli 'kastet' og andre ting bare fordi eier ser seg blind og ikke er interessert i å la hunden få være hund, men et individ.

Du skjønner - jeg tar ikke ting for god fisk bare for at noen har 30, 40, 50 eller hva du vil - års erfaring. Verden går framover og da bør man henge med istedet for å henge igjen i gammel tro og sedvane. Joda, det er ikke bare barn som kan bli helt ok uten å få ris på rumpa, men også hunder idag... utrolig nok.

Du har ikke kommet med et eneste argument som er holdbart for ditt syn - du bare påstår uten annet enn 30 års erfaring som grunn. Sett deg ned og les teori om det, så prøver du - så kan du komme tilbake og se verden i et annet lys. Så får du en hund som tørr å være hund istedet for et levende vesen - for det er vel hund du egentlig vil ha etter 30 år?

Signeres 100%. Jeg er fullstendig enig med deg! :whistle::ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig enig med deg KarpeSkrotum. :whistle:

Og når man bruker rasen sin som et argument i en diskusjon, så bør man jammen også nevne hvilken rase det er slik at man kan diskutere hvorvidt det faktisk er slik.

Beskrivelsen av denne "ville" rasen vi aldri får vite hva er minte meg iallefall i adferd om da amerikanske bulldog tispa mi var lita. Hun var et lite monster, og når jeg f.eks skulle tvinge henne til å ligge på plassen sin (dvs. jeg løftet henne tilbake dit hver gang hun bevegde seg ut av plassen) så gikk hun løs på meg med alt hun hadde av krutt! Da var det ikke biting i form av lek eller valpetøys.. Eller når jeg grep inn fordi hun var litt for hardhendt med gamlefar, Bastian, (og han sier ikke i fra særlig hardt), så var hun illsint på meg. Hun var en slik som folk med visse teorier typisk ville sagt er dominant og trenger lederskap eller hun klatrer på rangstigen. :ahappy: Jeg trener mest klikker jeg, så hun ble aldri straffet på noe vis. Vi trente bare masse på ting, og hun var knall å trene positivt med! Poenget er at når hun nærmet seg ett år, så fikk jeg se at hun faktisk var en ganske myk hund! Og nå på ett og halvt så kommer hun med smile-smiske-ansiktet sitt med en eneste gang hvis jeg er kremter hardt. Jeg skjønner hvis folk får litt panikk når valpen går løs på eier med alt den har av styrke, men man kan takle det ved å bygge opp et godt, lydig, forhold ved å trene andre ting. Og det å "ta valpen" når den er liten, spesielt disse som hadde gjort MASSE motstand lik min, tror jeg kunne gått ille.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har iallefall hørt om folk med mange års erfaring, som trodde at jorda var flat :whistle:

Så for meg i denne diskusjonen er denne erfaringen ikke verdt noenting dessverre, særlig når ikke rasen kommer fram en gang.

Vi har latt Ellie bite på oss og pep når hun bet for hardt. Men det skal sies at hun da slapp med en gang, alle valper gjør jo ikke det.

Men brukte iallefall bitehemming og evt 'timeout', men sjelden det trengtes. Avledning med annen leke er jo også noe man kan gjøre.

Ellie er forøvrig en utrolig myk og forsiktig hund som ikke har klatret på noen rangstige av denne behandlingen.

Men hun kunne nok fort blitt redd og stresset hadde vi kastet henne avgårde i nakkeskinnet.

Og bra at valpelisens kom opp, det er jo noe man ikke bør glemme at de faktisk har.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...