Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er callusdannelse?


C.J

Recommended Posts

Skrevet

Jeg kom over ordet callus i forbindelse med ribbensbrudd i en tråd lenger nede. Søkte på google for å finne ut hva det er, men det var mange vanskelige ord og uttrykk... Fikk med meg at det har med tilvekst av nytt benvev å gjøre, uten at det sier meg så mye :|

Grunnen til at jeg lurer er fordi hunden min "alltid" har hatt en hard "utvekst" (bein altså) i enden av ribbena på venstre side. Liksom som at ribbenet som skulle ha endt i en lett buet spiss er mer som en rund kule. Vanskelig å forklare. Spurte veterinæren, og hun mente at det mest sannsynlig ikke var noe å bekymre seg for, men at jeg kunne ta et røntgenbilde. Hunden er ikke plaget av det, og så vidt jeg vet har hun hatt "det" lenge. Så jeg er bare nysgjerrig, jeg! Før jeg evt. velger å røntge, så kan jeg jo spørre dere om dere kanskje vet hva det er?

Skrevet
Tequila har det på en av ribbene, ser ikke ut til å plage henne. Hun har alltid hatt det :|
Så det trenger ikke å oppstå pga. skade? Det kan være medfødt rett og slett?
Skrevet
Så det trenger ikke å oppstå pga. skade? Det kan være medfødt rett og slett?

Def.på callus: vev dannet omkring brudd ved helning, først fibrøst, senere brusk, til sist knoglet(dansk bok). Noen har bare kuler på bein, andre ganger kommer det av brudd eller andre ting. Er man usikker, får man bare dyrlegen til å sjekke. Mennesker får av og til kalkpåleiringer etter ribbensbrudd. Hos min hund er det en stor kul omtrent midt på et ribben, en mindre på den andre siden. De andre hundene har også kuler på ribbena, men det kommer neppe av noe unormalt. Ser iallefall ingen grunn til å gjøre noe med det.

Skrevet

Kan jo legge til at det ikke var meningen å flotte seg med fine ord :| Er bare enklere å slå opp ting selv, om man får det rette ordet heller enn en lang beskrivelse. Syns jeg da. Ribbensbrudd pleier å være ganske ukomplisert og gror av seg selv rimelig fort. Smerter kan det gi, men ikke hos alle.

Skrevet
Så det trenger ikke å oppstå pga. skade? Det kan være medfødt rett og slett?

Hun hadde jo en ganske turbulent valpetid før hun kom til meg, så mye mulig at det har skjedd før. Spanjoler har en litt annen måte å oppdra hunder på enn oss, mye slåing/sparking der dessverre..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...