Gå til innhold
Hundesonen.no

Patellaundersøkelse og øyelysning


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har noen spørsmål om patellaundersøkelse og øyelysning.

1. Hvor gammel må hunden være når disse undersøkelsene tas?

2. Kan det tas hos en vanlig vetreinær eller må det gjøres et annet sted?

3. Hva er prisen sånn ca. på disse undersøkelsene?

Skrevet
Jeg har noen spørsmål om patellaundersøkelse og øyelysning.

1. Hvor gammel må hunden være når disse undersøkelsene tas?

2. Kan det tas hos en vanlig vetreinær eller må det gjøres et annet sted?

3. Hva er prisen sånn ca. på disse undersøkelsene?

1. 1 år første gang

2. vær restrektiv til hvilken dyrlege du velger. Man skal være flink og vite hva man holder på med. Øyenlysning er det ikke alle dyrleger som har utstyr til.

3. jeg betalte 490,- for øyenlysning, 100,- for attest patella testen tok han ikke betalt for :whistle:

Skrevet
1. 1 år første gang

2. vær restrektiv til hvilken dyrlege du velger. Man skal være flink og vite hva man holder på med. Øyenlysning er det ikke alle dyrleger som har utstyr til.

3. jeg betalte 490,- for øyenlysning, 100,- for attest patella testen tok han ikke betalt for :lol:

Shit! Det var jo sykt billig! :lol: Hvor i landet bor du?

Jeg regner med å bruke ca 600 på øyelysing, PL aner jeg ikke, men hadde håpet det ikke var så dyrt.. :whistle:

Skrevet

Takk for svar :whistle:

Han fyller ikke 1 før i november, så må vente til etter det. Må man ringe rundt for å høre hvilke dyrleger som øyelyser eller finnes det en oversikt et sted?

Skrevet

du må nok ringe rundt!

Ja, synes også det var billig. Jer bor i Stavanger (klepp) bruker Tu dyreklinikk. Er super fornøyd og de blir regnet som de beste i området på øyelysning og patella!

ÆÆÆÆH!! glemte å nevne at prisene er + mva.. hehe, trøtt i dag jah! gjor så mye hos dyrlegen i dag at jeg bare leste rett av fra kviteringen. Kom på 2115,- for vaksine av 2 huner, chip på den ene, patella og øye sjekk...

Skrevet

Patella lux sjekk; Om du gjør dette samtidig som du er hos veterinær for å gjøre andre ting - så koster det vanligvis ikke noe, om du trenger attest vil den kunne koste noe.

Om du har en tispe, er det viktig å ikke sjekke patella i tiden rundt løpetid - evt ved drektighet. I disse periodene blir ligamenter løsere, grunnet hormoner. I disse periodene forbereder kroppen seg på mulig drektighet - eller fødsel. Ligamenter blir løsere for å gjøre det lettere å føde. Ta testen utenom disse periodene, ellers kan resultatet bli feil.

Skrevet

Her i østfold så er det kun Jeløya dyreklinikk som øyelyser hunder. De sammarbeider også med Rygge/råde dyreklinikk så om du syntes det blir langt å kjøre til Jeløy så øyelyser de der en gang i blandt også.

Skriver Rygge/Råde da jeg aldri klarer å huske hvilket sted det er på:whistle:

Skrevet
Her i østfold så er det kun Jeløya dyreklinikk som øyelyser hunder. De sammarbeider også med Rygge/råde dyreklinikk så om du syntes det blir langt å kjøre til Jeløy så øyelyser de der en gang i blandt også.

Skriver Rygge/Råde da jeg aldri klarer å huske hvilket sted det er på:)

Takk for svar :) Det er nok Rygge. Jeg mener jeg har hørt at de samarbeider med Jeløy.

Kjempe bra link. Tusen takk :D

Er det lang ventetid på slike undersøkelser?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...