Gå til innhold
Hundesonen.no

Genetikk, blå øyne.


Rosin

Recommended Posts

Skrevet

Blå øyne er recessivt ja, akkurat som hos mennesker. Jeg tror det er sånn at en av foreldrene må ha blå øyne selv for å få blått, men hvis foreldrene er brunøyde så blir det bare brunt uansett hva som er videre bakover. Ikke særlig vitenskapelig fra min side, kun egen observasjon av siberiankull jeg vet om. :P

Skrevet

Når det er snakk om et recessivt gen så kan jo dette ligge skjult (altså et brunøyd dyr kan bære blå øyne)

Og når man krysser to dyr som begge bærer blått (selvom de selv har brune øyne), da kan man få blåøyd avkom. :P

Bare lurte fordi jeg har hørt at blandingshunder som har husky i seg ofte får blå øyne. Noe som jeg syntes er litt rart. :P

Skrevet
Når det er snakk om et recessivt gen så kan jo dette ligge skjult (altså et brunøyd dyr kan bære blå øyne)

Og når man krysser to dyr som begge bærer blått (selvom de selv har brune øyne), da kan man få blåøyd avkom. :P

Bare lurte fordi jeg har hørt at blandingshunder som har husky i seg ofte får blå øyne. Noe som jeg syntes er litt rart. :P

Jepp, det jeg tenkte jeg og.

Så jeg svarte vel mer til LBL, som sa:

Jeg tror det er sånn at en av foreldrene må ha blå øyne selv for å få blått' date=' men hvis foreldrene er brunøyde så blir det bare brunt uansett hva som er videre bakover.[/quote']
Skrevet

hvis vi sier at genet for blå øune er b å genet for brune øyne(som er dominant) er B. Dominante gen trenger det bare være ett av for å få den egenskapen.

Hvis mor har blåe øyne så må hun ha to recessive gen, altså rr, hvis far har brune øyne, så har han enten BB eller Bb. for at han å mor skal få barn med blåe øyne må han ha d siste alternativet Bb

Bb x bb

Bb, Bb, bb, bb

50% av barna får i dette krysningskjemaet brune øyne, og er bærere av genet for blåe øyne.

å 50% av barna får blåe øyne.

Hadde far derimot at kun dominante gener BB ville det blitt slik:

BB x bb

Bb, Bb, Bb, Bb

Ingen av barna ville fått blåe øyne, men alle vil være bærere av genet.

Hvis både mor å far har brune øyne, men er bærere ville det blitt slik:

Bb x Bb

BB, Bb, Bb, bb

da er det 25% sjanse for at et av barna vil få blåe øyne, 25% sjanse for at et av barna kun vil få dominante gener, å 50% sjanse for at et av barna vil være bærere av genet.

Nå er det lenge siden jeg hadde dette sist så ikke skyt meg om det skulle være noe feil.

Det er nå slik jeg husker dette

:oops:

Å så må jeg spørre, ble det i det hele tatt forståelig? Er ikke så flink å forklare at det gjør noe :oops:

Edit: endret fra krysningskjema til linjer.. litt vanskelig å se krysningskjemaene jeg laget først..

Skrevet

Skjønner hva du mener ja :P

Men det siste krysningsskjema ble vel litt feil?

B b

B BB Bb

b Bb BB

Det skal vel være "bb" i den nederste til høyre?

Skrevet

Ja begge foreldrene må ha det recessive genet for å få fram den recessive egenskapen. ( unntaket er vel på kjønnsbestemt arv siden de fleste egenskapene sitter på x-kromosomet å mannfolk har bare ett av dem så de arver fra moren der).

Hey jeg lærte jo litt i naturfagen ifjor, STOLT :P

Skrevet

Hmm det kan de sikkert. Er veldig usikker der.. Men det er jo ikke alle oppdrettere er like seriøse, å det kan henge noe igjen derifra. Jeg er ikke helt sikker på det.

Skrevet
Her har vi hatt blåøyde huskyvalper etter brunøyde foreldre..

Så om det kanskje er sånn at begge må bære på genet, eller hva?

Vet du hva? Du har helt rett! :oops: Når jeg får tenkt meg om så har jeg også sett kull med blå øyne der foreldrene har brune. Det er klart det kan skje når foredrene er bærere. Faktisk vet jeg om et kull der tre av fire valper ble blåøyde, selv om foreldrene var brunøyde. Så der bomma jeg skikkelig på en fredagskveld! :P

Skrevet

Hm...Chicka har blåe øyne og er flat/sib husky og bc blanding...vet ikke noe om foreldrene hennes, men vil det si at begge foreldrene hennes må bære "blåøydgener"? :?

Skrevet
Hm...Chicka har blåe øyne og er flat/sib husky og bc blanding...vet ikke noe om foreldrene hennes' date=' men vil det si at begge foreldrene hennes må bære "blåøydgener"? :?[/quote']

Det var faktisk Chicka jeg tenkte på ! :P

Og ja, begge foreldrene hennes må være bærere av genet for blåøyd.

Men siden hun er halvt BC så er det kanskje ikke så rart allikevel.. for BC finnes vel i blåøyd ?

Skrevet

Jeg tror hun er 25% bc...er ikke sikker. på vaksinasjons kortet hennes står det "flat blanding" og på FOD mente de at det var flat 50% bc 25% og sib husky 25%, MEN de lurte litt på om det kunne være husky, dalmis og bc i hun...og ikke flat, men da er det litt rart at det står flat blanding på kortet hennes... men øynene er klare blå, så begge foreldrene må jo bære noe blåe gener.

Noen andre som har noe forslag på hvilke blandinger hun kan være?+ se bilder av hun her: http://www.trulte.com/bilder.html

Skrevet

Men det kan jo være mulig da tror jeg.. Hvis den ene forelderen har husky i seg og den andre har BC i seg.. da kan blåøydgenet ha kommet med derfra. :P

Skrevet
Men det kan jo være mulig da tror jeg.. Hvis den ene forelderen har husky i seg og den andre har BC i seg.. da kan blåøydgenet ha kommet med derfra. :P

Ja det kan det, egentlig samme for meg, Chicka er Chicka og jeg ville ikke byttet mot hele verden. Love

Skrevet

Forstår ikke dette med blåøyd genet jeg :? Hvis begge foreldre må være bærere av dette genet, hvordan kan da Balder være blåøyd? Moren er vorsteh/pointer/og litt husky(har bare øynene etter huskyen) og faren er renrasa rottweiler og de kan jo ikke få blå øyne eller?

Kommer sikkert aldri til å forstå meg på gener og sånn, naturfag har aldri vert min sterke side hehe :)

Skrevet

Litt vanskelig å forklare denne genetikken, men alle hunder kan få blåe øyne om begge foreldre er bærere av genet. Alle hunder kan ha recessive egenskaper bare at det er så utavlet i rasen at de meget sjelden kommer til uttrykk i den rasen, at det bare er noen indiver igjen som har et recessivt gen, i dette tilfelle blå øyne. Huff vet ikke helt hvordan jeg skal forklare det. Litt vanskelig uten å sette opp mange mange krysningskjemaer.

(trenger vel ikke å si at jeg elsker genetikk å se på nedarving av egenskaper :roll: )

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...