Gå til innhold
Hundesonen.no

Eierskifte og kjøpskontrakt


SD

Recommended Posts

Skrevet

Et vennepar av familien min tok over en valp (på tre mnd) fra noen bekjente av seg. Denne valpen fikk de nærmest slengt etter seg og trengte ikke å betale noe for valpen. Det er en renraset hund og registrert i NKK, og de som overtok valpen fikk med stamtavlen. De har sendt inn eierskifte til dyreidentitet ang chippen, men ikke skrevet kjøpskontrakt og ikke sendt inn eierskifte til NKK. Men siden de fikk hunden gratis, trenger de å skrive kjøpskonrakt da eller holder det med å sende inn eierskifte til NKK? Da sender de inn eierskiftepapirene med stamtavlen, betaler noen hundrelapper og får en ny stamtavle regisrert på de nye eierene?

Skrevet

NKK er ikke det minste interessert av kontrakten kjøper og selger har seg imellom, heller ikke av prisen som er betalt (eller ikke).

De omregistrerer hunden fra den ene til den andre hvis de får de riktige eierskiftepapirene.

Så hvis disse vennene dine har fått stamtavlen + eierskifteskjema fra NKK, så behøver de bare å fylle i sine egne opplysninger som ny eier - sende til NKK og vips er de eier av hunden offisielt også.

Susanne

Skrevet

Det med kjøpskontrakten tenkte jeg mer på dette hvis de gamle eierene skulle en gang begynne å leke vanskelig og plutselig vil ha hunden tilbake av en eller annen grunn. Men hvis NKK får inn de riktige papirene med de riktige underskriftene og omregistrer hunden på de nye eierene, så har de nye eierne sitt på det tørre? Da kan ikke de gamle eierne plutselig kreve hunden tilbake?

Skrevet

De bør uansett ha en skriftlig avtale for overdragelsen av hunden.

Skrevet

Ja, hvis de gamle eierne har skrevet under på eierskifteskjemaet til NKK, hunden blir omregistrert - så er alt i orden mht eierskap. Da kan de ikke komme tilbake senere og hevde verken det ene eller det andre i alle fall.

(Kontrakter i seg selv er sjelden engang verdt papiret det er skrevet på, i alle fall hvis den ikke er kjøpt direkte fra oppdretteren. )

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...