Gå til innhold
Hundesonen.no

Innbildt etter "tjuvparring"?


Carma

Recommended Posts

Buffy hadde løpetid for 5-6 uker siden. Som regel er det veldig lite problemer forbundet med både selve løpetiden og tiden etterpå med henne (bortsett fra at det virker som hun rett og slett har litt ubehag dagene før og de første dagene og at hun da kan være litt irritabel ovenfor andre hunder), men denne gangen har hun oppført seg litt "uvanlig". Hun pleier ALDRI å stresse inne, men nå har hun tusset rundt og dyttet i meg og villet ut og villet inn og ligget litt her og ligget litt der. Hun har også spist veldig dårlig den siste uka eller så. Hun har aldri vært noen storspiser, men nå har hun spist max 1/4 av maten sin (og ofte ingenting). Likevel har hun iallefall ikke gått NED i vekt, snarere blitt litt oppblåst...? Så jeg har da begynt å lure på om hun rett og slett har fått et snev av innbildt svangerskap. Har ingen erfaring med dette, men kan dette være symptomer på det?

Må legge til at hun hadde et lite eventyr ila løpetiden da.... Var ute på tur med flere andre hunder, tisper og en kastrert hann (snipp, ikke sprøyte). Hundene lekte og løpte som vanlig, Buffy var litt hypp på hannen, men ingen "fare" liksom (dessuten var han jo kastrert så....). Vi så bort i (SERIØST!) 10 sek og da vi snudde oss tilbake så hadde hannen hoppet på Buffy. I mitt hode fungerer jo ikke kastrerte hanner da, men der tok jeg visst feil (burde vel tenkt lengre, har jo hørt om at det har skjedd hos hester, men trodde det var veldig sjelden). Iallefall ble det et par sek action på de to før de måtte avslutte seansen. Det er vel ikke umulig at dette kan ha gjort sannsynligheten for innbildt litt større...?

Ringte til vet tidligere i dag og jeg skal dit på onsdag for at de skal kikke på henne. Vet ikke hva de kan gjøre med sånt heller? Føler meg skikkelig grønn her.... :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 58
  • Created
  • Siste svar

Har de samme symptomene på min hund i dette øyeblikk! først idag har hun vert urolig, pepet mye og vil hele tiden ha meg med inn på romme for å ligge der å pipe, hun slikker seg mye og har klemt litt på pattene hennes å fått ut noe hvitt umiddelbart... Hun er blitt litt større de siste ukene, men hu er absolutt ikke "hvalpe fet" lurer på å ringe veterinær, hva sa veterinæren til deg? Hun har også gravt i sengen og lagt seg og reist seg flere ganger...

Hun har aldri hatt valper og er bare 2 år, er det da så sannsynlig med innbildt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bea hadde samme symptomene etter forrige løpetid. Da var det en kastrert hanne som hadde jokket på henne, og det var det eneste som hadde skjedd (heldigvis). Hun ble oppblåst i magen, fikk hengepatter, gravde i buret, styrte i vei og fikk etter hvert melk i pattene. Hun var heller ikke like arbeidsglad som vanlig. Det kan gå over av seg selv eller man kan få galastop for å stoppe melken. Hos oss gikk det, etter hvert, over av seg selv.

Ved siste løpetid, som var i januar, var jeg skikkelig nøye på at hun ikke en gang skulle snuse på en annen hannhund.. Litt for å se om det ville komme innbilt uansett.. Og det ser ikke ut som hun har fått like voldsom innbilt denne gangen. Bittelitt hengepatter, men ellers ikke rastløs og graving heller ikke melk. Er like arbeidsglad som vanlig!

Håper dette oppklarer litt.

Forrige gang tok jeg for sikkerhetsskyld tur til vet, da jeg var livredd for at noe hadde skjedd da hun var borte fra meg en liten stund i begynnelsen av løpetiden.. men heldigvis var alt i orden. Er man usikker er det jo greit å ta turen til vet for sikkerhetsskyld :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar!

Uff ja, da er det nok det hun har... TROR ikke hun har melk da, men har egentlig ikke sjekket heller så nøye... Skal se etter når jeg kommer hjem fra jobb!

Dyrlegen hadde det litt travelt så han sa ikke så veldig mye. Får se hva han sier når vi drar dit...

Stakkars jenta mi, trodde hun hadde fått seg litt og så var det bare en halv-mann! Men jeg må iallefall si at jeg har fått økt forståelse for tjuvparringer, for du verden så raske de var! :shocked:

Er det forresten vanlig at kastrerte hanner kan parre? Følte meg skikkelig uintelligent da det skjedde.... :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det forresten vanlig at kastrerte hanner kan parre? Følte meg skikkelig uintelligent da det skjedde.... :ahappy:

Jeg vet ikke om det er vanlig, trodde liksom ikke de brydde seg.. I følge eieren til den hannhunden det gjaldt hos oss var det "bare noe han gjorde" men det ble jo ikke noen ordentlig parring av det da. Han bare jukket liksom.. Bea var jo klar som et egg da det skjedde, heh.. Stakkars. :rolleyes:

Sikkert noen her som vet om det er vanlig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det forresten vanlig at kastrerte hanner kan parre? Følte meg skikkelig uintelligent da det skjedde.... :ahappy:

Vanlig og vanlig.. Jeg tror det kommer litt an på hvor mye hunden skjønte før den ble kastrert, og at alder ved kastrering spiller en rolle - dvs i forhold til om hunden faktisk prøver å parre eller ikke. Noen instinkter blir jo tydeligvis beholdt likevel, og noen kastrater prøver å parre noen løpske tisper, men ikke andre. Så jammen om jeg vet HVA som utløser det. Men AT det skjer, det stemmer. Aynï ble parret med en finsk (eller svensk??) lapphund, og han var også kastrert. Ikke så lenge siden han ble det (ca året), og han er også godt voksen (4-5år?), så han visste hva han drev med. Skal sies han var en pikenes jens før kastreringen. :D Jeg tror ikke de hang - i alle fall ikke lenge, og jeg tror egentlig ikke han kom seg inn (litt størrelsesforskjell, bla høyde), men han var helt "dau" etterpå! Lykkelig rusa, peste og var helt "slapp", så "noe" hadde i alle fall skjedd hos han. :rolleyes: Men Aynï ble ikke innbilt, i alle fall ikke utover at pattene ble en tanke hovne. Ellers var hun helt normal. Tulla, som ikke har blitt parret av noen, er MYE mer innbilt. Så jeg vet ikke hva som utløser det, og om en tjuvparring kan utløse det eller ikke. :D Men for å svare på spørsmålet ditt: jeg tror ikke det er veeldig uvanlig at kastrater parrer, eller prøver å parre. Fordelen med det er jo at det blir fryktelig lite valper av det.. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sett både vallaker og kastrerte hannhunder med "en stiv en" så det går nok an, ja. På en stall hvor jeg red i mange år var det en vallak og en hoppe som stod sammen. disse måtte måtte skilles når hoppa var i brunst, for ellers drev vallaken og bedekte henne flere ganger daglig. Og grisemerra vifa med halen, blinka og var helt klar hun ;)

Denne vallaken ble kastrert når han var året, og han var ca 10 år da jeg ble kjent med ham.

Min gamle kanin (er 10 nå) ble kastrert da han var fire måneder, og i fjor "lærte" han å jukke på huer. Så om han kommer til en hunn nå, så jukker han i vei, før han faller over med et grynt. ;)

Sikkert litt OT, men jeg skulle fram til at kastrater i blandt kan jukke i vei. Men det blir jo ikke resultater av det da :closedeyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det forresten vanlig at kastrerte hanner kan parre? Følte meg skikkelig uintelligent da det skjedde.... ;)

Hvor vanlig det er vet jeg ikke. Men jeg har vært borti kastrerte hannhunder som faktisk har HENGT sammen med tispen, så.. ja, det skjer! Fordelen med det, om uhellet først er ute, er jo at han faktisk er kastrert da! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, altså de HANG da! Ikke bare tørrjukking, for det vil jeg jo tro er mer vanlig... Jeg trodde liksom ikke de kunne "få den opp" lengre etter at de var kastrert... Men så feil tok altså jeg! Har jo holdt på med hest og selv om jeg har hørt om vallaker som har greid å penetrere (beklager vulgært språk her...) hopper så så jeg aldri noe tegn på det på alle hestene som var innom hos oss...

Tror de syntes vi var gørrest i verden som ødela moroa! :rolleyes: Tok noen min før de "slapp" så utstyret virka nok...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, altså de HANG da! Ikke bare tørrjukking, for det vil jeg jo tro er mer vanlig... Jeg trodde liksom ikke de kunne "få den opp" lengre etter at de var kastrert... Men så feil tok altså jeg! Har jo holdt på med hest og selv om jeg har hørt om vallaker som har greid å penetrere (beklager vulgært språk her...) hopper så så jeg aldri noe tegn på det på alle hestene som var innom hos oss...

Tror de syntes vi var gørrest i verden som ødela moroa! :rolleyes: Tok noen min før de "slapp" så utstyret virka nok...

Ja, selfølgelig synes de det, dah... dere ødela jo hele den uskyldige morroa for de ;) ahaha.

Men, altså. De kan parre, de kan henge, og de kan henge like lenge som en "ikke kastrert" hannhund... ;)

Nå lærte du noe nytt, Bente! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*ler litt* Rart at man tror at de ikke får reisning når de er kastrert! Stakkars Soffen sto bundet på trening og en treningskompis bandt den løpske tispen rett ved siden av, nettopp fordi ". Da det gikk opp for meg og gutten klatret opp bak på frøkna kastet jeg meg imellom før noe kunne gå videre. "Jammen soffen er jo kastrert" var selvsagt det som ble sagt, hvorpå jeg repliserte "ja, men han er jo ikke lobotomert" ;)

Soffen fortsatte med sine private hyrdestunder til tross for kastreringen... gutten hadde lyster ja ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Yapp, ikke tvil om at de hang.... Sikkert ikke helt umulig å forstå her at det er Ero det er snakk om ;)

Han ble forøvrig ikke kastrert pga hormonell atferd, men pga utagering. Så om han i det hele tatt hadde fått smaken på noe spesielt før han ble kastrert vet jeg ikke. Han ble kastrert på sensommern i fjor.

Og som Bente sier... Det er FULL forståelse for tyvparring når man ser hvor fort ting kan skje! ;) For de 10 sekundene Bente snakker om, er virkelig sant. Jeg satt på bakken, Buffy og Ero var på skrå bak meg og jeg tok bilder av Bente. Vi har sjekket tiden på bildene vi tok, og 10 sekunder stemmer nok fint. Og da jeg oppdaget action bak meg kastet jeg meg rundt og hogg tak i Ero. Prøvde å dra han vekk, men Buffy hang visst på gitt. Så da var det bare å la dem bi ferdig da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, selfølgelig synes de det, dah... dere ødela jo hele den uskyldige morroa for de ;) ahaha.

Men, altså. De kan parre, de kan henge, og de kan henge like lenge som en "ikke kastrert" hannhund... ;)

Nå lærte du noe nytt, Bente! ;)

Haha, var det DETTE jeg skulle svare på!?! Skjønte jo ingenting jeg dah... *le høyt*

Til info fikk jeg mld på msn av Tatijana før i kveld med sprm om jeg hadde lært noe nytt.... :)

ja, men han er jo ikke lobotomert" :)

Hehe, men jeg har faktisk gått rundt i min lille lala-verden og trodd at kastrert = ikke lyst på damer mer, at kjønnsdriften forsvinner... Hele min verden faller i grus rundt meg! ;)

;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, var det DETTE jeg skulle svare på!?! Skjønte jo ingenting jeg dah... *le høyt*

Til info fikk jeg mld på msn av Tatijana før i kveld med sprm om jeg hadde lært noe nytt.... ;)

Hehe, men jeg har faktisk gått rundt i min lille lala-verden og trodd at kastrert = ikke lyst på damer mer, at kjønnsdriften forsvinner... Hele min verden faller i grus rundt meg! ;)

;)

åååh, jeg ler så jeg griiner!

Om du "kastrerer" en mann, vil han miste lysten på damer da? ;)

Anyways. Jeg lærte noe nytt selv i går jeg. Jeg lærte nemlig at en hannhund som har blitt kastrert kan "lage valper", altså gjøre en tispe drektig noen måneder etter han er kastrert? ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg fått rapport fra veterinærtimen til Bente og Buffy...

Veterinæren hadde tittet og sett på Buffy, og etter mye om og men og hmm'er osv hadde han spurt Bente om hun var sikker på at Buffy ikke faktisk ER drektig? Bente sa som sant var, at Buffy hadde et eventyr med en balleløs hund, men ellers har de hatt FULL kontroll på henne under løpetiden, og ingenting annet er skjedd.

Veterinæren valgte da å ta røntgen, og yapp... Der fant de minst 3 valper.... ;)

Spørsmålet da ble jo om valpene skal få bli født, eller de skulle tas ut nå... Men siden dette er to friske foreldre, og blandingen ikke er av de værste, så har Bente valgt å la Buffy få valpene.

Men, åssen kan dette ha skjedd? Er det SÅ kort tid siden Ero ble kastrert at han da faktisk allikevel har klart å lage valper?

Skummel tanke spør du meg... Men, da var det altså ikke bare innbilt som Buffy sliter med... :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

åååh, jeg ler så jeg griiner!

Om du "kastrerer" en mann, vil han miste lysten på damer da? :P

Anyways. Jeg lærte noe nytt selv i går jeg. Jeg lærte nemlig at en hannhund som har blitt kastrert kan "lage valper", altså gjøre en tispe drektig noen måneder etter han er kastrert? :P

Ja, det tror jeg da absolutt (fremdeles, selv om jeg ser alt jeg tror og mener bare dette i bakken som døde fluer om dagen...). Det er jo derfor man vurdere kjemisk kastrering på voldtektsforbrytere enkelte steder... Menn generelt blir jo ikke kastrert, de blir sterilisert. Forskjell på å kutte sædledere og gjøre vedkommende ute av stand til å lage barn, eller fjerne hele ehm taskesystemet og fjerne kilden til både liv og liv...

Men som sagt, mitt liv har falt i staver and then some så..... ;)

Skummel tanke spør du meg... Men, da var det altså ikke bare innbilt som Buffy sliter med... :P

SMILER du?? Du skal bli bestemor og dette er gøy...?? Ikke er de gift engang... Tror vel innbildt hadde vært å foretrekker for min del her iallefall!

Noen som ønsker seg bc - aussie om noen mnd...?? :P

...jaggu godt det nærmer seg sommer sier jeg bare!

...ikke akkurat utfallet JEG hadde forventet iallefall!

*sitte i sjokk og sutte på finger*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini
åååh, jeg ler så jeg griiner!

Om du "kastrerer" en mann, vil han miste lysten på damer da? :P

Anyways. Jeg lærte noe nytt selv i går jeg. Jeg lærte nemlig at en hannhund som har blitt kastrert kan "lage valper", altså gjøre en tispe drektig noen måneder etter han er kastrert? ;)

Men, åssen kan dette ha skjedd? Er det SÅ kort tid siden Ero ble kastrert at han da faktisk allikevel har klart å lage valper?

Om en mann får kuttet sædleder så er han faktisk fertil i ca 2 mnd etter operasjonen (ca 20 ejakuleringer). Skal nok ikke mange tankene til å kunne tenke seg at dette også kan være tilfellet for hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan er det mulig at en hannhund uten baller siden sensommeren ifjor blir far denne våren? ;) Jeg vet at man skal være forsiktig når man steriliserer seg (menneskemenner, altså), men de har jo fortsatt baller, det er bare forbindelsen med omverden som er kutta, liksom.. Sikker på at Ero er ordentlig kastrert?

EDIT: To måneder ja, Dratini, men om man med sensommeren mener august (som er sånn sommer/høst måned), så er det jo hele 6 mnd siden?

EDIT2: Hva med Falco? Kan han være faren?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ok, det var bra. Ja det gir mer mening i land med større smitttepress. 
    • Dette med beskyttelse opp til 12 uker er en gammel greie, og mest utbredt i Utlandet, ja. Jeg ville definitivt unngår samvær med ukjente hunder fram til andre vaksine, men ikke noe særlig mer enn det tror jeg. Kanskje det hadde vært annerledes om jeg hadde bodd i et land med mer smittsomme dyresykdommer.
    • Hehe, ja tida går. Pax ble gammel og grå, og litt døv. Men ung til sinns hele livet   Godt å høre at de gamle bøkene gjelder enda. Har ikke glemt alt, men litt oppfrisking må nok til. Holder meg nok fortsatt på den positive delen av spekteret.  Blir ny rase også denne gangen så det blir spennende   Der bekrefter du inntrykket jeg også har fått av det som rører seg på sosiale medier. Mange selvoppnevnte eksperter og mer eller mindre kvalifiserte "trenere". Typisk at det går i pendler. Men som Simira sier så er det jo mye US/UK innhold. der, i hvert fall på mine feeds. Som sagt så holder jeg meg til det positive.  Men når sant skal sies høres det jo ganske kjent ut som for 10-15 år siden. Nye aktører, samme show 😋 Hørte/leste forresten noe om at valper ikke skal settes ned på gress/tas med ut i verden før de er vaksinerte? Må bæres rundt om de skal miljøtrenes og sosialiseres før 12 uker (og det bør de jo). Det er vel en UK/US greie? Har ikke hørt om slikt her før. Mener ikke hilse på alt som rører seg altså, men gå på bakken må da gå an? 
    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...