Gå til innhold
Hundesonen.no

Dølehest og kalblodstraver, tungdøl og lettdøl


Tuskelusken

Recommended Posts

Dølahest(tungdøl) er en framavlet rase som ble utviklet når folk fikk råd til å ha tyngre hester som spiste mer, men som også kunne trekke større redskaper. Lettdøl(som nå heter kaldblodstraver) var den opprinnelige døletypen, men er nå blitt avlet mer og mer mot trav, og det er fokusert på travegenskapene. De var vel egentlig mindre og lettere(såvidt jeg vet), for folk hadde ikke råd til å fôre på store tunge hester før i tida.

Dette er det jeg har lært av ei venninne(tidligere sjef) som kunne endel om dølens historie, men jeg har ingenting til å bygge oppunder det jeg sier, det er bare det jeg har hørt, men det høres iallefall logisk ut i mine ører.

Altså er det to typer døl per i dag, tungdøl/døl, som er den tunge typen som brukes til gårds- og skogsarbeid, og lettdøl/kaldblodstraver(som den nå heter etter at de bytta navn), som er den lette typen som brukes i trav.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det heter Dølahest og Kaldblodstraver, Lettdøl/tungdøl er bare gamle 'kalle'navn.

Dølahesten er arbeidshesten/trekkhesten ( som er en utmerket ridehest også! ), mens Kaldblodstraveren er akkurat det, en traver som løper fort rundt og rundt. Kan også bli utmerket ridehester, men om de først er travtrent kan de trenge litt ekstra med jobb før man får de 'ned på jorda' igjen. De blir fort litt heite.

To flotte raser som har samme utspring, men ble avlet i to retninger. Man kan parre ei kbl hoppe med en godkjent dølahingst og få godkjente avkom i dølaavlen. Jeg er litt usikker på om hvordan det er motsatt vei.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...