Gå til innhold
Hundesonen.no

Kromfohlender/Irsk terrier/ Kooiker


Blondiemamma

Recommended Posts

Jeg fikk min første Irsk terrier for snaut to år siden. Og ante ingen ting/lite om rasen. Men jeg leste det jeg kom over, googlet og spurte her inne. Svarene her inne matcher ikke det jeg har sett av rasen i det hele tatt.

Jeg fikk høre de ikke går sammen med andre hunder, er sinte, krevende, enmannshund.

Men en irsk er sosial, aktiv, elsker å jobbe, matvrak, elsker å løpe sammen med andre hunder, spore, trekke, springe med sykkel, kose, sove sofa, sove senga, elsker alle folk på gata og i heimen. De er lett å skjemme bort. Det er mye lyd i dem, da mener jeg ikke gneldrete, men de komuniserer med lyd seg i mellom og under lek.

Peico kan ha lange "samtaler" med gjespelydene sine. Det er kjempe sjarmerende. Og Lissy har masse gryntelyder når hun koser. Peico går bra sammen med hunder av alle raser, men selvsagt er det enkeltindivid han ikke går sammen med. Som med oss mennesker. Han går også sammen med hanner og tisper. Og parvis eller gruppe.

Jeg har nå to stykker.

Jeg er så betatt av rasen, det er ikke så lett å beskrive dem, de må oppleves. Så hjertelig velkommen å hilse på om du har mulighet til det.

Jeg liker den praktiske str på dem, gemyttet, at de kan brukes til alt.

Er det noe spesielt du lurer på, så må du si i fra.

De er av napperase, så pelsstell kreves, men det var ikke så avansert som jeg fryktet, men alt etter hva man liker selv!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...