Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! Border Collien på snart 6 mnder trenger aktivisering


Guest lijenta

Recommended Posts

Skrevet

Sønnen min har en Border collie valp på 6 månder som har klart å knekke to tær på det ene bakbeinet. Av den grunn har vi fått en stor utfordring nemlig å holde denne valpen i ro i hvertfall i 3,5 uker og kan bli oppi 6 uker. Og da trenger vi tips om ting som vi kan finne på for å trøtte ut valpen. Sitt og legg seg er ting som gjør vondt så det må ikke være med!

Har selv tenkt på godbit søk i stua som et alternativ. Trenger gjerne flere alternativer å kunne lære hunden.

Skrevet

Kanskje kke så hjernetrim, men hvis du fyller margbein med leverpostei og legger i fryseren, så har hunden noen timer sysselsetting i hvertfall.. Uff, ikke lett når hundene ødelegger seg sånn...

Skrevet

Hva med sånn "tenkeleke"? Eller så er det flotters med godbit under en kopp med hank, så hunden må finne løsningen på hvordan godbiten skal komme ut. Når hunden klarer det raskt kan dere utvikle med å bytte til en kopp uten hank, eller til syltetøylokk! Bare fantasien som setter grenser:)

Gi et diget bein som middag, valpen har garantert litt å heng tenna i da! (bare pass på at det ikke er vektbærende bein) Eventuelt slenge tørrforet i en flaske så han/henne må jobbe litt for å få det ut. Dere kan også Blande foret i vann, og fryse det ned og la hunden spise detfrossent!

Eller så kan dere lære inn nye triks, som ikke innebærer å sitte eller ligge.. Feks gi labb stående, eller løfte på ett og ett ben mens hunden står.

Lykke til med treningen=)

Skrevet

Takk for tips!

Det er to tær på venstre bakbein som er knekt og hun vi ikke belaste beinet enda. Men vi får prøve tingene san etter hvert

Skrevet

Tenkt på klikkertrening? Bruke det til f.eks å trene fram å åpne og lukke skuffer, slå av og på lys, hente og levere ting, hente brus i kjøleskapet, osv. :D Kan få tak i boka Klikkertrening for din hund på Canis.no.

Dette aktiviserer iallefall jenta mi veldig godt, hun er helt ferdig etter å ha lukket skuff og hentet bamsen sin et par ganger(vi jobber bare med å få fram en apport inntil videre, etterhvert kommer nok brusen!) :D For med klikkertrening bruker de hodet veldig veldig mye, de må tenke selv for å finne ut hva vi ønsker. Jeg skal også etterhvert klikke/trene fram å levere rose til folk når de kommer på besøk, tenkte jeg, veldig søtt og bra oppgave for hunden. :P Og ikke minst hjelpe til med å bære ut søppelposer. :whistle:

Lykke til med treningen!

Skrevet

Kjøp en bok med tips for hvordan man kan lære hunden små triks!

f.eks

hente brus i kjøleskapet, lukke skuffer, rulle rundt, gjemme seg bak labbene, rulle seg inn i teppe, lære kommdo for å hente ulike gjenstander osv...!

Skrevet
Tenkt på klikkertrening? Bruke det til f.eks å trene fram å åpne og lukke skuffer, slå av og på lys, hente og levere ting, hente brus i kjøleskapet, osv. :D Kan få tak i boka Klikkertrening for din hund på Canis.no.

Dette aktiviserer iallefall jenta mi veldig godt, hun er helt ferdig etter å ha lukket skuff og hentet bamsen sin et par ganger(vi jobber bare med å få fram en apport inntil videre, etterhvert kommer nok brusen!) :D For med klikkertrening bruker de hodet veldig veldig mye, de må tenke selv for å finne ut hva vi ønsker. Jeg skal også etterhvert klikke/trene fram å levere rose til folk når de kommer på besøk, tenkte jeg, veldig søtt og bra oppgave for hunden. :P Og ikke minst hjelpe til med å bære ut søppelposer. :whistle:

Lykke til med treningen!

Kul ide det der med rosen (Notere bak øret :P) .

Jeg må lære med klikkertrening altså. Har netopp kjøpt meg en bok. Så nå må/skal det leses :rolleyes: .

Skrevet
Kul ide det der med rosen (Notere bak øret :P) .

Jeg må lære med klikkertrening altså. Har netopp kjøpt meg en bok. Så nå må/skal det leses :rolleyes: .

Hehe, den fikk jeg fra instruktøren min på kurs, rottweilern hennes på 2 år, gjør det. :whistle: Men hun har lært ham det med 'vanlig' trening da, apporttrening liksom. :D Jeg satser på klikker, fordi bikkja blir så utrolig mye mer sliten i hodet av det. :D Men bruker det kun i forhold til sånne småtriks inntil videre, hun er vanskelig å motivere til andre ting med klikkertrening. Gidder ikke bruke huet så mye da. Så jeg bruker det som fungerer best på henne til de forskjellige tingene, men utelukkende positiv trening, da. :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...