Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som vil bli intervjuet..?


zobra

Recommended Posts

Skrevet

Noen som kunne tenke seg å bli intervjuet til en reportasje jeg skal lage om hundetrening?

Slik ser oppgaven min ut:

Produsere en reportasje om positiv trening av hund med hundeiere og folk som planlegger kjøp av hund som målgruppe. Jeg går inn på denne problemstillingen: Hvorfor trene positivt? Målet med reportasjen er å prøve å vise folk andre alternativer til trening av hund, og prøve å endre holdninger.

Vet at det har vært en del lignende programmer om dette på TV den siste tiden, men jeg synes det er et interessant tema, og dette er jo bare et prosjekt som skal vises i klassen min. :icon_redface:

Reportasjen/filmen blir på ca. 4min, og skal inneholde bl.a et intervju av en som trener positivt (gjerne med klikker), og en som trener på "gamlemåten". Personen(ene) som blir intervjuet burde har grunnlegende kunnskap om treningsmetoden de bruker, og ha en klar grunn til hvorfor de trener slik, og selvfølgelig har en eller flere hunder de trener på denne måten, men ellers er det helt åpent. :icon_confused:

Noen som kunne tenke seg å hjelpe? Er ikke noe store greier det her, så håper det ikke er noen som blir skremt vekk av at det skal filmes :D

Du må helst bo i Vestfold, da jeg ikke har mulighet til å dra så mye lenger...

Kan godt sende meg svar på PM eller mail: [email protected]

Edit: Fint om det er noen som trener i grupper/klubb der jeg kunne kommet og filmet litt av treningen :ahappy:

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg ser du allerede FØR du skriver oppgaven innbiller deg at du har det klart for deg hva positivt og gamlemåten er.

Fint om du klargjør det? Hva du mener med de forskjellige begrepene - hva legger du i positiv trening og hva legger du i "gamlemåten"

Skrevet
Fint om du klargjør det? Hva du mener med de forskjellige begrepene - hva legger du i positiv trening og hva legger du i "gamlemåten"

Med positiv trening mener jeg trening med bruk av metoder som ikke innebærer fysisk straff, men heller bruker andre måter (negativ straff), og bruk av belønning i form av lek, mat osv (positiv forsterkning).

Med "gamlemåten" mener jeg da det motsatte, altså trening der man bruker positiv straff og negativ forsterkning.

Og det trenger ikke være ren klikkertrening når det kommer til positiv trening...

Skrevet

Så du er ute etter en person som KUN trener positivt som i følge klikkertrening vil si uansett hva du gjør med hunden, ikke bare når det trenes hundesport og en person som kun bruker positiv straff og aldri belønning?

Skrevet
Så du er ute etter en person som KUN trener positivt som i følge klikkertrening vil si uansett hva du gjør med hunden, ikke bare når det trenes hundesport og en person som kun bruker positiv straff og aldri belønning?

Er en jo en fordel at de som intervjues også følger metoden ellers også, da blir de også mer troverdige når de forteller hvorfor de har valgt den metoden vs. andre metoder, men nå skal jeg bare filme i treningssammenheng, så det er egentlig ikke kjempeviktig hva de gjør utenom treningen.

Guest Gråtass
Skrevet
Med positiv trening mener jeg trening med bruk av metoder som ikke innebærer fysisk straff, men heller bruker andre måter (negativ straff), og bruk av belønning i form av lek, mat osv (positiv forsterkning).

Med "gamlemåten" mener jeg da det motsatte, altså trening der man bruker positiv straff og negativ forsterkning.

Og det trenger ikke være ren klikkertrening når det kommer til positiv trening...

Vet du, jeg tror du får store problemer med å finne disse forsøkskaninene dine jeg. For det vel ingen tror du, som trener med kun straff og ingen belønning som ett treningsprinsipp.. (De trener ihvertfall veldig kort, kanskje en økt i løpet av hundens liv før man skjønner at det gir lite treningsresultater.)

Hvis det er "gamlemåten", hva er det du kaller positiv trening da? Moderne? Du må sette deg inn i hvilke begrep du snakker om og hvordan dette er i praksis, ikke bare fin canis-teori. Hvis man skal lage en oppgave rundt ett tema, så er det en fordel om du skriver en disposisjon som er utfyllende til problemstillingen din. Den er så vidt jeg ser av innleggene her, ikke helt klarlagt enda. Snill vs slem er ikke en disposisjon skjønner du.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...