Gå til innhold
Hundesonen.no

Baby og hunder


Klementin

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en liten babygutt her hjemme, og 2 hunder. Golden Retrieveren er utrolig glad i barn, portugiseren er også glad i barn dersom ungen er hundevennlig. Jeg ønsker jo at hundene skal gå godt overens med barnet, og vil gjerne legge opp til at de blir trygge på hverandre. Jeg så noen bilder som Sissi hadde lagt ut her inne som var kjempesøte ;)

Men synes det er litt vanskelig... For han er så liten, og hundene mine så "klønete". Goldenen legger gjerne det store, tunge hodet sitt oppå ungen, eller slenger en labb oppå han. Hun kan også finne på å rulle seg over på siden når han ligger på gulvet, og dermed legge seg halvveis oppå han. I tillegg er hun en skikkelig sleike-hund, og vi må passe på at hun ikke sleiker han i ansiktet.

Portugiseren skal hele tiden lukte han inni øra og ansiktet og dytter på han med nesa for å lukte han i rompa :/ i tillegg er hun litt sånn ute av kontroll noen ganger. Hvis det f.eks. ringer på døra og babyen er på gulvet i mellom henne og døra, så kunne hun helt sikkert funnet på å bare valse over han. Hun tråkker gjerne meg i ansiktet hvis jeg ligger på gulvet liksom. Hun kan liksom finne på å reise seg med å sparke fra på meg.

Har liksom prøvd å sitte på gulvet med dem, men må passe på labbene til hundene. Og dette gjør at goldenen blir usikker pga meg merker jeg :/ for jeg dytter henne litt vekk når hun halvveis legger seg på han, prøver å få henne til å forstå at hun ikke kan legge hodet på han. Og da merker jeg at hun blir litt stressa. Begynner å pese og går vekk...

Hvordan gjør jeg dette da? Jeg kunne aldri lagt han på gulvet og satt meg i sofaen uten å dekke hundene først liksom.

Skrevet

Babyen bør være et nei område for hundene om de ikke kan oppføre seg.

De bør bare hilse på den med din tilatelse.Og på dine premisser.

Sålenge hundene dine er så klønete som du sier så har de altså ikke lært seg og oppføre seg høflig.

Du må lære hundene dine at labber og trøing på folk ikke er okei.

Hunder er ikke dumme,så de vet hvordan de skal unngå å trø på folk.

Valper er en ting,men de skal lære etterhvert dem og..en voksen hund vet bedre.

Her i huset er det ingen hunder som trør på hverandre av ren hensynsløshet,uansett om det er et par klønete...

Så klønete er de ikke.Uhell kan skje selvfølgelig..men alt i alt merker jeg at de har respekt for hverandre og lar feks heller være å hoppe ned av sofaen om de føler at de kan komme til å hoppe på/treffe en hund som ligger nedenfor sofaen.

Du kan se de tenker og lurer på hvordan de skal løse det..og ser ofte frustrert på meg,så ordner jeg det.

Når du sitter med barnet så skal ikke hundene komme å styre med labber osv.Da sier du nei mens du dytter dem bort.

Velting,slikking osv er også nei dersom du ikke liker det..og jeg tipper barnet ikke liker det..

Si klart ifra..ganske enkelt!Fortell hunden hva du liker og ikke liker..Hjelper ikke det,så er det letteste å si:

gå å legg deg,eller hva som helst.

Du får bare sørge for å være mer bestemt,og holde kontroll på barnet og hundene.

Det du kan gjøre er å legge ned barnet på et teppe på gulvet,og ha en og en hund i rommet..for å hilse på barnet

(to kan bli strevsomt i starten hvis de krafser og overdriver)Så sitter du der og styrer hvor langt hunden skal komme,og roser hunden om den er rolig og grei,og dytter den bestemt og klart bort dersom den blir voldsom.Du skal jo styre denne situasjonen.

Med en gang hunden blir voldsom så nekter du adgang til ungen..er den rolig og grei så roser du.

Hunden kan også snuse på barnet i en bag/vippestol,eller i fanget ditt.

Må legge til at det er viktig at du er rolig og at du ikke får panikk,eller øser deg opp når du dytter hunden/sier nei.

Det kan hjelpe å holde armen over barnet i luften mens du sier NEI.Da beskytter du barnet på en måte,og nekter hunden adgang.

Et rolig og bestemt nei holder..samtidig som du "kutter forbindelsen" mellom hund og barn.

Du skal bare fortelle hunden at slik gjør man ikke.Så kan hunden etter litt tid komme tilbake og prøve igjen.

Ros er viktig!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...