Gå til innhold
Hundesonen.no

En del problemer:s


La Toya

Recommended Posts

Jeg har en hund som kan være litt vanskelig til tider :D

Hun bjeffer og bjeffer noe helt forferdelig! Når det kommer bil eller folk opp i gården vår, når bilene kjører forbi på veien, når det ringer på døra, når hun står ute i bånd, når vi møter hester og hunder eller stor mengde med folk, og når telefonen ringer men da er det mer sånn uling eller noe. Hun bjeffer også hvis noen begynner å slåss eller tuller med hverandre at de begynner å le. Hun er jo nervøs det merker jeg i alle fall når hun hører bilene at hun blir veldig stressa og sånn, men hva kommer det av? Er det bare for å tøffe seg eller "beskytte " meg, eller hva er det?

Så er hun veldig fæl til å ikke komme når jeg roper på henne hvis hun har kommet seg ut .. Det verste av alt at med en gang du kommer ut løs så løper hun rett ned på veien :S Hun er VELDIG lydig inne, men når vi kommer ut er hun som en helt annen hund :S Hun kan høre av og til ute på meg men er ikke ofte så vet jeg jo aldri om hun vil komme eller ikke hvis hun kommer løs, har prøvd alt av godbiter å leker , ingenting hjelper. Har noen noe tips?

Så er hun veldig glad i å hoppe på folk også, hun er jo ikke stor så man blir jo ikke overfalt av henne ned i bakken liksom, men er jo ikke så koselig å få gjester å ha en hund som tar mongoklikk på en heller da:P

Håper på råd og tips nå :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Du kan ikke prøve å unngå at hun kommer ut? (: Har dere hundegård eller løpestreng? Hvis det lar seg gjøre kan man ha løpestrengen inn i gjennom døren, så hunden er inne når man tar på båndet. Hvis du har hundegård leier du hunden ut dit (:

Prøv å miljøtrene henne med å gå i byen, og treffe venner. Gå og hils på parkerte biler, og lat som du snakker med dem. Men ikke prøv å trøste når hun blir redd, da tror hun at du også er redd :icon_cry:

Folk kan sette seg ned til henne også, så hun ikke hopper. Vet ikke mer ;p

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Be folk ignorere henne når de kommer på besøk osv, til hun er helt rolig. Det med mye bjeffing og sånn vet jeg ikke så mye om, men vil tro at det vil hjelpe å utsette henne for masse forskjellig, og vise at du er helt trygg.

Men, dette er det sikkert noen andre som kan gi deg et ordentlig og utfyllende svar på :icon_cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan være at hun er redd. Da bjeffer de gjerne for å beskytte deg og seg selv, sånn at dyret/bilen/hva-nå-enn-det-måtte-være går unna.

Ros veldig masse og gi kjempe gode godbiter da hun kommer. Uansett om du roper eller ikke.

Som sagt, så kan du bare be besøket ignorere hunden, og de kan løfte hunden din ned når hun hopper opp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en hund som kan være litt vanskelig til tider :o

Hun bjeffer og bjeffer noe helt forferdelig! Når det kommer bil eller folk opp i gården vår, når bilene kjører forbi på veien, når det ringer på døra, når hun står ute i bånd, når vi møter hester og hunder eller stor mengde med folk, og når telefonen ringer men da er det mer sånn uling eller noe. Hun bjeffer også hvis noen begynner å slåss eller tuller med hverandre at de begynner å le. Hun er jo nervøs det merker jeg i alle fall når hun hører bilene at hun blir veldig stressa og sånn, men hva kommer det av? Er det bare for å tøffe seg eller "beskytte " meg, eller hva er det?

Så er hun veldig fæl til å ikke komme når jeg roper på henne hvis hun har kommet seg ut .. Det verste av alt at med en gang du kommer ut løs så løper hun rett ned på veien :S Hun er VELDIG lydig inne, men når vi kommer ut er hun som en helt annen hund :S Hun kan høre av og til ute på meg men er ikke ofte så vet jeg jo aldri om hun vil komme eller ikke hvis hun kommer løs, har prøvd alt av godbiter å leker , ingenting hjelper. Har noen noe tips?

Så er hun veldig glad i å hoppe på folk også, hun er jo ikke stor så man blir jo ikke overfalt av henne ned i bakken liksom, men er jo ikke så koselig å få gjester å ha en hund som tar mongoklikk på en heller da:P

Håper på råd og tips nå :)

Med hunder som av en eller annen grunn har en beskyttertrang, så er det å slutte å ha hunden ute alene i bånd det første tiltaket man kan og bør innføre. For det første bør du vise hunden din at den ikke trenger å passe på så fælt, for den biten tar du deg av. Det å ha hunden ute i bånd alene signaliserer det motsatte, en hund som står alene ute i bånd vil ofte føle et behov for å vokte, passe på.. Spesielt hvis den er usikker av seg, da vokter den gjerne mye mer enn nødvendig, og da er det ikke særlig heldig å gi hunden den glimrende muligheten til å utøve dette. For det andre har du ingen kontroll på hunden når den er ute aleine, den får erfaringer du ikke vil den skal ha, og du har ikke mulighet til å tilrettelegge eller gripe inn. Du veit heller ikke hva hunden blir utsatt for eller hva den ville komme til å kunne gjøre når noen kommer uventet. Så skal hunden luftes, så vær med den ut. Og når det kommer besøk så er det du som skal åpne døren, ikke hunden. Ha hunden gjerne i bånd og be den om å sitte bak deg, du skal blokkere døra, så ikke hunden kommer fram. når hunden sitter åpner du døra, reiser hunden seg, så lukker du døra igjen og gir kommandoen på nytt. ikke før hunden sitter helt til den besøkende har kommet inn og hunden har fått fri, så skal den besøkende få hilse på hunden. Dette er jo noe du må trene på, ikke noe du gjør når du tilfeldig får besøk, fordi dette vil ta tid. Derfor bør det planlegges. Du kan også binde hunden et sted i stua, gangen ol. be hunden om å sitte der, og så gå for å åpne. Hvis hunden da reiser seg går du tilbake og ber den om å sette seg, for så å gå tilbake til døren, og ikke før hunden sitter pent helt til den besøkende sitter i sofaen, så får den besøkende komme inn og hunden får fri. om så den besøkende kommer til sofaen og hunden reiser seg, eller bjeffer, så er det ut igjen med den besøkende og kommandering i sitt igjen. Det er jo en fordel å ha en skikkelig inntrent sitt før man starter med dette. Etterhvert som dette sitter, så fjerner du jo også båndet, men du skal være veldig konsekvent på at hunden skal bli sittende til den besøkende har satt seg, i all framtid, for her er det du som tar deg av besøket og passer huset, ikke hunden.

Bjeffing ute kan kontrolleres ved at du alltid er med ut når hunden skal ut, ser du tegn til at hunden ser noe den kan komme til å bjeffe på avleder du og ber den om å utføre en kommando, med påfølgende belønning. Har hunden alt begynt å bjeffe fjerner du den bare fra situasjonen uten å kjefte eller noe sånt. så ber du den om å utføre en kommando, og belønner den. Du kan også blokkere ved å stelle deg i mellom det hunden bjeffer på og hunden. ihvertfall er det viktig at hunden blir fjernet med en gang den bjeffer og ikke får lov å stå å bjeffe, da dette vil virke selvforsterkende.

Jeg lurer på om hunden din er noe spesielt miljøtrent og sosialisert, og om du har trent noe særlig på det å få besøk osv? og om du virkelig har trent ordentlig innkalling, fra scratsj og så gradvis økt kriterier og vanskelighetsgrad? eller om du bare har belønnet noen "kom" innimellom, og droppet videre trening ute og med større vanskelighetsgrader? og om du har vært flink til å ikke latt hunden få belønne seg selv med å få stikke av? Man kan jo ikke kreve at en hund skal komme på kommando med hunder, mennesker osv i nærheten om du ikke har trent innkalling i slike miljøer og fått en rimelig sikkert innkalling der. selv om hunden din kan kom eller sitt inne, så kan den det på langt nær ute blant alle fristelser som verden har å by på. Først når du har trent såpass i alle mulige miljøer at hunden utfører det både i stua og i en gjeng med mennesker og dyr, så kan den virkelig kommandoen. Og først da kunne man begynne å snakke om at hunden er umulig av seg liksom..

Man kan heller ikke regne med at en hund forholder seg rolig når folk kommer, ikke bjeffer på folk og hunder osv om den ikke er spesielt sosialisert, og dermed usikker på disse tingene. Dessuten er bjeffing en stor del av hundens språk, så det er umulig å få det helt bort, og det ønsker vi vel ikke heller? men man kan redusere og dempe det, slik at det ikke tar overhånd:)

Om du ikke har en ganske sikker innkalling på hunden din, så har du den ikke løs. Du vil aldri kunne få noen sikker innkalling på hunden din om den stadig får erfaring med å stikke, dessuten er det uansvarlig når hunden din fyker ut på veien ol. Så ha heretter en langline på hunden, og tren innkalling gradvis. Begynn gjerne fra scratsj, i og med at kommandoen du nå bruker nok betyr noe sånt som "kom hvis du vil", og sikkert er rimelig utvanna. Så begynn med å finn en ny kommando. Når du har bestemt deg for noe enkelt, som du ikke bruker ofte ellers, begynner du med å si kommandoen når hunden av seg selv kommer mot deg osv(akkurat som nyinnlæring på valp) til den tar pointet og skjønner hva kommandoen betyr. og belønner selvsagt hver gang i starten. Så roper du på hunden på et sted uten forstyrrelser og belønner. Og gjentar selvfølgelig dette ofte, men korte økter. så etterhvert så trener du med f.eks et menneske som står stille langt unna, så med mer og mer forstyrrelser ettersom hunden ser ut til å takle det. Du skal også bare bruke kommandoen når du er rimelig sikker på at den kommer, og skulle den mot formodning ikke komme så har du langelina til å taue hunden inn til deg. Så tar du en ny innkalling som mest sannsynlig går perfekt og belønner den. så kan du også etterhvert begynne å belønne sjeldnere. Bruk mye leke i belønningen og by på deg selv. gjem deg også gjerne bak et tre en gang i blant, slik at hunden lærer seg på å følge med på hvor du er, og løp i motsatt retning, gjør deg selv atteraktiv og spennende for hunden. Belønn også frivillige kontakter og innkomster innimellom, og jobb med kontakttrening. Varier belønningen. Du kan også ha avstandsbelønning ved at du latt en leike ligge et stykke unna som du veit hunden har lyst på, kall inn hunden, og når den kommer belønner du hunden med versegod ta leika. Eller bruk som belønning det hunden egentlig har lyst til, som å hilse på en hund ol. Det er også viktig å sjelden fange hunden inn når du roper på den, men latt den få fri igjen med en gang. Å komme til deg skal være positivt!:) etterhvert som du får en bedre innkalling kan du bare latt lina henge etter hunden, og til slutt kan du også ha hunden helt løs om du trener rett:)

Du bør også ta med deg hunden ut blant hunder og folk og sosialisere den, begynne på en avstand hunden klarer uten å bjeffe, og belønne dette. for så å gradvis gå nærmere:) og begynn med bare et menneske eller en hund. så kan du ta med hunden på et sted med flere etterhvert. tren korte økter, men ofte. Håper dette kan være til hjelp:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...