Gå til innhold
Hundesonen.no

Overdrevet bjeffing! Hva gjør du med det?


m-k-berr

Recommended Posts

Hunden min har en uvane med bjeffing! Hun får fint lov til å varsle om ting, men det blir bare tull når hun står opp og ned og bare bjeffer for å bjeffe :)

Som regel er hun veldig grei når det kommer folk på døra. Hun kan bjeffe en gang (som er helt i orden), men plutselig blir det "hakk i plata non stop" :D Hun viser ingen tegn til at det er noen mening i "hakk i plata"! Jeg har jobbet en del med henne på akkurat dette, men nå trenger jeg flere råd! :)

Så, om dere har et lignende tilfelle, hva gjør dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I hvilke situasjoner kommer denne overdrevene bjeffingen? Får hun nok mosjon/ hjernebry? Hvordan reagerer du når hunden gjør sånn? Det kan være vanskelig å tillate varsling, men ikke nibjeffing, fordi for hunden er et bjeff et bjeff, samma hvorfor den bjeffer. Det er ikke veldig normalt for en hund å bare "bjeffe for å bjeffe", og over lang tid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I hvilke situasjoner kommer denne overdrevene bjeffingen? Får hun nok mosjon/ hjernebry? Hvordan reagerer du når hunden gjør sånn? Det kan være vanskelig å tillate varsling, men ikke nibjeffing, fordi for hunden er et bjeff et bjeff, samma hvorfor den bjeffer. Det er ikke veldig normalt for en hund å bare "bjeffe for å bjeffe", og over lang tid.

Hun får mye fysisk mosjon og hjernetrim (veldig opptatt av det!). Det er jo ikke sånn at hun bjeffer i timesvis, men kanskje rundt 10 bjeff hvor jeg prøver å stoppe henne. Over en lang periode har jeg fått henne til å legge seg når det blir "hakk i plata" når det kommer folk, og det har nesten fjernet denne uvanen. Hun har da fått hilse etter tillatelse fra meg etterpå. Men de siste dagene har hun begynt å bjeffe når hun ligger også...

Jeg mener det er greit om hun gir et "bjeff" når jeg f.eks. åpner bildøra og hun skvetter når hun plutselig ser noe uventet (men ikke bjeffer noe mer).

Jeg skjønner ikke helt hva du mener et bjeff er et bjeff...? Hunder signaliserer jo en del med lyd!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker time-out. Fungerer supert! :)

Blir jo det hun må ligge stille på min kommando til jeg gir tilatelse til å fortsette. Må jo gjøre dette på alle mulige steder (byen, trening, marka, hjemme osv..). Har også prøvd å ha henne på et eget rom, men det virket ikke. Har prøvd å sprute vann o.l. også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bonnie har det også med å bjeffe på alt mulig.

Prøvde mye og overse henne i førsten da hun bjeffet mye på ting hun var usikker på men nå har jeg bare begynt å nekte henne det.

Flytter henne bare vekk fra situasjonen hun er i. Ett annet rom eller gjerne bare litt unna kilden.

Virker helt supert men må gjentas en del ganger til hun forstår at hun må tie stille for å være der hun vil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bonnie har det også med å bjeffe på alt mulig.

Prøvde mye og overse henne i førsten da hun bjeffet mye på ting hun var usikker på men nå har jeg bare begynt å nekte henne det.

Flytter henne bare vekk fra situasjonen hun er i. Ett annet rom eller gjerne bare litt unna kilden.

Virker helt supert men må gjentas en del ganger til hun forstår at hun må tie stille for å være der hun vil.

Sara bjeffer ikke bare når hun er usikker, men veldig mye ellers også! Mennesker spesielt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vurderer å skaffe et bjeffehalsbånd. Et som ikke gir strøm men sitron eller høyfrikvense lyder. Jeg kan ikke se at dette er mer ubehaglig for hunden enn "time-out" og andre ting. Har jo selv sprutet vann også :angry:

Jeg vil gjerne høre om andre har brukt slike halsbånd (uten strøm!)!?! Vil KUN ha konstruktive tilbakemld fra folk som har vært borti det og ikke folk som bare har fått høre at det er dyreplageri og kjøper den! :whistle:

Kan godt sende PM om det er bedre :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg vil si av og på de siste dagene.  Jeg leste opp om analkjertler. Jeg får bare følge med, og ta tur til dyrlege om det fortsetter. 
    • Alder. Han er rett og slett tenåring, og begynner å finne ut av hvordan han skal bli når han blir voksen, og teste ut "verden" litt. Er det en rase som kanskje også har typisk varsling eller vokteregenskaper så er det veldig typisk at det begynner å dukke opp nå. Hvis det er uansett avstand og når det kommer brått på kan det være litt vanskelig, men prøv å avbryte, og prøv å lære inn en supergod kontaktkommando som du kan bruke hvis du oppdager folk før ham, og avlede allerede før det skjer.
    • "I det siste", er det konsekvent de siste dagene, eller av og på i en periode? Uansett, aking kan tyde på problemer med analkjertlene, og det er ikke uvanlig at de går tette om avføringen er løs, så det kan være greit å ta en tur til dyrlegen for å sjekke og evt. tømme.
    • Hei, Jeg har lagt merke til at hunden min plutselig har fått ganske løs mage i det siste og lurer på årsaken. Hun drar seg litt langs bakken etter hun har gått på do. Det ser ikke hivent , eller infisert ut. Hun får et tørrfor hun har tålt godt. Jeg mistenker det kanskje er lakseoljen jeg gir henne pga. røyting og pels. Men er det slik at hun plutselig kan reagere på noe hun har tålt tidligere? Allmenntilstand ellers er bra, mye energi og appetitt. Noen tips? Gjøre som nå med med å forsøke ut eliminasjon. Nå gir jeg henne kun tørrfor og kokt ris til det stabiliserer seg. Det er planen.  På forhånd takk for svar. 
    • Hei! Jeg har en fantastisk unghund, Harry, på 11 måneder. Helt siden vi fikk ham, har vi lagt stor vekt på miljøtrening og sosialisering, og han har alltid virket som en trygg og tøff valp.   De siste månedene har det imidlertid skjedd en endring - han har begynt å varselbjeffe mer på mennesker, spesielt når de dukker opp brått og skremmer ham, selv om de er på grei avstand.   Når dette skjer, stivner kroppsspråket hans, og han virker redd. Jeg får ikke kontakt med ham i øyeblikket, og må bare vente til personen er langt nok unna til at han slapper av igjen. Ellers er han en sosial hund som trives med folk, så lenge han ser dem komme og ikke blir skremt.   Jeg lurer på hvorfor han plutselig har endret atferd på denne måten. Er det en vanlig fase i unghundperioden? Og viktigst av alt - hva kan jeg trene på for å hjelpe ham gjennom dette? Alle råd tas imot med stor takk!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...