Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke fisker?


ingervildesaua

Recommended Posts

Min mor valgte å kjøpe et 160 l akvarium til meg. Så da må jeg nesten fylle det opp. I går fyllte jeg det opp med masse kjekke gjenstander og 3 fisker. Sånne små som blir 10 cm eller noe med svart stripe. Det er sølv. Men det jeg lurer på er hvilke fisker kan jeg ha oppi der? Jeg vil ha litt unike fisker som ikke blir kjempesvære :) Det er jo litt til jeg skal ha ny pga. tilvenning, men kjekt å ha i tankene hvilken. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor lenge har karet vært i drift ?

Åssen vannverdier har du ?

Åssen substrat har du i karet grus / sand ?

Hvor stor pumpe har du ?

Jeg skjønner ikke helt åssen fisker du har allerede , det hadde vært fint om du viste åssen fisker det er eller om du kan legge ut et bilde ?

Må vite dette før jeg kan komme med fiskeforslag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe, ja, jeg tror det er slike siamesiske. Jeg har en pumpe til 200 l. Vannverdier, vil det si hvilke gjenstander jeg har? :) litt fersk med akvarium. Men jeg har en trestokk, noen planter som skal bli mer av. Et korallrev og andre gjenstander. Jeg har middels stener i akvariumet og en varmekolbe. Akvariumet satte jeg på plass og vann i på onsdag. Jeg har desverre ikke bilder pga. bildeprogrammet funker ikke.. Men de blir ca 10 cm eller noe og nå e de 2cm. Sølv med svart stripe på begge sider. :) Vet ikke om dette var store hjelpen men..:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

satte du opp karet på onsdagen denne uka ?

Et nystarta kar burde gå i 6 uker uten fisk pga bakteriene som du trenger i pumpa. Uten de bakteriene vil du ikke ha stabile vannverdier.

Med vannverdier mener jeg ph,gh,nitritt og kh.

Siden du allerede har fisk i karet vil jeg råde deg til å fore veldig lite og ikke kjøpe inn nye fisk før om 6 uker etter at du har tatt tester på vannet.

Er du usikker på hvordan du skal teste vannet kan du ta med vann til dyrebutikken å spørre om dem kan teste vannet.

Om ca 2-3 uker vil du få utslag på nitritt i vannet ditt da ma du skifte 30 % av vannet hver dag.

Men frem til da burde du skifte ut 30 % av vannet en gang i uken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det med å la karet stå i 6 uker uten fisk er ikke nødvendig. Ja, det tar normalt mellom 4 og 6 uker for et filter å "kjøres inn" - dvs. å ha opparbeidet en god gjeng med bakterier som er viktige for å bryte ned avfallsstoffer som ammoniakk, nitritt og nitrat - men å starte med 2-3 fisker før disse 6 ukene er gått er ikke noe problem. Dog ville jeg ha ventet 1-2 uker.

Jeg skal prøve å forklare enkelt:

I starten av innkjøringsfasen er alt nytt, og det finnes verken snille eller dårlige bakterier i filteret. Når fisker settes inn i karet vil avføring og matrester (avfallsstoffer) få ammoniakk-nivået i akvariet til å stige. Dersom du har ventet 1-2 uker har du muligens fått nok bakterier til å gjøre ammoniakken om til nitritt. Både ammoniakk og nitritt er giftstoffer for fiskene, og derfor er det viktig at du har gitt filteret tid nok til å bygge opp gjeng nr. 2 med bakterier som gjør nitritt om til nitrat. Nitrat er i mindre konsentrasjoner (under 12 mg/l mener jeg å huske) bra for både planter og fisk.

Altså tar det til sammen 4-6 uker å få opparbeidet en gusntig og svært nødvendig bakteriekoloni som danner grunnlaget for et friskt og velfungerende akvarium.

Det er riktig, som ritus sier, at du mest sannsynlig vil se en stigning i nitrittnivået ca. 2 uker etter oppstart. Dersom testene slår ut på nitritt må du skifte 25-30% vann noen ganger i uken til du ser at andelen nitritt minker. Jeg ville ikke ha gjort det hver dag ettersom det bare stresser fiskene. Men det avhenger jo litt av hvor stor dose nitritt det er snakk om.

Det er mye en skal sette seg inn i - men når du har forstått hva pH, GH, KH, NO2 og NO3 er for noe, så går det som en lek :whistle:

Mye nyttig informasjon finner du i disse artiklene:

Vannverdier

Oppstart av akvarium

Akvarium for fiskenes skyld?

Og til slutt: Ikke stol blindt på ekspeditørene i dyrebutikkene. Mange har dessverre ikke særlig god kunnskap om fisk og akvarie, og sier mye "dritt" kun for å selge. For å skryte litt av "min" butikk, så er Tropehagen Zoo generelt god på fisk. Vi har nemlig gjevnlig tilgang på kurs o.l og kjeden har høyt fokus på kunnskap blant de ansatte.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...