Gå til innhold
Hundesonen.no

"kan ikke" svømme


Brando

Recommended Posts

Skrevet

Hei Hei...

har en hund som ikke er så flink til å svømme, han klarer såvidt holde hodet over vann men han plasker rundt som om han kommer til å drukne når som helst.... virker også som han får litt panikk. :)

syntes dette er synd siden han trives så godt i vannet når det er grunt.

er det noen mulighet for meg å få han til å føle seg tryggere i vannet? slik at han kanskje kan kose seg litt i vannet sammens hunden til mamma som elsker å bade! har prøvd å gå ut sammens med han og har også prøvd andre hunder som han kan "svømme" sammens med...

noen forslag?

er takknemlig for alle tips!

Hilsen Brando :rolleyes:

Skrevet

Det er ikke alle hunder som kan svømme. Har du en sånn hund, så ta på den redningsvest når den er med vannet. :) Om den svømmer med redningsvest, så vil den sikkert også bli flinkere til å svømme, og kanskje den klarer det uten vesten til slutt.

Skrevet

Må han kunne svømme da? Hvis han koser seg i vannet så lenge han har fast grunn under føttene, så kan han vel gjøre det!

Hvor gammel er han? Det kan jo også hende at han en dag blir tryggere og tør å legge på svøm :) Stitch syns det er gøy å bade, men liker ikke å svømme - selv om han kan. Det fant vi ut i sommer da han datt uti på litt dypere vann.

Jeg syns du skal fortsette å gå ut sammen med han (litt kaldt nå kanskje :) ), men la han få den tiden han trenger også kan du ta på redningsvest for sikkerhetsskyld om dere er i båt e.l.

Skrevet

Hunder med flatklemte snuter er generellt ikke så flinke svømmere, jeg bruker redningsvest på mine når de skal svømme der det er dypt.

Skrevet

han liker ikke å ha på seg redningsvest, noe som er veldig tydelig på kroppsspråket hans...

er ikke krise for meg at han ikke kan svømme, men han trives så godt i vannet så jeg bare tenkte at det kanskje var noe jeg kunne hjelpe han med slik at han hadde muligheten siden han er glad i vannet..... :)

mvh Brando

Skrevet

Mine likte heller ikke å ha på seg svømmevest de 10 første gangene, men heldigvis så er det jeg som vet hva som er best for hundene og ikke omvendt :)

Skrevet

Noen hunder er flinkere enn andre til å svømme - det har mye med teknikk å gjøre. Selvsagt er det noen raser som sliter mer vil jeg tro - dachs f.eks med sin lange rygg er kanskje ikke verdens beste svømmer?

Husker Amigo da han var liten - nekta plent å svømme. Men så la jeg ut på en svømmetur og da overvant han uviljen sin og la i vei etter meg. Og siden den gang har han vært helt propell i vannet.

Aika derimot kan svømme men FORDRAR det ikke. Men det er helst det at hun ikke liker å bli våt under buken tror jeg. For hun svømmer jo ypperlig når hun først må mener jeg.

Ta det suksessivt med hunden din. Nå er det kanskje litt kaldt å drive svømmetrening men til sommeren så ville jeg bare tatt bånd på hunden og gått uti selv helt til han ikke stod bunn mer. Og deretter bare la ham svømme rundt og rundt deg mens du har kontrollen med båndet.

Svømmevest er sikkert bra det om man er ute til havs - men inne ved land ville jeg personlig latt hunden gått uten. For det er noe annet å "lære" å svømme (de fleste kan det jo uten å lære det) med vest og uten vest. Finn ut hva som passer deg best.

Skrevet
Mine likte heller ikke å ha på seg svømmevest de 10 første gangene, men heldigvis så er det jeg som vet hva som er best for hundene og ikke omvendt :D

jeg vet hva som er best for min hund, sant det... men er jo ikke noe særlig at han skal føle ubehag hver gang vi nærmer oss vannet, da kan det jo brått gå helt feil vei.... ;)

han har dachs i seg, kanskje det har noe å si, det vet jeg ikke....

mvh brando

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...