Gå til innhold
Hundesonen.no

"kan ikke" svømme


Brando

Recommended Posts

Skrevet

Hei Hei...

har en hund som ikke er så flink til å svømme, han klarer såvidt holde hodet over vann men han plasker rundt som om han kommer til å drukne når som helst.... virker også som han får litt panikk. :)

syntes dette er synd siden han trives så godt i vannet når det er grunt.

er det noen mulighet for meg å få han til å føle seg tryggere i vannet? slik at han kanskje kan kose seg litt i vannet sammens hunden til mamma som elsker å bade! har prøvd å gå ut sammens med han og har også prøvd andre hunder som han kan "svømme" sammens med...

noen forslag?

er takknemlig for alle tips!

Hilsen Brando :rolleyes:

Skrevet

Det er ikke alle hunder som kan svømme. Har du en sånn hund, så ta på den redningsvest når den er med vannet. :) Om den svømmer med redningsvest, så vil den sikkert også bli flinkere til å svømme, og kanskje den klarer det uten vesten til slutt.

Skrevet

Må han kunne svømme da? Hvis han koser seg i vannet så lenge han har fast grunn under føttene, så kan han vel gjøre det!

Hvor gammel er han? Det kan jo også hende at han en dag blir tryggere og tør å legge på svøm :) Stitch syns det er gøy å bade, men liker ikke å svømme - selv om han kan. Det fant vi ut i sommer da han datt uti på litt dypere vann.

Jeg syns du skal fortsette å gå ut sammen med han (litt kaldt nå kanskje :) ), men la han få den tiden han trenger også kan du ta på redningsvest for sikkerhetsskyld om dere er i båt e.l.

Skrevet

Hunder med flatklemte snuter er generellt ikke så flinke svømmere, jeg bruker redningsvest på mine når de skal svømme der det er dypt.

Skrevet

han liker ikke å ha på seg redningsvest, noe som er veldig tydelig på kroppsspråket hans...

er ikke krise for meg at han ikke kan svømme, men han trives så godt i vannet så jeg bare tenkte at det kanskje var noe jeg kunne hjelpe han med slik at han hadde muligheten siden han er glad i vannet..... :)

mvh Brando

Skrevet

Mine likte heller ikke å ha på seg svømmevest de 10 første gangene, men heldigvis så er det jeg som vet hva som er best for hundene og ikke omvendt :)

Skrevet

Noen hunder er flinkere enn andre til å svømme - det har mye med teknikk å gjøre. Selvsagt er det noen raser som sliter mer vil jeg tro - dachs f.eks med sin lange rygg er kanskje ikke verdens beste svømmer?

Husker Amigo da han var liten - nekta plent å svømme. Men så la jeg ut på en svømmetur og da overvant han uviljen sin og la i vei etter meg. Og siden den gang har han vært helt propell i vannet.

Aika derimot kan svømme men FORDRAR det ikke. Men det er helst det at hun ikke liker å bli våt under buken tror jeg. For hun svømmer jo ypperlig når hun først må mener jeg.

Ta det suksessivt med hunden din. Nå er det kanskje litt kaldt å drive svømmetrening men til sommeren så ville jeg bare tatt bånd på hunden og gått uti selv helt til han ikke stod bunn mer. Og deretter bare la ham svømme rundt og rundt deg mens du har kontrollen med båndet.

Svømmevest er sikkert bra det om man er ute til havs - men inne ved land ville jeg personlig latt hunden gått uten. For det er noe annet å "lære" å svømme (de fleste kan det jo uten å lære det) med vest og uten vest. Finn ut hva som passer deg best.

Skrevet
Mine likte heller ikke å ha på seg svømmevest de 10 første gangene, men heldigvis så er det jeg som vet hva som er best for hundene og ikke omvendt :D

jeg vet hva som er best for min hund, sant det... men er jo ikke noe særlig at han skal føle ubehag hver gang vi nærmer oss vannet, da kan det jo brått gå helt feil vei.... ;)

han har dachs i seg, kanskje det har noe å si, det vet jeg ikke....

mvh brando

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...