Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundebøker - hvilke?


eple

Recommended Posts

Skrevet

Fikk tips om en hundebok, men da jeg søkte på bokklubben fikk jeg opp to med nesten samme tittel og ble usikker på hvilken av dem jeg skulle kjøpe (altså hvilken jeg fikk tips om/hvilken som er best).

Den ene heter Fra valp til voksen hund og den andre heter Fra valp til voksen.

Fra før har jeg Kulturkollisjonen mellom hund og menneske og Ikke skyt hunden. Jeg skal også bestille På talefot med hunden, Klikkertrening for din hund og Retrieveren som apportør.

Er det noe vesentlig innen litteratur om hunder jeg mangler da? Prøver å forberede meg som best jeg kan til valpekjøp om et års tid. Er det noen av dem jeg har tenkt å kjøpe som overlapper hverandre mye? Hvor kan jeg få kjøpt Retrieveren som apportør?

Skrevet
Takk for tips! Anbefaler du den i tillegg til de jeg har tenkt å kjøpe, eller som et bedre alternativ til en av de nevnte?

"Kontakt" overlapper "Fra valp til voksen hund" på en del områder. Forskjellen på de to bøkene er at "Fra valp til voksen hund" er kanskje mer praktisk orientert i forhold til ulike situasjoner/øvelser, mens "Kontakt" er noe mer generell og handler litt mer om selve kommunikasjonen mellom deg og hunden og det går som en rød tråd gjennom hele boka. Undertittelen på boka er jo også "Samspillet mellom deg og hunden". Hvis jeg skulle velge én av dem, ville jeg personlig ha valgt "Kontakt". Hmm..Egenlig litt vanskelig å si om du burde kjøpe begge, eller bare en av dem.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Har du ikke råd til begge kan du jo ta deg en tur på biblioteket. Jeg har ihvertfall sett begge de bøkene på biblioteket her. Helt gratis! Det finnes en del hundelitteratur på bibliotekene rundt omkring, men det finnes også mye gammelt som kanskje ikke er like aktuelt for deg. Det generelle synet på hundetrening har endra seg ganske mye siden 80-tallet.

Skrevet

"Fra valp til voksen hund" og "Fra valp til voksen" er to helt forskjellige bøker, og jeg vil kun anbefale førstnevnte. Den er bra den :whistle:

"Kontakt" er også en bok som er veldig nyttig å lese, så jeg ville kanskje anbefale deg å kjøpe (eventuelt låne, som Tijon nevner) begge.

Skrevet

Takk for svar begge to :whistle:

Da er det nok den første jeg har blitt anbefalt, stusset bare sånn da de hadde så like titler.

Har forresten sett at canis anbefaler Valpesosialisering, er det noen som har lest den som kan si om den er bra eller ikke? Har den viktig supplerende info til de andre bøkene jeg har tenkt å skaffe meg?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...