Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan gjeting føre til mer gjeting?


LeneG

Recommended Posts

Jeg har fått råd om å begynne å gjete sauer med Bonnie for å bli kvitt annen gjeting. Da spesielt skyggegjeting.

Nå er det noen som mener at dette bare vil føre til økt gjeting på andre ting hvis jeg slutter igjen.

Er det noen her inne som gjeter med hundene sine?

Hvor mye gjeter dere og hvordan er hundene når de ikke får gjetet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg ringt han som skal avholde gjeterkurset.

Han mente at hunden ikke gjetet noe mer biler, sykler eller andre ting selv om den ble sluppet på sau.

Uansett hvor lenge den gjeter sau.

Jeg kunne fint ta gjeterkurset og så bestemme meg for om jeg vil gjete.

Spurte om hvor store muligheter jeg hadde for å få låne sau å gjete på og det var kanskje litt verre.

Kanskje jeg må kjøpe meg ett par-tre sauer å ha i hagen :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke det finnes noe fasitsvar på det spørsmålet.

Om du får en hund som gjeter kun sau og/eller alt annet, er noe du selv som hundeeier er med og former og avgjør. Timing, grenser og riktig "kanalisering av energi" er helt avgjørende for å få en utpreget gjeter til å fungere tilnærmet normalt i et, for den, kjedelig familieliv.

Å trene på sau er utrolig morsomt, så uansett bør du ta et kurs i gjeting og la henne få prøve seg på sauen. Man kjører gladelig mange mil for å kunne trene på sau etter endt kurs om man får dilla.. *S*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke det finnes noe fasitsvar på det spørsmålet.

Om du får en hund som gjeter kun sau og/eller alt annet, er noe du selv som hundeeier er med og former og avgjør. Timing, grenser og riktig "kanalisering av energi" er helt avgjørende for å få en utpreget gjeter til å fungere tilnærmet normalt i et, for den, kjedelig familieliv.

Å trene på sau er utrolig morsomt, så uansett bør du ta et kurs i gjeting og la henne få prøve seg på sauen. Man kjører gladelig mange mil for å kunne trene på sau etter endt kurs om man får dilla.. *S*

Oi! Nå skulle jeg ønske du hadde noen gode råd for å kanalisere den energien riktig men det er kanskje vanskelig uten å være i nærheten av hunden det gjelder.

Jeg tar nok det kurset ja så får vi først og fremst se om hun tenner på sauen og ikke biter den ihjel.

Har en liiiten følelse av at jeg kommer til å få dilla ja :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det jo ikke så lang avstand mellom Fetsund og Årnes da.. *S*

Blir jo litt OT i denne tråden, men du burde komme deg på et valpekurs hvor det fokuseres på kontakt og samarbeid (jada, jeg vet, det SIER de at de gjør på alle kurs, men.. ) Tror du må jobbe med fokusen på deg, så "alt det andre" blir litt glemt, jo før jo bedre. Hun er jo fortsatt ung og lett formbar. Dere to bør også gjøre små oppgaver sammen. Bare det å legge et kort spor for henne, et lite feltsøk eller en annen liten øvelse hvor hun må tenke og jobbe for belønningen kan gjøre underverker.

Du vil i hvertfall trenge litt lydighet og kontakt i gjetingen, tror neppe du får glede av det om hunden stenger alt annet ute og bare jager sau, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trener en del kontakt med henne.

Problemet er at hun blokkerer såpass i gjeting av biler etc. at det ikke er mulig å komme gjennom.

Nå klarer jeg å avbryte gjeting og jaging på katter og barna så det er jo litt fremskritt :D

Når hun gjeter biler får jeg kommandert sitt og hun hører på det men er fremdeles "låst" i bilen.

Har jo gått valpekurs da. De hadde vel ikke så voldsom fokus på kontakt men...

Har sprengt budsjett jeg nå med Gry Løberg og kommende gjeterkurs så noe mer tillater desverre ikke økonomien.

Man lærer vel litt på gjeterkurset også?

Har sett en del videoer av første gjeting og der er det ikke mange som får kontakt med hunden sin ihvertfall :lol:

Årnes er ikke så langt unna nei :D Tilbyr du deg å hjelpe en virrete hundeeier med en enda mer virrete hund? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...