Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele til valp i vekst? Eller billigseler?


Recommended Posts

Har lyst til å kjøpe en sele til Casper, som nå er en 5.mnd dalmatinervalp.

Men det er jo ingen vits i å kjøpe noe han vokser ut av om noen måneder, særlig siden alle de selene jeg har sett er ganske dyre, 500 og oppover.

Spurte på dyrebutikken, men de fant frem en sporsele til meg. Den kunne juseres veldig mye, men ringen til å feste båndet var jo under brystet, og det blir jo litt upraktisk. Men kanskje det går ann å feste en ring eller noe øverst på selen også? Så ikke så nøye på den, da den fort ble uaktuell.

Har sett endel bilder av valper med sorte seler, uten refleks eller noe, bare helt enkle. En slik en kunne jeg gjerne tenke meg. Husker selvsagt ikke hvor jeg så bildene da... men refleks er også bra.

Trenger ingen trekksele, han skal jo ikke trekke enda. Men finnes det seler som kan justeres såppas mye at de passer til han blir voksen også, er det selvsagt ikke dumt om den kunne brukes litt til ski-trekking og sånn.

Så det jeg egentlig mest kunne tenke meg, er en sort veldig justerbar sele, uten dill og dall, og ikke veldig "sporty", dvs. grønn med poter og stæsj.

:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du ser på tråden min "trenger selehjelp" så kan se se bilder av hvordan sele jeg har til Blondie.. Jeg er ikke sikker på om man får tak i akkurat denne selen til en dalmis, men en eller annen sele med den utformingen bør det kunne gå an å få tak i. Synes denne formen er ideel for en valp i vekst da den er formet som en Y i fronten og ikke denne rette reima som sykkelselene har som enten henger for langt ned mot frembena hvis den er for stor eller for høyt opp i halen hvis den er for liten.. Tror det er mere muligheter til å vokse i en Y formet sele. ogi min er det masse plass til å vide den ut rundt buken også :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk skal du ha:)

Men er ikke heelt det jeg er på utkikk etter egentlig, har funnet et bilde av den. Skal legge det ut nå :D

Edit: Noe slikt vil jeg ha! :D

Noe lignende har jeg til Chicka og er veldig fornøyd med den, tror den kommer fra kennel den jeg har.

1005.JPG

1007.JPG

Denne fikk jeg på SUPER tilbud (50kr),men jeg tror ikke den er så dyr så om du kjeper en nå og en når han er voksen så tror jeg ikke det svir skikkelig i lommeboka, er verre med skinn seler osv til over 500 og oppover... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, den så fin ut! Bare det ikke går over for mange hundrelapper, så går det jo greit. Fant mange fine skinnseler i danmark, men klarte heldigvis å holde meg i skinnet... tåååålmodighet!! Hehehe

Men kennel, er det et merke eller en butikk? Kan den kjøpes på nettet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ny bytur. Konsert fra avstand. Masse livlige folk overalt. Etablerte et vennskap med en søt toårig jente på bussen. Koselig spasertur med storebror. Sitt under marsj i gågata, fem meters avstand. Tur gjennom teknobelyst konsertområde med rosa trær etter event va over, og så en øl på Mikrobryggeriet. Ede fikk ikke være med inn til baren for å handle, men vekteren ville gjerne passe han imens. Ingen protester fra Edes side, som synes hun var søt. Han var litt furten over at vi ikke fikk gå inn da jeg kom ut igjen, han synes det så spennende ut innenfor dørene, men ikke furten nok til å holde en emo konsert pga. Han er fullstendig trygg på fulle folk og tette folkemengder nå. Anser det som helt normalt. Forbinder alkoholånde med trivelige folk som vil hilse med gjensidig berøring, og han elsker det, heldigvis. Sovnet nonchalant og trygg på ståkete buss full av fulle bygdetullinger i supporterutstyr og god VM-stemning på vei hjem.    Edit: Jeg unnlot nevne en utrivelig opplevelse, fordi det er et så touchy subject, men det er sant, det skjedde, og #notallmuslims, jeg kjenner til selverklært troende muslimer som har hund (inne, normalt hundehold) også, fordi det ikke står noe negativt eller noen instruks om hvordan ha hunder i Koranen, det står bare i hadith, så det må være greit å fortelle om dette uten å frykte bli beskyldt for å være rasistisk eller islamofob: Vi gjorde en kort stopp utenfor en tilfeldig butikk for å omorganisere innhold i lommer og bærenett, hvorpå det dukket opp en ansatt på hver side, fra hver sin dør. De sa noe til hverandre på arabisk, og den ene utbrøt "Najis!" før de forsvant inn igjen. Første gang jeg har sett Ede engstelig, med stiv hale ned mellom beina. Han må ha plukket opp vibber fra de. Svart hund sammen med kaffir kvinne uten tildekket hår var visst ikke velkomne til å bruke fortauet utenfor den butikken der. Irriterende når folk skremmer hunden med sånne vibber at han ender med halen stiv mellom beina. Han som alltid ellers har selvsikkert kroppspråk med ledig høy haleføring.  Det tok ham heldigvis bare en meter forbi butikken og inn i folkemengden med VM-supportere på tur hjem for å løfte halen igjen. Fort glemt. .. håper jeg. 
    • Arminzera har jeg kjent et par hunder av, det er riktignok lenge siden (wow! Snart 20 år?). Men verdt å sjekke ut, og i Meråker. Det var den eneste jeg fant igjen av de jeg har hatt noe med å gjøre.
    • Kalexas kennel har jeg veldig godt inntrykk av. Seriøs oppdretter, gode hunder. Disse liker jeg godt. Kreft er vel det vanligste, litt allergi. Og mange er veldig til å slikke, på deg, andre hunder , alt mulig. Utrolig irriterende.  Noen linjer kan ha mye lyd, som i piping.... Lykke til med valpekjøp:)
    • Etter mye grubling fram og tilbake har valget falt på Flat denne gangen. Rasen gir for oss en god kombinasjon av sosial happy-go-lucky familiehund og passe energisk trenings- og hobbyhund for for meg. Planen er valp i løpet av 2026. Nå er jakten på mulige oppdrettere i gang. Jeg har selvsagt kikket innom oppdretterlistene til NKK og retrieverklubben, og det er en start. Jeg vil i tillegg spørre her, er det noen som har en oppdretter å tipse om/anbefale? Gjerne i Trøndelag, men hele landet er forsåvidt aktuelt. Ønsker en oppdretter med fokus på helse og mentalitet, og helst også fokus på bruk av hundene ut over "bare" utstilling. Men jeg er ikke ute etter heftige brukslinjer heller.  Litt upraktisk at mange ikke bruker hjemmesider lengre. En må følge dem på sosiale media, men der må en ofte være valpekjøper allerede for å få tilgang. Liker å kunne få et inntrykk på nett før jeg eventuelt sender epost eller ringer.  Er det noe jeg bør være spesielt obs på med Flat? Vet det kan være en del kreft. Er det noe annet med helse eller mentalitet å være på vakt mot?    
    • Da tok jeg en telefon til en som driver med dette, og det stemmer at han bør ikke løpe på asfalt men at det er individuelt mht hvor mye de tåler. De bør ivertfall ha en hviledag mellom hver gang og løpe sakte når de gjør det. Så uroen jeg hadde inni meg, intuisjonen eller hva det var, stemte. Jeg var nøye på dette i fjor, men det "tok av" i januar med veldig lange turer pga føre. Så nå skal vi legge om løpet igjen og være mer forsiktige sånn vi var før.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...