Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg har sett på akvarium...


Artemis

Recommended Posts

Skrevet

Jeg var en liten tur innom to dyrebutikker i dag, og kikket litt på akvarium. Så to stk. som så interessante ut, og de var på 23L og 35L. Er klar over at dette er veldig smått, men har ikke lyst til å investere i noe større så lenge jeg bor der som jeg gjør. Tenkte å kjøpe et akvarium de neste dagene, og så la det stå i en 3-4 uker. :blink:

Da lurer jeg litt på om noen kan fortelle meg hva slags fisk som vil trives i så små akvarium, og hvor mange(få ;-) ) jeg kan ha? Spurte ekspeditrisen i dag, og hun nevnte kampfisk, platy, guppy og gullfisk. Ellers så tenkte jeg på reker og snegler, men de butikkene jeg besøkte hadde ikke det.

Hvordan er det med planter? Noen spesielle som kan anbefales, eller er det stort sett bare en smakssak?

Så ellers noen utrolig stilige fisk i dag. Elefantfisk het de visst. Så jo bla. på størrelsen at de var helt uaktuelle for meg, men er det noen her som har erfaring med dem og kan fortelle litt? De var så stilige ;)

Håper at det er noen akvarieentusiaster som har lyst til å svare meg ;) Begynner å bli noen år siden jeg sluttet med fisk.

Skrevet

Takk for tips. Har veldig lyst på reker, så håper at dyrebutikkene får inn noen.

Hmmm. Synes å huske at det ikke er noe særlig vits med algespisere i et så lite akvarium?

Skrevet

Da er et søtt lite akvarium på 23L blitt kjøpt inn. Foreløpig regjerer det to planter der, men planen er å skaffe noen eplesnegler og noen kirsebærreker hvis jeg finner en butikk som har dem. Om fisk vil trives i det lille karet, vurderer jeg otocinclus, kampfisk eller guppy. Om det er plass nok da :lol: Ser pent ut gjør det i hvert fall :angry:

Skrevet

Gratulerer så mye med nytt akvarium og velkommen inn (eller ned... :lol: ) i den flotte undervannsverdenen!

Husk at du må legge ut bilder - er et must her vet du. :angry:

Kirsebærreker og snegler høres ut som et veldig godt valg mtp størrelsen på akvariet ditt. Lettere å holde det rent og stabilt er det også uten fisk.

Men om du setter inn kampfisk må jeg advare deg om at da lever nok rekene dine svært utrygt - kampfisken synes reker er ordentlig nam-nam!

En 23 liter er desverre for liten for guppyen som krever minst 40 liter for å trives i ei lita gruppe, det samme er det også med otto da det er en fisk som bør gå i gruppe og krever minst 60 liter.

Er jo, som du sikkert har lest før, en del som mener at så lenge fisken ikke dør så går det bra, men vi vil jo det beste for fisken og påtar oss det ansvaret og sørge for at fisken får mest mulig optimale levekår vel? :lol:

Hva med noen killiarter? De er små, fargerike, fredelige og går fint i et kar på den størrelsen. Også får du jo fisker som det ikke er så veldig mange andre som har. :lol:

Killi

Nigeria killi

Klovnkilli

Skrevet
Gratulerer så mye med nytt akvarium og velkommen inn (eller ned... :lol: ) i den flotte undervannsverdenen!

Husk at du må legge ut bilder - er et must her vet du. :lol:

Kirsebærreker og snegler høres ut som et veldig godt valg mtp størrelsen på akvariet ditt. Lettere å holde det rent og stabilt er det også uten fisk.

Men om du setter inn kampfisk må jeg advare deg om at da lever nok rekene dine svært utrygt - kampfisken synes reker er ordentlig nam-nam!

En 23 liter er desverre for liten for guppyen som krever minst 40 liter for å trives i ei lita gruppe, det samme er det også med otto da det er en fisk som bør gå i gruppe og krever minst 60 liter.

Er jo, som du sikkert har lest før, en del som mener at så lenge fisken ikke dør så går det bra, men vi vil jo det beste for fisken og påtar oss det ansvaret og sørge for at fisken får mest mulig optimale levekår vel? :)

Hva med noen killiarter? De er små, fargerike, fredelige og går fint i et kar på den størrelsen. Også får du jo fisker som det ikke er så veldig mange andre som har. :lol:

Killi

Nigeria killi

Klovnkilli

Takk for svar! :D Som sagt har jeg bare kjøpt akvarium og planter nå, så har ikke gjort noe dumt ennå :P

Vel, hvis de tidligere nevnte fiskene ikke vil trives, så skal jeg heller få meg noen killier. De så jo riktig fine ut :lol: Er et par år siden jeg hadde akvarium sist, og merker at jeg har savnet det :angry:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...