Gå til innhold
Hundesonen.no

Sirkusdyr, tvunget til å underholde for vår glede.


ToneS

Recommended Posts

Tatt fra "Tvunget til å underholde, rapport om bruk av dyr i sirkus"

Vil du vite mer enn det lille jeg skriver opp her, trykk på linken over .

Dyrene som brukes i Norge og andre land lever et liv som på ingen måte er i tråd med moderne kunnskap om dyrs adferdsmessige behov.

I sirkuset er det ikke dyret som er i sentrum, men det dyret kan prestere og tjene inn.

Dyr i sirkus lever under forhold som vanskelig ville blitt akseptert for andre sammenlignbare former for utnytting av dyr: Forholdene er kummerligere enn det man kan se i dyreparker med lavest standard.

Det er dessuten eneste dyrehold hvor dyrenes ”revir” skifter fra dag til dag - da tiden hvor dyrene ikke tilbringer i transportvogner, tilbringes i midlertidige bur, båser og andre provisoriske oppstallinger.

Sirkus gir barn et unaturlig forhold til dyr.

Litt om problemer hos elefanter:

- Det tydeligste signalet på mistrivsel i fangenskap er tvangsadferd: Ofte ser man elefanter stå og veive med hode og kropp.

- Så godt som alle undersøkte elefanter i sirkus utfører stereotypier - enten kroppsveiving, hodenikking eller snabelveiving

Litt om problemer hos sjøløver:- Sjøløver er vannavhengige dyr, og deres behov kan vanskelig tilfredsstilles på et omreisende sirkus, påpekes det av Rådet for Dyreetikk.

- Det sier seg selv at en tank som skal rommes i en transportkontainer aldri kan komme i nærheten av å tilfredsstille sjøløvenes behov for bevegelse og aktivitet.

- Stereotypier hos seler i zoologiske hager, hvor bassengene er større enn i sirkus, men likevel trange i forhold til naturlige miljøer, er et vanlig syn.21) Dyrene kan ses svømme den samme runden om og om igjen på en ”mekanisk” måte. I sirkus er imidlertid ikke slik abnorm svømmeadferd lett å oppdage, ganske enkelt fordi bassengene dyrene lever i er mindre enn at de overhode kan svømme i dem.

Litt om problemer for klovdyr i sirkus:

- Sirkuset tilbyr ikke disse raske steppe- og fjelldyrene noen virkelig form for mosjon. Og de har heller ingen flokk å forholde seg til.

- De isoleres fra flokkmedlemmer og hindres i normal bevegelse og adferd ved at de holdes bundet til stolper, innestengt i mindre innhegninger eller provisoriske båsanretninger i telt eller transportvogner.

- Kamelen har sterke tenner og kjever, den kan gripe et menneske i hodet, riste til og forårsake store skader.24 Derfor ser man av og til at både kameler og lamaer er tjoret slik at selv bevegelse med hodet umuliggjøres.

- ”Det ble rapportert at abnorm adferd forekom i alle arter som var representert på sirkus, og i visse tilfeller brukte dyrene betydelige deler av sin tid på slik adferd, f.eks. formålsløs vandring, hodesveiving, gitterbiting m.m.”

Andre undersøkelser har vist boksvandring og voldsomme og abnorme svingninger med hodet hos sjiraffer, kameler og lamaer i sirkus.

Litt om problemer til hester i sirkus:

- Sirkushestene tilbrakte i en undersøkelse ca. 90% av døgnet oppbundet i teltet, resten av tiden ble de bundet til en stolpe eller oppbevart i bilene.

- Å løpe rundt i en manesje tilfredsstiller på ingen måte hestens behov for bevegelse, ”boksvandring” eller tripping er stereotypier som man kan se hos hester.

- Stereotyper knyttet til manglende matsøkingsadferd er også et kjent fenomen blant hester i fangenskap og kan også observeres i sirkus: Hester som sluker luft eller biter på “krybben” og annen innredning er et tegn på slik frustrasjon.

Og for de (få, håper jeg!) av dere som tenker noe sånt som " De er jo bare hester, elefanter osv" Her er litt om hunder og katters problemer i sirkus:

- De har få faste punkter i tilværelsen; den stadige transporten gir ikke dyrene den ro og hvile de naturlig ønsker.

- Ikke minst utsettes de for frihetsberøvelse: Hunder og katter i sirkus bor for det meste i bur - enten provisoriske transportable bur som blir satt opp i tilknytning til teltene eller bur i transportvognene.

- Sirkusdyrene er å regne som i karantene, noe som gjør at de ikke kan luftes utenfor området, og de må også hindres i å ha kontakt med andre dyr på stedet der sirkuset opptrer.

- Problemene som oppstår med katter i sirkus er tydelige - disse dyrene holdes som regel i relativt små bur (eks. 4 katter i et 1,5x1,5 meters bur), og mulighetene for et naturlig revir eller i det minste naturlig lek, løping, klatring, jakt og annen fysisk utfoldelse er ikke tilstede.

- Hunder i sirkus har også meget begrenset bevegelsesmulighet, og får så godt som aldri en normal tur, grunnet både karantenebestemmelser og sirkusrutiner.

karantenebestemmelser og sirkusrutiner. Oppbinding mesteparten av tiden er ikke i tråd med hunders adferdsbehov, likeledes fører oppstalling i bur til stress og frustrasjonsadferd som vedvarende bjeffing, pesing og “burvandring”.

Dyrenes liv består i stor grad av å være under kontroll - oppmerksomheten som rettes mot dem er primært krav om prestasjon i sirkusnummeret. Selv om hunder liker å leke med mennesker, er “leken” i sirkusnumrene av en annen karakter: For at dyrene stadig skal prestere og dessuten utføre svært unaturlige øvelser som balansering på forhjulet av en sykkel eller på ryggen til en hest, kreves vedvarende kontroll over, og strenge repeterte krav til, dyrenes adferd.

--------------------------------------------------

Dette er bare toppen av problemene, jeg har ikke nevnt:

- Leveforhold om vinteren

- Transporten (generelt)

- Treningen dyrene får (Skjult voldsomhet!)

- Tradisjon i utnytting

- Sirkus industrien - global dyrehandel

- Dyresirkusene og den norske lov

- Dyresirkus - villedning fremfor forståelse

----------------------------------------------------

Her er en film , for dere som er interesert. For dere som ikke liker sterke bilder, skru av filmen på slutten, når rulleteksten kommer.

Jeg oppfordrer alle til å se denne filmen, spesielt dere som er for dyresirkus, eller ikke bryr dere:

Og en kort reklamefilm:

Filmen kan virke veldig brutal på starten, den blir mer som en dokumentar etter noen få minutter.

Ja, filmen er på engelsk, men det er mulig å skjønne hva som foregår, uansett om du kan språket eller ikke.

Ja, dette er fra utenalandske sirkus, men ikke kom å si at noe av dette ikke skjer i norge!

Og ja, hvis du vil se hele filmen må du desverre bruke 23 minutter av ditt travle liv til å se den. Du kan jo tenke på alle sirkusdyrene som i dette sekund blir slått, ikke gitt mat og drikke fordi noen har glemt dem, sitter i ett trangt bur der de ikke kan snu seg, ligger i sin egen urin osv osv osv..!

Link til en film om behandlingen av hundene på sirkus (Arnardo i dette tilfelle), for dere som tenker mest på hunden.

Siden dette ble mest sirkusdyr generelt, så har dere her noen bilder fra Norge, som "bevis" på at dette faktisk skjer her i gode, trivelige og perfekte norge også.

Link

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Så, si meg; hvorfor tar voksne mennesker med seg ungene sine på dyresirkus? Er dette med på at ungene får respekt for dyrene?

Sånn.. Bare spør vis dere ikke skjønner, det er noen linker som ikke funker, eller hvis dere lurer på noe. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke noget mod at tage unger på cirkus, men nu er jeg godt nok oså opvokset i et land, hvor det er ulovligt at have vilde dyr i cirkus, hvor det kun er tilladt med hunde, katte, heste, geder og storfe, og hvor der er lavet en lov om hvor meget cirkus dyrene skal kunne være ude på græs/fold og træning, og ikke bare stå bundet op.

Der har været store reportager om cirkus i DK og hvor man har fulgt cirkuslivet, og netop hvor meget træning og mental stimulans dyrene får, og udegang.

Der jeg boede i DK var der hver sommer cirkus i byen, og ja der blev opslået rejsefolde, så store som overhovedet muligt, hvor dyrene blev sluppet ud om dagen.

Men ja jeg er imod cirkus med vilde dyr som har elefanter, tigere etc, da de ikke kan tilbyde disse dyr et ordentligt liv med store bevægelses muligheder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis dyrene (ikke ville dyr) får tilpasset livet sitt, til mest mulig "artsvennlig" så syns jeg det er mye bedre. Og at de selvfølgelig ikke blir slått osv. DK er jo forran i en postivit rettning på masse forskjellig jo! :icon_cry:

forresten, til de av dere som har lyst til å gjøre noe så hjelper det å melde seg inn i NOAH - for dyrs rettigheter.

- Dyr lever for sin egen del, og ikke for å brukes til mat, klær, eksperimenter eller underholdning. Derfor kjemper NOAH for alle dyrs rettigheter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg anbefaler deg en tur til Arnardo sitt oppholdsted på vinterstid. Justøya i Lillesand. Har fra andre hørt at det er lykkelige og harmoniske dyr som holder til der. Nå er det visstnok ikke alle dyrene som er der. Men hørte om elefantene som hadde "raidet" naboens frukthave på høsten... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg anbefaler deg en tur til Arnardo sitt oppholdsted på vinterstid. Justøya i Lillesand. Har fra andre hørt at det er lykkelige og harmoniske dyr som holder til der. Nå er det visstnok ikke alle dyrene som er der. Men hørte om elefantene som hadde "raidet" naboens frukthave på høsten... :D

Det burde uansett vært en lov om å ha eksotiske dyr i fangenskap slik som på f.eks. sirkus. Det kan jo hende at de du har hørt dette fra ikke har så stor dyrekjennskap? For noen kan det jo se ut som om dyr har det bra uansett..!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det er fælt, skjønner derfor ikke at voksne mennesker kan ta med seg unger på sirkus.. Kan de faktisk ikke skjønne at eksotiske dyr og slikt ikke har noe å gjøre her oppe i norge? Og at de har alt for liten plass...? Eller er virkelig sirkusene så gode til å skjerme dette?

Jeg gikk forbi ett sirkus for noen år siden, og syns at det var rart at dyrene hadde så liten plass.. Bestemte meg derfor for å sjekke opp litt mer om det, og det jeg fant var jo grusomt..!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...