Gå til innhold
Hundesonen.no

Kampfisk


Maria

Recommended Posts

Jeg har i en måneds tid hatt en av kampfiskene mine (har to) i en bolle pga. mangel på annet akvarie. Jeg fikk tak i en "glassboks" på ca. 25 liter (det er opprinnelig et terrarie, men er med glasslokk med foringshull i toppen). Ellers er det ikke noe annet som følger med. Jeg valgte å flytte kampfisken over i denne tanken, da bolle er noe jeg er helt imot. Men det jeg lurer på er om den klarer seg om jeg ikke installerer en pumpe? Jeg tenker at jeg nok må bytte vann ofte for å sørge for god nok oksygentilgang, men jeg ønsker at den skal få det bedre nå enn den hadde det i bolle liksom. Den andre kampfisken er i akvariet, så jeg får litt dårlig samvittighet for "lille" Putte. Hehe.

Jeg vil helst unngå å putte masse utstyr nedi den nye tanken, for jeg tror den er ganske skjør. Dessuten står den nå på badet, slik at det er fin temperatur på vannet. Problemet er at det ikke er strømuttak på badet, så jeg får ikke koblet til noen pumpe om det skal stå her. Og da baller det plutelig på seg med behov for varmekolbe osv.

Hva tenker dere?

Forøvrig er fisken fin i farta og virker mye mer fornøyd nå enn før - ikke så rart! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som Marianne skriver burde den helst have et lidt større akvarie, men den kan sagtens klare sig der uden pumpe, da det er en labyrint fisk, dvs den går til overfladen og trækker vejret, men sørg for at skifte 1/3 af vandet et par gange om ugen.

Minimum temperaturen i karet bør ikke være lavere end 22 c. dog trives de bedste i vand der er 24-28 grader c.

Har du planter i karet til den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei og takk for svar. :P

Jeg hadde regnet med at noen ville be meg finne en større tank, men det vet jeg svært godt. Hadde karet grenset til dyreplageri hadde jeg ikke hatt det. Tro det eller ei, men jeg har hatt fisk hele livet og det har jeg lært mye av. Men jeg kan ikke ha større kar her jeg bor og fordi jeg ikke har penger til det nå. Allikevel vil jeg ha denne fisken. Heller her enn i syltetøykrukken den var i før jeg fikk den liksom. Spørsmålet mitt ville jeg derfor ha svar på. Takk derfor til Einstein&Charlie.

Og jeg har forresten et spm. til:

Vet noen om det finnes små batteridrevne pumper?

EDIT.

Kan jo tilføye litt. Skrev svaret jeg la inn i går på internett på mobilen...

Jeg har 3 planter i karet jeg har satt opp, så det er middels mye beplantet. Ellers er det foreløpig veldig "plain". Dette med vannverdier vet jeg godt, det samme gjelder temperatur og slikt. Jeg har lest og spurt masse om kampfisk siden jeg fikk det for første gang for 10 år siden :P

Når det gjelder det jeg skrev over ka jeg jo utdydype det litt.. Grunnen til at jeg blir litt småirritert hvis folk ikke gir annet svar i tråden enn

Skal du virkelig gjøre noe bra for fisken din så kjøper du ett større kar
, er a det alltid blir et evig jag om at alle budrde ha større tank osv. Jeg føler meg som verdens verste dyreeier når det er det jeg får til svar hver eneste gang jeg nevner hvor stort karet er, men er da virkelig klar over hva akvarister mener om saken. Personlig skulle jeg gjerne hatt et kar på 1000 liter til en fisk, men sånn blir det ikke i dette tilfellet. Beklagelig vis. Forøvrg tror jeg ikke fisken lider noen nød, til sammenlikning med hvordan den hadde det før - hvis jeg skal nevne det igjen... Jeg tenker at det vil gange fiskene mye mer om folk her inne kunne prøve å legge fra seg litt av akkurat dette. Folk kommer sansynlig vis ikke til å skaffe seg ny tank selv om noen sier de burde det, så hvorfor ikke hjelpe dem med å gjøre det beste de kan ut av det de har?

Litt frustrasjon, bare... Beklager om dere oppfatter meg som sur eller grinete.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...