Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøttben


fiamor

Recommended Posts

Skrevet

Jeg ønsker å gi hunden min kjøttben, men har ingen peiling (er vegetarianer) - på hva som er bra - også må det være magert?

Skrevet

Jeg gir mine oksehale, kraftbein (slike man koker suppe av), kjøper hel kylling eller kalkun og deler opp i porsjoner, kotelettbein, grillbein, fårikål kjøtt med bein osv. Alt gir jeg rått.

Skrevet

Oksehaler får du jo kjøpt i de fleste butikkene da, og de er det mye kjøtt på også. Men pass på at hunden tygger beina, og ikke bare svelger unna. (det gjorde mi, og det holdt på å gå galt, siden hu satte det fast i halsen. en diger klump som tettet alt)

ellers er jo hel høne/kylling osv helt flott. Men bare husk det må være rått!

Skrevet

Takk, for svar! Har vært og kjøpt litt forskjellig nå. Så nå fikk frøkna oksehale - gjett om det var stas :-) De hadde rimelige lammelårskiver, er det ok? En annen ting - kan det gis frossent (hvis en glemmer å ta det ut fra fryseren...)?

Skrevet

Frossent er flott med kjøtt i alle fall! Bein vet jeg ikke så mye om, men min knasker i alle fall gladelig på en klump frossent kjøtt. Dog lukter (og dermed smaker) det nok bedre tint, og spesielt oppvarmet. Mer temperatur = mer luktmolekyler som frigis. Men ikke gjør det med bein, de skal alltid være rå. :lol:

Skrevet
Jeg gir mine oksehale, kraftbein (slike man koker suppe av), kjøper hel kylling eller kalkun og deler opp i porsjoner, kotelettbein, grillbein, fårikål kjøtt med bein osv. Alt gir jeg rått.

Jeg har lært at mann ikke skal gi kylling eller kotelettbein til hunder. Fliser seg opp osv. Er det bare tull og tøys da?

Skrevet
Jeg har lært at mann ikke skal gi kylling eller kotelettbein til hunder. Fliser seg opp osv. Er det bare tull og tøys da?

De aller aller fleste bein osv er det helt greit å gi, så lenge det er rått. Varmebehandlede bein derimot kan være farlig, fordi de kan splintre seg.

Skrevet

De store vektbærende hule bena til større dyr (altså kraftben) skal man være litt varsom med. De er VELDIG harde og spises vel skjelden (av andre enn Töddel og hans like...) og det sies at de kan skade tennene (da sikkert på veldig ivrige hunder?).

Jeg lurer på å prøve ut noen sånne igjen på min lille pels, men mer som en godbit/gnageleke enn som mat. Så får vi se hva som skjer, har ikke lyst på knekte tenner heller, men om dagen gnager han på alt, og det går jo rimelig fort i filler, så jeg ser egentlig på kraftben som et alternativ til vedkubbe (Holder lengre og fliser vel mindre :icon_redface: ).

Mindre ben knaskes opp og svelges unna så det er en fryd :rolleyes:. Husk at hvis en større del av hundens diett består av kjøtt og bein, og en tilsvarende mindre del av tørrmat/V&H eller annen "komplett" kost, blir det viktig å gi litt innmat også, slik at en opprettholder balansen mht alle de viktige stoffene som finnes i "blod og gørr". Lever, lungemos (hørte om noen som kjøpte direkte lungemosråvarer, før kverning og tilsetning av altslags krydder og tull og tøys)...nam nam :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...