Gå til innhold
Hundesonen.no

Sammentrekning/reagering


-Vilde-

Recommended Posts

Tja. Elendig topic, men det var det mest beskrivende jeg fant på.

Når jeg klør/klapper Aysha på et vist sted på ryggen (ca. midt på relativt nær skulderen) kjenner jeg at hun reagerer. Hun får en slags "sammentrekning," og løfter det ene bakbenet. Grunnen til at jeg reagerer litt er at hun aldri har gjort det før. Jaja jeg vet jeg er en skikkelig hønemor, men det er lov :lol: Men det ser ut som hun reagerer negativt. At hun ikke liker det.

Oscar gjør forøvrig akkurat det samme, men over hele ryggen. Han får "sammentrekninger" når jeg stryker ham over ryggen, og det kjennes skikkelig skummelt ut på ham.

Så hvis noen skjønte det elendig forklarte hønemor spørsmålet setter jeg veldig pris på svar :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du synes hun reagerer negativt på det, kanskje det kiler? Bokseren til samboeren min ble sånn når han ble klødd på ryggen, men han løftet bakbenet for å hjelpe til med å klø og trakk seg sammen i huden som du forklarer. Han hadde hud problemer og var plaget med kløe så han syntes det var deilig å bli klødd. Men hvis hunden ikke liker det så er det mulig at det bare kiler. Det er nok ikke noe farlig :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jenta mi har gjort litt det samme siste dagene faktisk. Hun er midt i en heftig røyteperiode, og hun synes det er såå deilig å bli klødd. Om vi klør henne oppe på ryggen, mot skuldrene så faller hun omtrent sammen. I tillegg til at hun hjelper til med foten for å klø selv :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Æsj. Nå ble emnet flyttet akkurat da jeg postet innlegget mitt, så det kom ikke med.

Men ihvertfall: Oscar får liksom DE sammentrekningene. Jeg overdriver ikke når jeg sier at hele hunden vrir på seg og hele ryggen trekker seg sammen. Hvis jeg stryker han lett over ryggen skjer det samme. Han gjør det også ved børsting.

Aysha er ikke på langt nær så ekstrem. Kanskje jeg burde ta ham med til massør eller noe?

Elin & Molly: Oscar har våteksem, og er generelt veldig sensitiv. Så kanskje han bare kiler litt? Han klør også en del.

Andrea: Aysha hjelper også til med benet når jeg klør henne :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange hunder jeg kjenner har slike kløpunkter på ryggen. Noen kan man klø nesten hvor som helst på ryggen og de syns det er godt, andre hunder må man liksom finne det pittelille punktet og klø akkurat der. Da trekker ryggen seg liksom sammen og rockefoten begynner å gå, hodet kommer kanskje litt opp og bak også. Hunder med vondt i ryggen har jeg erfaring av at oppfører seg litt annerledes, de løfter ikke foten, og de kikker seg heller bak for å se hva du driver på med, eller fryser mer i posisjonen. Noen ganger kan de glefse også, avhengig av hvor vondt det er, og hvilken type hund det er - om det tåler mye eller ikke. Hva som "feiler" dine hunder, er vanskelig å si, men en hundemassør skader jo aldri å prøve! :icon_redface: De kan i alle fall kjenne om musklene har vondt eller ikke, spesielt når det er så tydelig som det er på dine hunder. Noen knuter kan man vel nesten regne med å finne uansett, sånn som hos oss, uten at det nødvendigvis er noe å bli hysterisk for. En ting du kan prøve å se etter, er om hunden ser ut til å ville gå bort når du gjør det, eller om den ser ut til å ville at du skal fortsette. Det kan jo si noe om det er vondt eller ikke; kanskje det rett og slett er deilig å bli klødd på ryggen, uten at det trenger å være noe galt med det?

Jeg ville kanskje i første omgang tenkt røyting? Hvis de røyter, kan det føre til kløe hos noen hunder. Og da er det rett og slett ganske enkelt godt å bli klødd. Og så rykker de i musklene (som hester), for at du skal nå akkurat det punktet hvor det klør. Litt sånn: "åah, der ja! nei, litt lengre til venstre.. nesten.. sånn ja!" Hehe, hvis de hadde kunnet tenke sånn, selvsagt, men du skjønner hva jeg mener? De er jo bevisst på kroppen sin, og prøver å påvirke oss til å treffe de riktige punktene. Kanskje du også burde sjekke for utysker; lus og sånt, siden dette har kommet så plutselig? Og også siden du synes at begge to nå har begynt å gjort det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange hunder jeg kjenner har slike kløpunkter på ryggen. Noen kan man klø nesten hvor som helst på ryggen og de syns det er godt, andre hunder må man liksom finne det pittelille punktet og klø akkurat der. Da trekker ryggen seg liksom sammen og rockefoten begynner å gå, hodet kommer kanskje litt opp og bak også. Hunder med vondt i ryggen har jeg erfaring av at oppfører seg litt annerledes, de løfter ikke foten, og de kikker seg heller bak for å se hva du driver på med, eller fryser mer i posisjonen. Noen ganger kan de glefse også, avhengig av hvor vondt det er, og hvilken type hund det er - om det tåler mye eller ikke. Hva som "feiler" dine hunder, er vanskelig å si, men en hundemassør skader jo aldri å prøve! :P De kan i alle fall kjenne om musklene har vondt eller ikke, spesielt når det er så tydelig som det er på dine hunder. Noen knuter kan man vel nesten regne med å finne uansett, sånn som hos oss, uten at det nødvendigvis er noe å bli hysterisk for. En ting du kan prøve å se etter, er om hunden ser ut til å ville gå bort når du gjør det, eller om den ser ut til å ville at du skal fortsette. Det kan jo si noe om det er vondt eller ikke; kanskje det rett og slett er deilig å bli klødd på ryggen, uten at det trenger å være noe galt med det?

Det er vel slik de oppfører seg som regel (markert tekst.) Men Oscar slenger liksom litt på hodet for å titte på meg, og detter sammen i fanget mitt. Når han legger seg ned detter han også sammen istendenfor å legge seg rolig. Han ligger aldri særlig lenge på samme sted, og det virker som han egentlig ikke har lyst til å legge seg ned :icon_redface: Nå ble det siste her litt OT, men det kan jo kanskje henge sammen på en måte?

Han søker jo kontakt, og det virker ikke som at han har noe imot å bli klappet/klødd. Men han peser, slenger på hodet, får sammentrekninger og demper. Jeg ser om jeg får bestilt time hos massør idag. Aqua dog ligger ikke så langt herifra kan jo se hva slags tilbud de har :P

Jeg ville kanskje i første omgang tenkt røyting? Hvis de røyter, kan det føre til kløe hos noen hunder. Og da er det rett og slett ganske enkelt godt å bli klødd. Og så rykker de i musklene (som hester), for at du skal nå akkurat det punktet hvor det klør. Litt sånn: "åah, der ja! nei, litt lengre til venstre.. nesten.. sånn ja!" Hehe, hvis de hadde kunnet tenke sånn, selvsagt, men du skjønner hva jeg mener? De er jo bevisst på kroppen sin, og prøver å påvirke oss til å treffe de riktige punktene. Kanskje du også burde sjekke for utysker; lus og sånt, siden dette har kommet så plutselig? Og også siden du synes at begge to nå har begynt å gjort det..

Ja jeg skjønner hva du mener. Men nå røyter jo Oscar og Aysha i ekstreme mengder hele året da :P Kan forresten hunder blir "smittet" av menneske lus? For søsteren min har lus nå :P

Tusen takk for svar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han søker jo kontakt, og det virker ikke som at han har noe imot å bli klappet/klødd. Men han peser, slenger på hodet, får sammentrekninger og demper. Jeg ser om jeg får bestilt time hos massør idag. Aqua dog ligger ikke så langt herifra kan jo se hva slags tilbud de har

Jeg jobber hos AquaDog :icon_redface: Kanskje vi sees :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...