Gå til innhold
Hundesonen.no

Lapsk Vallhund


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

Jeg ble litt fascinert av rasen, og vil vite mer om den. Liker det jeg har lest, og mener å huske at det er hvertfall ei her på sonen som har.

Så kan noen fortelle litt om hvordan rasen er. Er dette en rase som kan egne seg innen LP? Hvor stort er behovet for mosjon? osv osv.

Skrevet

Møtte en i går faktisk, valp. Første eksemplaret jeg har møtt i alle fall. Kjempesøt da, men veldig tøff i trynet og selvtilliten veldig i orden, hehe :icon_redface:

Skrevet

Lapsk vallhund ja, hva egner den seg egentlig til? Det sies nok blant en del lapske eiere at den egner seg bedre til bruks enn LP, LP kan ofte bli for kjedelig, men det kommer selvsagt an på hvordan man trener.. En lapsk er vanligvis lett å trene, men den er selvstendig og har egne meninger (noen mener at de til og med er sta.. :lol:. Den trenger nok en del mosjon, en understimulert lapsk er jo ikke særlig festlige de heller, de er jo som lapphunder fullt ut i stand til å lage lyd for eksempel. Rent fysisk tar de gjerne all mosjon de får (de har jo fysikk til å gjete rein i ukesvis), men de skal jo også være i stand til å slappe av når de ikke arbeider, og de aller fleste har faktisk jeg vet om er faktisk det.

Det blir litt lite å spre sin erfaring utifra det eneste individet som jeg har, hun er i forresten veldig myk, noe jeg ikke oppfatter at så mange andre lapske er. Men det finnes et svensk forum der det er svenske, norske, finske og danske lapskeiere sprer sin erfaring. Gå inn på siden min og "lapske linker" så finner dere det. (får vel ikke lov legge link inn her tipper jeg?)

Skrevet

Takk for svar, LBL :lol: Jeg er veldig nysgjerrig på lapsk vallhund, og da er det fint når noen kommer med egne erfaringer og i tillegg henviser til annet relevant stoff!

Skrevet

De er så flotte, har møtt et par kjempe greie og flotte eksempler. En kjempe herlig rase. Slik jeg har hørt er de aktiv ute, men rolige inne. Passer perfekt til all slags hundesporter, om det så måtte være agility eller lydighet. Men kan også funke som "ren og skjær" familiehund. I hundesport står det at de elsker ros, og meget lojale, og stresser skjeldent. En hunderase å beundre!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...