Gå til innhold
Hundesonen.no

HD


alfred

Recommended Posts

Hei.

sommeren 2007 tok vi over en schæferhanne som var fødd sept 2006.flott hund med kjempegodt gemytt.alle papir på stamtavle var så betryggende for mor og far og søsken var HD-fri.no var vi til vetn. i februar2008 for kontroll og sjekk,røntgen div.der vart det påvist middels hd i høgre hoft med små forkalginger.har fått vist at foreldre og besteforeldre med deira kull er hd-fri,og alle søskena til vår hund er også fri.det vart eit lite slag under belte.

veit at den som hadde hunden før oss var sjuk og kunne ikkje trimme hunden slik den burde.satt mykje i buret bak i bilen.vi fekk han i juni 2007.sero er ein godgutt og veldig leken,han har ikkje noko synlig at han har det,men håper at mykje mosjon og trim kan kanskje holde det i sjakk i mange år framover.han treng kanskje ikkje å få noko plage av det i det heile,men no er det jo utelukket å bruke den i avl,,,synd men sant.nokon andre som har opplevd dette,,med ein kvalp i eit kull?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Oppdretteren på vår eldste tispe hadde to kull med samme kombinasjon av foreldrene. Totalt 14 valper. Av disse er en ikke røntget, 1 stk D og resten fri (1B og resten A). Så slikt kan hende...

Husk HD er både arvelig, miljøbetinget (og en del "lesefeil" av bildene). Jeg skal ikke begi meg inn på en slik diskusjon her på sonen.

Selv om det er avlet på HD-frie hunder på linjene bakover, er det veldig sannsynlig at søsken av de på stamtavlen (og videre bakover) som har hd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja er vel ikkje alltid store genet som skal til for det kan utvikle seg,nokre som meiner at han kanskje har skadet seg som kvalp,eller for lite trim,,,men eg veit ikkje heilt,,det er vel gen-bestemt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini
ja er vel ikkje alltid store genet som skal til for det kan utvikle seg,nokre som meiner at han kanskje har skadet seg som kvalp,eller for lite trim,,,men eg veit ikkje heilt,,det er vel gen-bestemt

Trenger ikke være genbestemt, men som jeg skrev: X% arv, X%miljø, X%lesefeil...

*klippe*

Husk HD er både arvelig, miljøbetinget (og en del "lesefeil" av bildene).

*klippe*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...