Gå til innhold
Hundesonen.no

Føler meg lurt


trespiser

Recommended Posts

Hallo alle sammen

Siden dette er en sone hvor man kan skrive om alt mulig så vil jeg bare fortelle om hva som har skjedd med meg i det siste. Føler meg nemlig lurt av arbeidsgiveren min og NAV. Av personlige grunner ønsker jeg ikke å gå ut me dhvilken bedrift jeg jobber i.

2. Januar i år begynte jeg i ny jobb som lagermedarbeider, sidemann på lastebil og montering av det vi leverer så det er ganske variert. Det er gjennom NAV. Før det var jeg i en kommunal bedrift hvor jeg ikke kunne få utbetalt noe mer enn individstønad fra NAV så derfor måtte jeg finne en ny jobb. NAV hjalp meg med det.

På jobb intervjuet så lovte arbeidsgiver meg vanlig lønn fra bedriften etter 1 mnd prøvetid. Før det hadde gått 2 uker så ble jeg innkalt til møte med saksbehandler på NAV og arbeidsgiver. Arbeidsgiver fortalte at de ikke kunne betale meg før jeg hadde fått en viss opplæring pga ny midlertidig sjåfør på bilen osv. Ble enig om å ta et nytt møte før påsken men det ble det ikke noe av uten at jeg vet hvorfor. Men jeg skulle få opplæring før det møtet slik at de kunne begynne å betale meg.

Jeg tenkte at det var greit siden jeg hadde behov for å tjene mer penger og jeg likte jobben.

For noen dager siden fikk jeg en mail fra NAV om at dem hadde pratet med arbeidsgiver i bedriften jeg jobber i ikke hadde mulighet til å betale meg enda. Men vi måtte ta et møte om ca 1 mnd og vedtaket mitt på NAV ble forlenget med 2 mnd uten at jeg var med i samtalen.

Arbeidsgiveren min har faktiskt brutt 3 løfter.

Nå vurderer jeg sterkt å slutte fordi jeg har ikke har mer tillitt igjen til arbeidsgiver og NAV.

Eller er det noe annet jeg kan gjøre for å gjøre det surt for arbeidsgiveren min og bedriften?

Jeg har stått på som bare det og jobba ræva av meg hver dag uten 1 time fravær. kommer 30 minutter før på jobben pga busstid og arbeidstid ikke går opp. Og arbeidsgiver sier at jeg er flink og jeg vet at de vil beholde meg.

Kan jeg gå til arbeidstilsynet eller noen andre med dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det høres ikke bare trist ut. Det ER trist. Ødelegger så utrolig mye av det jeg ville gjøre fremover. Hadde jeg fått lønn etter 1 mnd som de lovte meg første gangen så var planen min å betale all gjelda mi og spare noen kroner så jeg kunne starte på skolen igjen til høsten. Men det ser ut som jeg må vente et år til med en planen.

Med individstønad fra NAV får jeg under 40 kroner timen på en 7 timers dag da det er dagslønn fra NAV. Det er ikke mye å leve av og det er ikke motiverende for meg å tjene mindre enn polske arbeidere.

Man får faktiskt mindre av å jobbe under NAV enn å motta penger fra familie kontoret (tidligere sosial kontoret).

Da man får mer utgifter av å jobbe. Spessielt hvis man har et tungt arbeid og i jobben min er det ofte tunge løft.

Jobber man så trenger man mer penger til mat og næring, reisekort til buss, tog osv. eller bil og bensin, noe som man ikke trenger så mye av hvis man er arbeidsledig og bare sitter hjemme.

Hygiene saker og klær er også viktig og enda mer viktig dersom man har en jobb.

Når vennene min spørr om jeg skal være med på noe som koster penger så må jeg ofte si nei pga dårlig inntekt. Så spørr dem: har ikke du fått deg jobb?

Er det rart man blir frustrert?

Eller er jeg bare en tulling som ikke har skjønt noe?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja.. Sånn jeg kjenner NAV, så høres det sånn akkurat ut som det pleier å være. Nå har jeg vært i systemet deres i noen år, så jeg har lært meg at alt de lover bør du få skriftelig, og ring og purr på alle vedtak i god tid før fristen. Det er masete å holde på sånn, men mindre stressende enn å plutselig oppdage at de har "glemt" å behandle søknaden din, eller at papirer blir borte mellom et kontor til et annet, eller at de somler bort papirer som du så leverer bare for at de skal påstå at de har fått to eksemplarer av det papiret de påsto at de ikke hadde fått i første omgang, men ikke et eneste et av et papir som de i samme slengen sa at var det eneste de hadde..

NAV er hat, rett og slett..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jobber du 100 % stilling uten å få betalt for det? Det hadde ikke jeg gjort. Man har jo regninger og slik man skal betale da.. Hadde jeg heller gått til vikar birå.

Jeg er ikke helt i samme sitasjon. Men tenkte jeg skulle inn i ny jobb etter nytt år. Jeg søkte på en jobb og fikk inkalling til intervju 1 og 2 osv. Dette har de bukt nå snart 4 mnd på og skal ikke starte før 29 april. Bare fordi jeg har ventet 4 mnd på de har jeg tapt minst 30 000 kr.. Fordi di er treige.. greit de har mye å gjøre.. men man skal ikke si at de ringer om 1 uke også tar det nesten 3..

Har ikke jobben din penger til å betale lønna di nå.. skjønner jeg ikke hvordan de skal få til det senere? virket ikke som en veldig seriøs arbeidsgiver..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette høres for det første, helt urimelig ut!

Men, er spørsmålet egentlig det om du må fortsette på jobben for å ha rett på arbeidsledighetstrygd fra NAV?

Hvis det ikke er tilfellet, så ville jeg ha sagt opp denne jobben. Det er flott å ha en arbeidsgiver som setter pris på en, men arbeidsgiveren må også kunne betale en for det arbeidet en gjør.

Akkurat nå er det jo strengt tatt NAV som lønner deg og dermed er arbeidsgiveren din nærmeste...

EDIT: Nå vet jeg ikke helt hvordan dette er (kjenner ikke til dette selv), men er det kanskje en sjanse for at "arbeidsgiveren" din egentlig nå sørger for å holde NAV på banen, slik at de slipper unna med tilnærmet gratis arbeidskraft?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp. jeg jobber 100% + mye overtid. av og til må jeg jobbe på lørdager. eneste jeg kan få for de timene jeg jobber overtid er avspasering.

Jeg vet ikke hva det er men det stod skriftlig på mailen jeg fikk fra NAV om at "bedriften har ikke mulighet til å betale deg enda"

Tini: Rart dem ikke ansetter deg med en gang hvis dem har så mye å gjøre. Dem er sikkert utrolig late eller noe. Kondolerer med tapet ditt.

Jeg lurer egentlig på hvorfor NAV eksisterer når dem ikke klarer å få folk ut i skikkelig arbeid. De formidler bare jobber for at vanlige bedrifter skal få mer arbeidskraft så billig som mulig. Samtidig blir alle som "tror" dem får hjelp av NAV til arbeidslaver uten at de vet det. Vi blir nok lurt :)

Vil si en ting til og det er at jeg har prata med andre i bedriften som er under opplæring som har fått vanlig lønn fra første dag så da blir det også forskjells behandling :icon_redface:

Bedriften er meget stor og bør derfor være mer seriøs. Jeg har mulighet til å sabotere en del men vet ikke om det er så lurt. huff nei.. begynner å tenke som en drittunge når jeg blir sint og skuffet.

PASS DERE FOR NAV.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For all del ikke gjør noe så lite gjennomtenkt da. Den eneste som får det igjen er jo du. Prøv heller å jobbe innbitt på den utplasseringsplassen ei tid fremover. Og når du har arbeid der i stund til og arbeidsplassen din er fornøyd med deg kan du begynne å lete etter en jobb selv. For da har du sikra dæ en god referanse som du kan bruke til en ny arbeidsplass. Bit tennene sammen og tenk på at om et år eller noe har du en bra betalt jobb... :icon_redface:

Det hetes jo at den som ler sist ler best.

Jeg veit jo ikke hvorfor du har den ordningen med nav, men jeg er ganske så sikker på at å jobbe der du jobber no kommer til å bli en suveren referanse. Og en ting veit jeg og det er at arbeidsgivere liker arbeidstakere som er ute i arbeid. Og det er visst lettere å få seg en bedre jobb dersom man er i arbeid fra før av.

Ønsker deg lykke til.

PS: Du får fortsette og mase på nav. Har du kontakt med arbeid og kompetanse folka i nav?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bonitapia: Hvis du hadde lest litt mer enn det siste som har blitt skrevet så kanskje du hadde skjønt litt mer i den saken her. Jeg har vært i jobb før denne jobben så jeg har alerede en god referanse. Jeg fikk ja til en butikk jobb før jeg fikk referansen men jeg sa nei for etter å ha tenkt meg om så tror jeg ikke at jeg passer til å jobbe i butikk. Jeg fikk ja på den jobben jeg har en referanse fra. og jeg fikk ja der jeg jobber nå. Jeg har aldri fått nei på en jobb som jeg har blitt innkaldt til intervju.

Jeg har jobbet så hardt jeg kan i 4 mnd for under 40 kr timen og jeg har blitt lovet å få opplæring og lønn etter det 3 ganger nå. De må da kunne holde det dem lover i hvertfall når det er den største og beste bedriften i norge av sitt slag som angår alle. Er ikke for moroskyld at jeg jobber. Men jeg har på ingen måte tenkt til å slutte i min nåværende jobb før jeg har fått en ny. Og det er noe jeg jobber aktivt med.

Jeg vet godt at arbeidsgiver er meget fornøyd og vil gjerne beholde meg etter å ha overhørt samtaler og jeg har fått skryt og ros. Jeg har aldri likt å få skryt og ros på jobben for det gjør meg svakere i grunn. Da har jeg lettere for å tenke at jeg kan ta det mer med ro og slappe av. Får man mye kjeft så er det bedre for da vil man vise hva man virkelig kan.

Arbeids og kompetanse folk i NAV? har dem det? det visste jeg ikke. Burde ikke alle i NAV være arbeids og kompetanse folk? Jeg trodde nav bare var en haug av saksbehandlere. Jeg vet egentlig ikke hvorfor jeg er i opplegget med NAV. Jeg har blitt hjernevaska på en eller annen måte.

Uansett så er ikke NAV til hjelp for noe. Det vet jeg nå. Og det er det fler som vet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ny dag, ny hund. Det er vel greia med valp. I går var han plutselig kjempesint på meg for å ha nerver til å spise mat. All mat er nå hans mat, ifølge et nytt vedtak jeg ikke ble invitert med i noen forhandlinger eller beslutningsprosess om. Det viser seg at jeg ikke skulle ha noen behov for å spise lenger. Ufattelig frekt av meg å begå et sånt brudd på nye regler, så fikk meg en velfortjent skjennepreken. På gårsdagens tur ble jeg hoppet opp på så mange ganger, jeg brukte sikkert en time på å febrilsk søke internett etter klarsignal for å vaske membranjakke med vanlig vaskemiddel. No luck. Nikwax utilgjengelig på lørdag kveld, så ble pent nødt til å gå ut, midt under ridestevne med masse fremmede på tunet og rundtomkring på en søndag, iført The Jacket of Shame som flagget min latskap/udugelighet som hundefører. Den har så mange poteavtrykk, foran, bak, på armene og begge sidene, den kunne passert som kamofarget hadde den vært grønn. Kan angre på å ha kjøpt svart, eller ta meg sammen og begynne gi Ede mer tydelig kjipe konsekvenser for å hoppe opp, tenkte jeg. Det var kanskje nok å tenke på det, for i dag hoppet han opp færre enn fem ganger i løpet av over en time tur, og de få gangene han gjorde det bare forstod han at dette ble veldig feil fra måten jeg IKKE reagerte på, fordi jeg taust og med steinansikt samlet meg til en indre diskusjon med me, myself and I om hvordan jeg skulle reagere. Ga meg antakelig et ansiktsuttrykk og en utstråling Ede forstod at ikke var til å kødde med. Satte ikke potene på meg mer enn to ganger de første 10 min av turen, og bare avbrøt på tur opp de neste få gangene. Mutteren er sååå glad for å mestre den kommunikasjonen der i dag. Vi gikk oss også plutselig på et par turgåere han ikke viste noen interesse for å hilse på. Kjempelettelse, der jeg instantly fikk skuldrene under ørene, klar til å kaste meg på langlina for drakamp på livet, fordi jeg bare hadde tørrfor i lommene og han var ikke sulten. Impulsiv hilseiver har vært den største adferdsutfordringen hittil. Han elsker mennesker! Nå viste han ingen interesse verken for å oppsøke dem, eller gira på å innkassere godis for passering. Bare så på dem og spaserte nonchalant og ledig og avslappet forbi sammen med meg, med hengende langline, uten bestikkelser. Føltes som å score et fotballmål. Han er stadig ivrig på å komme fortere hjem når vi nærmer oss hva han oppfatter som eget territorium, hvor det virker som han er keen på å inspisere og kontrollere ASAP når han husker at vi har forlatt det ubevoktet, men på langt lavere stressnivå enn før. Kun noen få byks fremover, som han selv synes straffet seg med de ubehagelige rykkene i selen - det liker han ikke - så han korrigerer seg selv mot trekking og byks. Alt i alt, den nest beste turen vi har gått sammen til nå. Minus for å vimse for mye foran meg, type snublefelle. Usikker på om det går an å kommunisere til ham at det bare er ok å passere rett foran meg på god avstand. I min verden er det enkle det beste når det kommer til å lage regler for hunden. Å tillate ham å vimse rundt foran meg, bare ikke krysse min bane nærmere enn to meter foran, det er komplisert å kommunisere tydelig. Å bare tillate ham å bevege seg på siden og krysse bak meg på langline i øde områder er kjipt. Usikker på hvordan løse problemet med snublefella. Han har så liten radius, han gjør det ganske ofte, og det irriterer vettet av meg. Ikke usannsynlig at det fører til en skade. Trenger råd og tips og triks og hjelp med den der.  Å fotografere ham er stadig like vanskelig. Det er koselig at nærheten til meg overgår verdien av lønn for vel utført sitt, men det hadde vært fint om han kunne bli sittende sånn plutselig, ikke bare i hva han oppfatter som treningssessions Her klasket han ned i dekk for å vise at han kan bedre enn jeg ba ham om.. ..og her viser han hvilken lynkjapp innkalling han har. Kanskje ikke kjappere enn lynet, men han er kjappere enn lyden, ikke verst: Håndsignal for "Bli" og "Bli nå for **** sittende denne gangen!" ser ganske like ut, så lett å forstå at Ede tolket denne som: "Kom!" Det er en oppgitt og resignert hånd en ser synke til bakken i nok et skuffende nederlag: Å bli ***** sittende er noe vi trenger trene mer på i mer ulike situasjoner for å generalisere mer. Han er god på det innendørs, ikke bare hjemme. Sentralstasjonen, med masse lyder og folk og greier er ok med både sittende, liggende og stående mens jeg går ganske langt unna. Har dog store problemer utendørs, og ikke pga distraksjoner, men fordi han kommer til meg. Mulig vindpust er en trigger for minner om å bli forlatt for alltid alene sammen med nabo og storebror utenfor butikker. Antakelig.  Minne selv på å senke forventningene og jobbe med det som om det er nyinnlæring utendørs. 
    • Noen som har erfaring med et slikt silver shade dekken? Fungerer det?
    • Jeg er veldig glad i pinewood sine vester. Har også en fra Helsitar som jeg liker, men velger nok pinewood over helsitar oftere. Grunnen er at lommene på pinewood sine vester er mye større og rommer mer, så jeg får plass til masse godbiter, leker, bånd og halsbånd i lommene, spesielt baklomma. Vet ikke hvilken størrelse du bruker, men ser pinewood har alt fra XS-3XL. Hvis du er interessert, så vet jeg om en rabattkode hos pinewood på 30% rabatt, som jeg tror fortsatt er aktiv
    • Tiden begynner bli overmoden for å lære some type of nesearbeid. Forventningen var å bare mestre smellerbrettet smooth, som et grunnlag for forstå ID og utvide derfra til romsøk og områdesøk. Det gikk ikke heeeelt etter planen, da Ede heller vil spise det hjemmelagde brettet i papp, og blir sur og klager og protesterer om jeg insisterer på at han må lukte på boksene for å få godis fra hånden. Det har ligget på hylla en stund. Kanskje krype til korset og kjøpe et av metall allikevel, heller enn å smøre tålmodigheten og jobbe videre med det vi har. Gjensidig forsterkning av frustrasjon er ikke gøy å jobbe med.  Vi har gått på en smell med capturing og shaping også. Fått captured mye fint, som f.eks. kryping, men ikke mange nok ganger til å få noe på cue, og han har begynt drite i hva jeg ber om når det er godis fremme, for å heller tilby den adferden han selv tror er av høyest verdi, som dekk istedenfor sitt når jeg ber om sitt, og han er fortsatt fornærmet og protesterer mot å gjøre noe som helst om det ikke er godis fremme når jeg ber ham.  Jeg har også ødelagt treapporten. Baklengskjedet så fint fra utgangsstilling, levering, holde den, plukke den opp. Han var uinteressert i selve apporten, så jeg hypet den litt opp med å bare la han løpe på impuls når jeg kastet og kjørte full fest når han kom løpende tilbake med den. Resultat? Han tror den har så høy verdi nå, han vil IKKE lenger levere den fra seg. Den er mer langt mer verdifull enn kampeleker, pipeleker og kaninpels, som han villig leverer på første forespørsel uten å bølle. Den overgår de godbitene jeg prøver bytte den til meg med.  ..og han TYGGER på den. Legger seg til for å gnage på den etter å ha terget meg med en catch me if you can, som han synes er SÅ gøy med akkurat den apporten, ikke noe annet. Det er KUN den han gjør det med. Alt annet er han helt kewl med å levere fra seg. *facepalm* Flaks at vi har brukt en litt rar treapport, så har vi den generiske i reserve til å trene inn på nytt siden, etter en laaaang periode med bare metallapport, og kanskje også tungapport før vi prøver oss på en ny en av tre.  Her om dagen fikk vi besøk av en diger flokk gjess på gjennomfart. De satt utover to hele jorder. Ede hadde ikke oppdaget dem ennå da jeg satte ham ned for et bilde før det braket løs. Feil vinkel til å få med noe i nærheten av omfanget. De var spredt utover hele åkeren til venstre for bildet. Kjempestor flokk. Stille før stormen, tenkte jeg, og var bekymret for å skremme de opp og jage de slitne langveisfarende avgårde når vi nærmet oss. Kråkene klagde til oss om okkupasjonen av matfatet sitt og ville antagelig ha hjelp med akkurat det. De var opprørte. Endte som moralsk supporter på kråkenes side i den konflikten der da vi kom til Salmonella Street mellom jordene, hvor det var så bombardert med gåsebæsj.. Turen bortover den veien mellom de to okkuperte jordene minnet meg om denne.  https://youtu.be/5iTTNRE-njM?si=Wjg9Rwk2RomhfZlw   Ikke sett dem ennå, og stusser på hva den lukten er: Det lukter virkelig merkelig  Zoom inn mot den smale stripen av dem i bakgrunnen på øverste bildet: Det var en så massiv mengde av dem utenfor bildet, det var dumt å ikke ta et panorama oversiktsbilde til skrekk og advarsel mot å bringe hunder med interesse for andre dyrs ekskrementer til området når gjess trekker gjennom. Den smale stripen av de her er bare en liten gjeng outsidere fra main goose society. Godt vi ikke ser dem igjen før til høsten. Håper på bedre impulskontroll under lineføring til da, eller enda bedre: Matvett. 
    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...