Gå til innhold
Hundesonen.no

Får ikke til utgangsstilling


Lillemus

Recommended Posts

Skrevet

Nå har vi vært ute i det fine været og trent litt på bronsemerkeøvelsene. Det går i grunn veldig fint, hun kommer på innkalling, setter seg rett foran meg. Neste skritt er jo å få hun til å løpe rundt bak meg og sette seg på venstre siden på kommandoen på plass, (utgangsstilling?) Men hvordan i all verden får jeg hun til å gjøre dette? Prøvde å liksom føre henne rundt, bak meg og til venstre siden, men det endte bare med at hun la seg ned, satte seg på høyre side feil vei osv... dårlig forklart ja... :rolleyes: Vi ga opp for i dag, og avsluttet med noe hun kan. Klikkertrener ikke, så helst ingen fremgangsmetode med det :ahappy:

Skrevet

Hva med å prøve den andre insitten? Den svenske, trur jeg det er, der hunden kommer rett inn på plass? Da slipper du "styret" med å ha hunden bak deg. Nå vet jeg ikke hvordan du trener, men du kan prøv enten targeting eller lokking.

Bruker du targeten må du føst lære hunden og følge etter osv til den kan følge targeten inn i riktig posisjon og så sette seg.

Bruker du lokking holder du en godbit i hånden og fører hunden mot deg og inn på venstre side. Altså en u-sving ved låret ditt slik at den kommer i riktgi posisjon. Litt kjapt forklart, men håper du forstod :ahappy:

Du kan bruke target og lokking på den gå bak innsitten også. Kan det være at du ikke brukte gode nok godbiter eller stilte for høye krav i dag?

Skrevet

Jeg lærte inn direkte innsitt ved å kalle henne inn når hun var bak meg, og når jeg sto inntill en vegg. Da kom hun rett med en gang. Så trente vi fvf parallelt sånn at hun ble obs på at det lønte seg å være inntil venstre fot, og sette seg ved venstre fot.

Etterhvert gikk jeg vekk fra veggen, og kalte henne inn fremdeles når hun var bak meg. Så etterhvert som hun ble flinkere endret jeg posisjon i forhold til henne, sånn at hun måtte komme kanskje fra siden, og så til slutt forfra.. Nå kan hun kommer fint på plass fra alle mulige posisjoner. Veldig grovt forklart da :ahappy:

Skrevet

Hmm, vi får prøve oss litt frem med begge metodene, se hva vi får til å funke best :happy: bruker en del lokking med godbit/leke og ros når vi trener. Men i dag var nok ikke godbiten bra nok for å lære inn noe nytt, mine forventninger var nok en smule for høye, og tålmodigheten ikke den største... :rolleyes: men når legger man inn kommandoen? Når hun har satt seg og jeg gir godbiten?

Er det samme hvordan hun setter seg på plass i konkurransesammenheng? Altså om hun tar en svensk en, eller går bak?

Helle: problemet her er at hun på innkalling alltid kommer og setter seg foran meg, så dersom jeg står inntil vegg eller noe vil hun fortsatt løpe foran og sette seg der...

Skrevet
men når legger man inn kommandoen? Når hun har satt seg og jeg gir godbiten?
Når hunden har gjort øvelsen noen ganger, og tydelig viser at den forstår hva den skal gjøre, kan du begynne å legge til kommandoordet. Først noen ganger idet hunden utfører øvelsen, deretter rett før den utfører øvelsen og til slutt før den får begynt.

Er det samme hvordan hun setter seg på plass i konkurransesammenheng? Altså om hun tar en svensk en, eller går bak?
Både den svenske og den "vanlige" er godkjent i konkurranser, men du kan ikke bruke begge!
Skrevet
Helle: problemet her er at hun på innkalling alltid kommer og setter seg foran meg, så dersom jeg står inntil vegg eller noe vil hun fortsatt løpe foran og sette seg der...

Kanskje om du står inntil en vegg og hun er bak deg når du kaller henne inn, om du stopper henne når hun kommer på siden av deg? Belønner henne allerede når hun er på siden, altså før hun har rukket å kommer foran deg? Bare en tanke :ahappy:

Om du har brukt lokking, så kan du kanskje vise godbiten på venstre side, slik av hunden vil søke dit. Godbiten bør selvsagt fjernes fra synet tidligst mulig, men det tror jeg ikke skal bli noe problem.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...