Gå til innhold
Hundesonen.no

Får ikke til utgangsstilling


Lillemus

Recommended Posts

Skrevet

Nå har vi vært ute i det fine været og trent litt på bronsemerkeøvelsene. Det går i grunn veldig fint, hun kommer på innkalling, setter seg rett foran meg. Neste skritt er jo å få hun til å løpe rundt bak meg og sette seg på venstre siden på kommandoen på plass, (utgangsstilling?) Men hvordan i all verden får jeg hun til å gjøre dette? Prøvde å liksom føre henne rundt, bak meg og til venstre siden, men det endte bare med at hun la seg ned, satte seg på høyre side feil vei osv... dårlig forklart ja... :rolleyes: Vi ga opp for i dag, og avsluttet med noe hun kan. Klikkertrener ikke, så helst ingen fremgangsmetode med det :ahappy:

Skrevet

Hva med å prøve den andre insitten? Den svenske, trur jeg det er, der hunden kommer rett inn på plass? Da slipper du "styret" med å ha hunden bak deg. Nå vet jeg ikke hvordan du trener, men du kan prøv enten targeting eller lokking.

Bruker du targeten må du føst lære hunden og følge etter osv til den kan følge targeten inn i riktig posisjon og så sette seg.

Bruker du lokking holder du en godbit i hånden og fører hunden mot deg og inn på venstre side. Altså en u-sving ved låret ditt slik at den kommer i riktgi posisjon. Litt kjapt forklart, men håper du forstod :ahappy:

Du kan bruke target og lokking på den gå bak innsitten også. Kan det være at du ikke brukte gode nok godbiter eller stilte for høye krav i dag?

Skrevet

Jeg lærte inn direkte innsitt ved å kalle henne inn når hun var bak meg, og når jeg sto inntill en vegg. Da kom hun rett med en gang. Så trente vi fvf parallelt sånn at hun ble obs på at det lønte seg å være inntil venstre fot, og sette seg ved venstre fot.

Etterhvert gikk jeg vekk fra veggen, og kalte henne inn fremdeles når hun var bak meg. Så etterhvert som hun ble flinkere endret jeg posisjon i forhold til henne, sånn at hun måtte komme kanskje fra siden, og så til slutt forfra.. Nå kan hun kommer fint på plass fra alle mulige posisjoner. Veldig grovt forklart da :ahappy:

Skrevet

Hmm, vi får prøve oss litt frem med begge metodene, se hva vi får til å funke best :happy: bruker en del lokking med godbit/leke og ros når vi trener. Men i dag var nok ikke godbiten bra nok for å lære inn noe nytt, mine forventninger var nok en smule for høye, og tålmodigheten ikke den største... :rolleyes: men når legger man inn kommandoen? Når hun har satt seg og jeg gir godbiten?

Er det samme hvordan hun setter seg på plass i konkurransesammenheng? Altså om hun tar en svensk en, eller går bak?

Helle: problemet her er at hun på innkalling alltid kommer og setter seg foran meg, så dersom jeg står inntil vegg eller noe vil hun fortsatt løpe foran og sette seg der...

Skrevet
men når legger man inn kommandoen? Når hun har satt seg og jeg gir godbiten?
Når hunden har gjort øvelsen noen ganger, og tydelig viser at den forstår hva den skal gjøre, kan du begynne å legge til kommandoordet. Først noen ganger idet hunden utfører øvelsen, deretter rett før den utfører øvelsen og til slutt før den får begynt.

Er det samme hvordan hun setter seg på plass i konkurransesammenheng? Altså om hun tar en svensk en, eller går bak?
Både den svenske og den "vanlige" er godkjent i konkurranser, men du kan ikke bruke begge!
Skrevet
Helle: problemet her er at hun på innkalling alltid kommer og setter seg foran meg, så dersom jeg står inntil vegg eller noe vil hun fortsatt løpe foran og sette seg der...

Kanskje om du står inntil en vegg og hun er bak deg når du kaller henne inn, om du stopper henne når hun kommer på siden av deg? Belønner henne allerede når hun er på siden, altså før hun har rukket å kommer foran deg? Bare en tanke :ahappy:

Om du har brukt lokking, så kan du kanskje vise godbiten på venstre side, slik av hunden vil søke dit. Godbiten bør selvsagt fjernes fra synet tidligst mulig, men det tror jeg ikke skal bli noe problem.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...