Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstyr-hysteri?


Stine86

Recommended Posts

Jeg har inntrykk av at mange som driver med hest, fokuserer altfor mye på utstyr! Dette inntrykket har jeg fått da jeg bla. jobbet på ridesenter ett års tid.

Er det virkelig så viktig å ha det beste og peneste utstyret ?

Man blir jo nesten sett ned på om man ikke har kingsland jakke :)

Jeg bryr meg ikke, har utstyr som passer hesten min, kjøper noen fine shabraker noen ganger, og har sikkert utstyr til noen tusen. Men for meg spiller ikke merket så mye rolle, så lenge det funker og jeg liker produktet! Eneste "merket" jeg har er salen min.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har inntrykk av at mange som driver med hest, fokuserer altfor mye på utstyr! Dette inntrykket har jeg fått da jeg bla. jobbet på ridesenter ett års tid.

Er det virkelig så viktig å ha det beste og peneste utstyret ?

Man blir jo nesten sett ned på om man ikke har kingsland jakke :)

Jeg bryr meg ikke, har utstyr som passer hesten min, kjøper noen fine shabraker noen ganger, og har sikkert utstyr til noen tusen. Men for meg spiller ikke merket så mye rolle, så lenge det funker og jeg liker produktet! Eneste "merket" jeg har er salen min.

Jeg er enig med deg! alt for mye snobberi...

så lenge du har utstyr som fungerer godt for deg og hesten din og den sporten dere driver så er det mer enn nok.

Vi lever i en matrialistisk verden full av fordommer å ekkle snobber som tror de er bedre enn andre pga sine merkeklær . tullete.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes nok av de som "må" ha ditt og datt ja. Jeg har ganske mye utstyr selv. Nesten ingenting til meg selv, går som regel i joggebukse i stallen f.eks *ler*, men masse til hesten. Dette er riktignok ikke dyrt utstyr, med unntak av sal (som jeg kjøpte brukt) og en del dekken. Jeg har f.eks 9 hodelag, men det dyreste kosta 400kr. Mye greiere å kjøpe billig og mer :) Så nei, jeg har aldri vært opptatt av å ha det dyreste og fineste utstyret, det hadde jeg aldri hatt råd til heller (hadde ikke kjøpt det om så hadde vært heller), hverken til meg selv eller hesten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Tja, vet ikke helt hva jeg skal si som driver med travere.. Har tre vogner, to sleder, lunnedrag, tre travseler, en arbeidssele, vet ikke hvor mange dekken, kanskje ti.. og en sal.

Alt er utstyr jeg bruker til flere hester. Og jeg føler ikke at noe er hverken snobbete eller jåleri. (Men jeg skal innrømme at jeg er så forfengelig at jeg kjøpte brøste og pannebånd i samme farge som den nye vogna..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er også opptatt av kvalitet, men det er ikke alltid at dyrt=kvalitet. Jeg har ett dekken som kostet omtrent 2000,- Det tålte svært lite og gikk raskt i stykker. I høst kjøpte jeg nytt vinterdekken til 750,- og det er det beste jeg har hatt noen gang! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Såklart man burde kjøpe kvalitet, men det er ikke alltid det dyreste er best. Det kommer også helt ann på personlige erfaringer!

Det jeg mener er at man omtrent blir sett ned på i disse store stallene , om man ikke har det dyreste og fineste utstyret. Det syns jeg blir heelt feil. Da fokuserer man på feil ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, vet ikke helt hva jeg skal si som driver med travere.. Har tre vogner, to sleder, lunnedrag, tre travseler, en arbeidssele, vet ikke hvor mange dekken, kanskje ti.. og en sal.

Alt er utstyr jeg bruker til flere hester. Og jeg føler ikke at noe er hverken snobbete eller jåleri. (Men jeg skal innrømme at jeg er så forfengelig at jeg kjøpte brøste og pannebånd i samme farge som den nye vogna..)

Det å drive med trav krever godt og trygt utstyr og det koster flesk for det er som regel god kvalitet som duger.

Jeg tenkte ikke på nødvendig utstyr til hesten når jeg skriver "snobberi" men at eierne og ryttere må ha de "riktige" klærne,støvlene osv for å bli godtatt i miljøet. Det er der jeg reagerer!

Selvføligelig skal hestene ha godt og bra utstyr,det er ett must. Det at bryststykket og pannereim matcher er jo pent (enig der) men å ha behov for 9 hodelag er jo på kanten.

Vi fristes av handels standen til å invistere hele tiden.

HEST ER GØY

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

har laget en hvit sjabrak til stevne og fleece dekken til å ri med. Også når jeg går i en hestebutikk og ser noe jeg har skikkelig lyst på, så ser jeg hvorden det har blitt laget også syr/lager jeg det hjemme! Sal, hodelag, beskyttere og sånt må jeg jo selvsagt kjøpe, men "dill dall" det går av og til å lage!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...