Gå til innhold
Hundesonen.no

Apport


Flash

Recommended Posts

Skrevet

Føler vi står fast veldig på apporten, og vi gjerne ha gode råd...

Vi har i utgangspunktet trent etter enkel og grei "standardoppskrift", med gradvis kriterieheving fra snusing til griping osv.

Tanken er å trene inn "hold fast" først, og så utvide til selve apporteringen, innkomst, og avlevering etter hvert. Vi ønsker heller ikke å leke inn apporten, ettersom hun har tendenser til å "drepe" gjenstander med frambeina.

Men så viser det seg at "hold fast" er så å si umulig å komme videre med..

Hun biter for så vidt over gjenstanden, men holder den ALDRI i ro i munnen engang et brøkdel av et sekund. Dersom den ikke spyttes ut, skal det tygges og rulles. Timing er selvsagt alfa og omega, men med det tempoet ting skjer i er det aldeles umulig å ikke feiltime klikket minst like ofte som det blir rett. Vi begynner å ha adskillige timer bak oss med dette nå, uten å komme av flekken.

Hun er ikke uvillig til å bære på ting sånn egentlig - pinner ute på tur er toppen (selv om det er like mye tygging og herjing som bæring ) og her hjemme hender det ofte hun kommer med en skitten sokk i kjeften dersom hun vil ha oppmerksomhet eller blir oppspilt. Men jeg synes å merke at hun er ukomfortabel med å ta ting fra min hånd, og det å "bare" sitte der med noe i munnen er tydeligvis hæslig. Hun klakker liksom tenna borti, men griper ikke helhjertet.

Det vi imidertid har hatt bittelitt mer hell med, er å plukke opp fra bakken. Der er vi kommet dithen at hun løfter gjenstanden opp og hever den til "hodehøyde" - men med en gang hodebevegelsen hennes stopper, spytter hun ut. Dersom jeg beveger meg bakover, kan hun følge etter meg noen steg med gjenstanden. Jeg kan selvsagt bygge videre på det, men er det ikke lurest å lære henne å holde mens hun er i ro først?

Har forresten prøvd med flere ulike gjenstander, myke som harde. Tror egentlig belønningen er bra nok, for hun vil gjere fortsette å prøve, men så langt har ikke frustrasjonen hennes ført til noe som helst gjennombrudd jeg kan bygge videre på. Jeg ønsker heller ikke å skru henne for mye opp gjennom intensive belønninger, da jeg innbiller meg at det kanskje heller er ro og trygghet som kan bringe oss videre...

Skylder imidlertid å fortelle at vi ikke har "råtrent" på øvelsen i dag etter dag, måned etter måned - mulig det bare er mengetrening, terp og terp som skal til. Men det er så himla frustrerende og "utypisk" Molly å ikke merke framgang at motivasjonen min daler veldig (jeg er like sur etter hver økt, og det frister lite til gjentagelse)

:wallbash: :wallbash: :wallbash:

Skrevet

Har du prøvd å dra litt i apportbukken når hun holder den? klikk og belønn med en gang du kjenner hun gjør motstand, altså at hun holder igjen bukken selv om du prøver å ta den fra henne. Du kan lese mer om det i denne artikkelen (som også har vært på trykk i Canis om jeg husker riktig) : http://www.klickerklok.se/apportering.php

Et annet tips kan være omvendt lokking hvis hunden er kjent med det. Å holde bukken = godbit i hånda fremme = klikk, å slippe bukken = hånda med godbiten forsvinner = ingen belønning. Kort fortalt :ahappy:

Skrevet
Har du prøvd å dra litt i apportbukken når hun holder den? klikk og belønn med en gang du kjenner hun gjør motstand, altså at hun holder igjen bukken selv om du prøver å ta den fra henne. Du kan lese mer om det i denne artikkelen (som også har vært på trykk i Canis om jeg husker riktig) : http://www.klickerklok.se/apportering.php

Et annet tips kan være omvendt lokking hvis hunden er kjent med det. Å holde bukken = godbit i hånda fremme = klikk, å slippe bukken = hånda med godbiten forsvinner = ingen belønning. Kort fortalt :innocent:

Husker jeg prøvde den metoden fra Canis en liten stund, uten at jeg synes det hjalp nevneverdig. Men har fortsatt ikke gitt opp metoden.

Omvendtlokking høres veldig lurt ut - det kan muligens fungere. Skal prøve å huske å oppdatere hvordan det går. Takk for tips :thumbs:

Skrevet

Ikke ta så mye fokus på apportbukken, da? ;) Har du prøvd å la hun ta den frivillig og bare sette deg ned med henne og koseklø over hele kroppen og la være og bry deg stort om det hun holder fast? Gjør det heller kult enn at det må være noe seriøst.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...