Gå til innhold
Hundesonen.no

Lage egen musematte?


JailyTina

Recommended Posts

Skrevet

Sitter og tenker på årets julegaver og fordi lommeboka ikke akkurat er fet for tiden er det nødvendig å finne på noe billig. Fikk en idè i dag om å kanskje lage spesielle musematter til folk jeg kjenner som bruker pc mye. Men er det noe sted jeg kan finne billige materialer jeg kan bruke i en musematte? Tenkte på et eller annet som er litt stivere enn skumgummi, bildepapir til skriveren og sånn gjennomsiktig plastik sak til å lime det fast, men tror dere det vil funke?

Noen som har forslag til andre billige, men bra julegaver forresten?

Skrevet

Lag noen fancy julekort med bilde av hunden på. Men du må legge litt arbeid i det da, slik at det blir en gave, og ikke bare en lapp det står god jul på liksom.

Skrevet

Det var et godt forslag.. Takk takk! :no:

Aktuelle ting så langt:

- Musematter e.l.

- "Hjemmelaget" t-skjorte

- Drops, konfekt, småkaker

Kanskje litt stusselige gaver, men er det ikke tanken som teller a? :rolleyes:

Skrevet

Hva med å strikke noe? Luer, votter, sokker, skjerf, pannebånd, pulsvarmere etc er ting som det ikke tar så veldig lang tid å lage, og det er heller ikke kjempevanskelig. Fotoalbum med bilder fra felles opplevelser du har hatt med den du gir albumet til. Eller "gavekort" på husvask, restaurant- eller kinobesøk med deg, piknikk-tur eller en annen opplevelse.

Skrevet

Se om du finner en oppskrift på skjokolade/konfekt da! Ikke stusselige gaver i det hele tatt!

Jeg hadde i alle fall blitt skikkelig glad for hjemmelaget sjokolade :no:

Skrevet

Får noen årsiden så kjøpte vi sånn sett hvor man kunne lage sin egen såpe.. det fulgte med alle ingrediensene (hvis man kan kalle det det) Og mange forskjellige former og dufter. Så hadde vi konditor farge så da fikk vi mange forskjellige fargerike såper som vi ga bort i julegave xD

Morsomt og orginalt ;P

Skrevet

Hehe, har en veninne som bruker å lage såpe :) God idé!

I år har hun lovt meg diadem da.. (likte så godt det jeg fikk i bursdag, har brukt det neste hver dag siden. Har bursdag i april :rolleyes: )

Ehmm.. Du finner jo alt slags mulig dilldall i forskjellige butikker da. Og så finnes det jo diverse sett du kan kjøpe sikkert.

Skrevet

Det er jo litt gøy å lage egentlig.. høres kanskje drit kjedelig ut.. såpe lizzm.. xD

kanskje jeg skal prøve det igjen snart xD haha

Ta deg en tur i sånne hobby butikker eller no.. Alltid masse kult der uansett hvor gamel man er xD

Skrevet
Hehe, har en veninne som bruker å lage såpe :) God idé!

I år har hun lovt meg diadem da.. (likte så godt det jeg fikk i bursdag, har brukt det neste hver dag siden. Har bursdag i april :rolleyes: )

Ehmm.. Du finner jo alt slags mulig dilldall i forskjellige butikker da. Og så finnes det jo diverse sett du kan kjøpe sikkert.

Ekke sånn diadem sånn kroneting? (*ser får meg noen som bruker krone hverdag* weird.)

Skrevet
Ekke sånn diadem sånn kroneting? (*ser får meg noen som bruker krone hverdag* weird.)

Hehe. Visste du ikke at jeg heter Martha, og tror på engler..? :rolleyes:

jojo, littegrann dialekt... Sier diadem her i bygda skjønner du. Mente hårbøyle...!

Skrevet
Haha..Hadde lizzm forestilt meg at du gikk rundt med en tiara eller no jeg da :) xD

Nei da ;P

Hmph.. er det ikke det prinsesser gjør? :rolleyes:

Skrevet
haha xD Da skjønner jeg med en gang at det var hårbøyle du mente xP

haha xD Da skjønner jeg med en gang at det var hårbøyle du mente xP

Skrevet

Du kan jo sjekke Panduro sin hjemmeside, de har mye artige sett til å lage ting selv, alt fra godteri/startsett drops etc og pyntegjenstander, julepynt etc som du kan sette personlig preg på. Pleier å være endel billigere å bestille fra nettet enn å kjøpe tilsvarende panduro-produkter i hobbybutikkene (ifølge min bedre halvdel). Kanskje tørre seg på forundringspakken som er på salg? Hehe :icon_fun:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...