Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hund som er ganse usikker og redd fra før. Dette er noe hun har vært hele livet, men vi har fått trent endel på det, så hun har blitt tryggere nå det siste året. Det største problemet er hennes forhold til naboen. Han er en ganske stor mann, med dyp og mørk stemme. Elwira har vært livredd for han i lang tid, og jeg kan ikke skjønne hva det kommer av ettersom hun er vant til store menn. Det er noe spesielt mellom de to. I kveld ringte han på her for å hente post vi hadde tatt inn for han. Det var mørkt ute, og elwira blir mye usikkrer i mørket. Jeg lot han komme inn, og Elwira klikka helt. Hun knurra, reiste bust, beste og bjeffa som en gal. Halen var lav, og det syntes lang vei at hunden var livredd. Jeg visste ikke hvordan jeg skulle reagere på dette. Naboen blei litt satt ut og prøvde å sette seg ned og holde ut hånda mens jeg prøvde å finne den posten til han. Elwira gikk etter meg som en skygge, og prøvde å beskytte meg mot han. Jeg ba naboen gi henne en brødbit (som er noe av det beste hun vet), han holdt den fram, og hun tok den og skvatt unna igjen. Det var som å se en sky ulv, har aldri sett henne så redd før. Når han hadde gått satt Elwira igjen og skalv, og busta var fremdeles oppe. Hun var livredd enda, og reagerte med skrekk på mine bevegelser. Jeg prøvde å roe henne ned, og nå ligger hun ved beina mine og er rolig igjen. Det er ca. 20 min siden han gikk. Jeg kan ikke fatte hvorfor hun er så redd for han. Hun har ALDRI oppført seg sånn mot noen andre. Hvordan skal jeg egentlig reagere i en slik situasjon om det skjer igjen? Hvordan skal jeg få trent på dette uten å gjøre det verre? Jeg vil virkelig ikke at dette skal fortsette, orker ikke å se henne så redd som hun var nå. Noen som har noen forslag? Jeg fikk sjokk, og reagerte garantert uvanlig, noe hun merket. Hadde jeg visst at naboen skulle komme nå, hadde jeg forbrett meg bedre med å slippe Elwira ut bak huset eller noe for å spare henne for det, men jeg kan jo ikke alltid forutse nåe han kommer heller. Skremmende!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...