Gå til innhold
Hundesonen.no

huff, gruer meg....


Cathrine og Killja

Recommended Posts

Det går nok bra :whistle: Bronsemerkeprøven deres gikk jo kjempebra, og det er jo ikke rare forskjellen mellom bronsemerket og klasse 1. Fellesdekk og hopp over hinder er jo det eneste, og muligens mer forstyrrelser.

Det går nok helt fint, lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

for å spare tid. vi fikk velge det, så hadde vi sakt nei, hadde det blitt enkeltdekk :whistle:

Da så :)

Det blir jo forsåvidt litt feil bedømming (synes jeg), visste ikke at enkelte bronsemerkedommere praktiserte den metoden. Da lærte jeg noe nytt i dag!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vanligvis er det vel enkltdekk ja. men jeg er glad for at vi fikk tilbudet. min ligger faktisk enda bedre i fellesdekk :whistle:

Nettopp derfor jeg synes det blir feil bedømming å tillate fellesdekk på bronsemerket. Min ligger også bedre på fellesdekk (han føler seg tryggere når han har andre rundt seg, fremfor bare meg og dommer som står et stykke unna).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

men det skal jo egentlig ikke spille noen rolle. hunden får beskjed om å ligge, og da skal det ikke bety noe om den er alene eller ikke

Litt enig, men det er jo et offisielt regelverk fra NKK på hvordan en bronsemerkeprøve skal gjennomføres. Poenget er at jeg synes det blir feil å gi en bedømming på fellesdekk, når reglementet klart og tydelig sier enkeltdekk. Hva om du eller noen av de andre du tok prøven med har hunder som gjør det fryktelig dårlig på enkeltdekk framfor fellesdekk? Da blir det jo feil at man skal få en god score på fellesdekk på prøven når reglementet klart sier at det skal være enkeltdekk. Da kan man jo få en poengsum som er totalt feil i forhold til kriteriene som stilles...

Hypotetisk: en person har en hund som drar i land en 10'er på en fellesdekk, men hunden er såpass utrygg på en enkeltdekk at den får en 5'er. La oss si at denne øvelsen er avgjørende for om hunden får merket eller ikke. Blir det ikke da feil at hunden skal få merket fordi den blir liggende på fellesdekk, men ikke enkeltdekk, når det faktisk er enkeltdekk som er den konkrete øvelsen for å få bestått på bronsemerket?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

spiller ingen rolle for meg. denne prøven teller ingenting i den store sammenheng. enten så kan hundene dette, eller så kan de det ikke. forøvrig ble vi opplyst om at hvis vi valgte fellesdekk og det gikk galt, fikk man en sjanse til enkeltdekk. men som sagt, har det ingen betydning for videre trening!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

spiller ingen rolle for meg. denne prøven teller ingenting i den store sammenheng. enten så kan hundene dette, eller så kan de det ikke. forøvrig ble vi opplyst om at hvis vi valgte fellesdekk og det gikk galt, fikk man en sjanse til enkeltdekk. men som sagt, har det ingen betydning for videre trening!

Nei, det er greit nok at det ikke har noe å si for deg. Men hvorfor tok du bronsemerkeprøven da, hvis den ikke spiller noen rolle eller teller i det hele tatt?

Og er det ikke greit at hunden kan klare en enkeltdekk også? Du sier jo selv at din egen hund er bedre på fellesdekk enn enkeltdekk, synes du ikke det er greit at den kan begge deler? Eller er kanskje det viktigste å få en god poengsum i fellesdekk, slik at du trekker opp poengsummen framfor slik den egentlig skulle vært i bronsemerkeprøven?

Jeg lurer egentlig bare på din mening angående hva som er "riktig" jeg. Å eventuelt snike seg til en bedre karakter, eller å gjennomføre programmet slik det egentlig skal gjennomføres, for å få en mest mulig riktig bedømming?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

min hund ligger både 3 og 4 minutter i enkeltdekk om jeg ber om det. jeg tok prøven for å få en pekepinn på hva som var dårlig og kan jobbes mere med. den kreves jo ikke på noen måte for å kunne starte konk. men det er god trening både for meg og hunden. hun er bare 9 mnd, så erfarin tar jeg gjerne med på veien.........

Lenke til kommentar
Del på andre sider

min hund ligger både 3 og 4 minutter i enkeltdekk om jeg ber om det. jeg tok prøven for å få en pekepinn på hva som var dårlig og kan jobbes mere med. den kreves jo ikke på noen måte for å kunne starte konk. men det er god trening både for meg og hunden. hun er bare 9 mnd, så erfarin tar jeg gjerne med på veien.........

Jada, det er vel og bra, og jeg har da aldri sagt at du ikke skal være fornøyd med resultatet! Dere gjorde det kjempebra, og jeg er veldig imponert over det :whistle:

Det eneste spørsmålet mitt til deg, som jeg ikke har fått svar på er: synes DU det er riktig at hunder som starter en bronsemerkeprøve, skal få en god karakter i en øvelse som i prinsippet ikke er med på programmet? Hva om man får mye bedre enn man burde ha fått, og kan skryte av å ha fullført prøven med X antall poeng, når øvelsen egentlig er gjennomført feil, og man hadde fått en lavere karakter ved å faktisk gjennomføre den slik den skal?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg synes at en hund som starter en br.merkeprøve i utgpkt bør kunne ligge alene og sammen med andre...

Da er vi i det minste delvis enige, lenger kommer vi nok ikke :whistle:

Uansett, tilbake til topic: lykke til med klasse 1-debuten! :icon_fun:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...