Gå til innhold
Hundesonen.no

Slapp og oppkast


Ida:)

Recommended Posts

Skrevet

I dag kjøpte jeg Drontal Comp. vet. markkur til min Dachs Mira. Hun fikk en halv tablet (veger 5 kg) før hun fikk noen kuler mat og vann. Hadde tengt meg ut på tur, og ville få i henne litt veske. Ventet i 20 minutter før jeg gikk. Vet at man ikke skal fore rett før man går ut på tur.

Så begynte vi å gå, og hun var helt som vanlig. Når vi hadde gått i 10 minutter, så spydde hun. Kastet opp tre ganger. Hun ble helt slapp, og bare la seg ned på bakken, og pustet fort og tungt. Mamma måtte komme og hente oss.

Hun ble piggere når vi kom hjem. Tusla litt rundt, men var ikke helt seg selv. Men bedre og bedre utover dagen.

Jeg prøvde og di henne litt mat, og hun hadde god appetiett. Men etter 15 minutter kastet hun det opp igjen.

Tror dere at det har noe med markkuren, eller at hun drakk litt mye før vi gikk? Hvor lenge burde jeg vente med å gi henne noe mat?

Blir litt bekymret jeg..

Skrevet

Diva hadde orm i sommer, etter ormekuren spyde hun en hel dag, hun spyde opp levende ormer. hun fikk bare vann den dagen. neste dag fikk hun litt tørrfor til å byne med. etter hvert som det viste seg at hun ikke spyde mer, fikk hun mat som vanlig.

Skrevet

Det er en helt normal reaktion hunden din har, mange hunde reagerer med opkast og diaré ved ormekur/mark, det kan tyde på at den har orm, og behov for ormekuren, det vil gå over igen om et par dage.

Men husk at plukke op efter din hund hvis det er muligt, eller grave det ned, så andre hunde ikke får orm. :twitch:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...