Gå til innhold
Hundesonen.no

Shetland Sheepdog


cecpia

Recommended Posts

Du skal ha en veldig bra tispe med mer enn 2 utstillingsresultater og en veldig bra kombinasjon for å kunne få mer enn den vanlige prisen for valpene dine. (Selv de som når disse kriteriene pleier å ta vanlig pris for valpene)

Husk også på at avl er et tapsprosjekt. Man tjener lite og ingenting på å ha kull. Så om det er det økonomiske som er drivkraften bak dette bør du tenke deg om flere ganger.

Tenk også over hva din tispe kan tilføre rasen, og allier deg med en erfaren oppdretter som kan råd gi deg med tanke på hannhundvalg, drektighet og fødsel.

Edit: Om jeg ikke husker helt feil så var du kun 14 år? Da håper jeg at dine foreldre eller foresatte er det som har hovedansvaret for dette kullet. Avl er ikke noe en 14 åring kan eller bør ha ansvar for.

Jeg vil også anbefale deg å sette deg godt inn i rasestandar, jeg husker f.eks fra en tidligere tråd at du refererer til soble hunder som brune og hvite, og at de er mer gneldrete enn andre fargekombinasjoner. Dette er jo ikke helt riktig, og det er viktig at en oppdretter (som du jo blir om du har kull på hunden din) kan gi god og riktig informasjon til dine valpekjøpere.

Hvor er det tispen din kommer fra forresten? Hva er stamtavle navnet hennes?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først må jeg signere Silje her, og skrive under på at det ikke er noe å vinne rent økonomisk på å ha valper. En sheltie får i gjennomsnitt ca. 3 valper, så det sier seg vel nesten selv. Motivet bak avl er å avle mot rasestandarden, og at begge foreldredyrene har noe positivt å tilføre rasen.

Dersom din tispe oppfyller kravene NSSK's avlsråd har, og er sunn og frisk, ser jeg ingen problemer med å ha kull på henne, dersom motivet er noe mer enn "lettjente penger" (noe det slett ikke er i praksis).

Jeg setter litt spørsmålstegn ved at du er 14 år, men regner med at foreldrene dine er med på dette og støtter opp? De bør også gjerne sette seg inn i standarden, NKK's etiske retningslinjer for avl, NSSK's retningslinjer osv.

Mener ikke å være slem, men håper det er mer gjennomtenkt enn det virket i hovedinnlegget :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er den første utstillingen havner hun ikke så høyt da.

Men er valpene chippet, har papier og reg. i NKK er de kanskje verdt en 9-10.000 kr?

Hva mener du med det? Man kan da vinne på utstilling med en bra hund, uavhengig om den er stilt før eller ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er foreldrene mine som egentlig eier hunden.

Jeg bare trener den til utstilling og slike ting. Jeg holder allerede på med avl, men ikke med hund.

Jeg holder på med ilder.

Foreldrene mine eier en hel revgård, og bruker da og avle opp rever.

I revgården har vi ca. 300 voksne rever som vi setter kull på og kan få opp til ca. 20 valper pr. rev.

Foreldrene mine har da noe kunnskap om avl.

Å sette kull på hunden er noe som er godt gjennomtenkt av både meg og foreldrene mine.

Sheltien min har vært på utstilling en gang før og da vant hun førsteplassen.

Som dere vet er jo jeg bare 14 år, men ikke bekymre dere om det.

Jeg gjør ikke dette alene, foreldrene mine har ansvaret.

Jeg bare stelder til hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da stiller saken seg litt annerledes :D

NSSK pleier å ha standard valpepriser, den ligger nå på 10.000. Men da skal valpene også være øyelyst, microchipet og sjekket av veterinær (tidligere også vaksinert, men nå får man vel ikke 8-ukersvaksine lenger).

Foreldre bør også være øyelyst, og det er et stort pluss (i mine øyne ihvertfall) om foreldrene også er røntget for HD. :)

Ta gjerne kontakt med NSSK's avlsråd

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har så lyst på Sheltie, men får nok ikke lov til å ha en hund til. :) Får vente til jeg er ferdig utdannet og har flyttet ut. Da blir det nok sheltie på meg! :D Ikke meningen å komme over på noe annet enn hva denne tråden gjelder, men noen som vet om en god oppdretter? Jeg er veldig opptatt av at hunden skal ha hatt det bra hos oppdretter, at den har fått alt den trenger der og at det er seriøse mennesker med friske og fine hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...