Gå til innhold
Hundesonen.no

hva er en chihuahua verd?


alvinschis

Recommended Posts

Skrevet

får en chihuahua importert fra england til helga..ho er ca 4 mnd nå og det har vært mye om å men med å få ho det havna bla.i retten i england..til vår favør..men det har vært så mye å med helsa mi å gjøre og alt vi har vært igjennom ønsker jeg å sette ho ut på forværtavtale..det blir for tungt å beholde ho å tenke tilbake på hvor mye slit og gråt det har vært..men hva er "egentlig"riktig pris å ta for "ho"Rossi..hvis jeg skal ha 2 kull på ho selv?

Skrevet

Om du skal ha en fôrvert avtale på henne, det vil si du skal ha to kull på henne, og hun skal stå i ditt navn til kullene er født så er det vanlig at fôrvertene får hunden gratis. Ihvertfall i min rase.

Skrevet
Om du skal ha en fôrvert avtale på henne, det vil si du skal ha to kull på henne, og hun skal stå i ditt navn til kullene er født så er det vanlig at fôrvertene får hunden gratis. Ihvertfall i min rase.

riktig det. slik er de i min rase også, tror det er normalt praksis hos de fleste oppdrettere

Skrevet

I min rase også - skal man sette bort en tispe, eie den selv og ha retten til to valpekull så er det absolutt tilstrekkelig at fòrverten betaler alle løpende utgifter på hunden gjennom de årene den faktisk er i en annens eie.

Men husk en skriftlig og omfattende avtale!

Susanne

Skrevet

Har chihuahua selv, og selvom mange tar 20 000 per valp (en helt horribel pris!) så bør den behandles på lik linje som alle andre valper.

Det vil si at man ikke må betale for en hund på for o.l.

Skrevet
Men hvis hunden er over tre mnd og ikke rabiesvaksinert så er det vel ikke bare å få den med inn til Norge, heller ikke fra UK? Eller husker jeg feil nå?

England er rabiesfritt, hunden trenger ikke engang å være vaksinert med vanlig vaksine. Kun ormekur, chip og pass.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...