Gå til innhold
Hundesonen.no

Neseprøva


BcChana

Recommended Posts

Heisann hvordan lærte dere inn neseprøva på hunden deres?

Jeg har begynt bare med en pinne og gjemt den med gress over slik at hun må bruke nesa si. Har gått kjempebra. Har gjort det en god stund nå og prøvde for morroskyld å ta to stykker liggende fremme slik at hun så dem. Den ene var luktfri og den andre hadde jeg hold i en god stund. Hun løper raskt ut men hun tror at så lenge hun kommer inn med ett eller annet så er det bra. Så hun tar den første og beste hun kommer til. Hun bruker ikke nesa. Hva gjør jeg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er dette ikke noe jeg har sånn kjempepeiling på, men jeg hørte en gang om en som sleit med neseprøva og fikk tips av en "veteran" om å gjøre noe så enkelt som å slukke lyset når dere trener. Da hun bruke nesa ;) Ellers har jeg ikke så veldig mange andre tips foreløpig, men jeg skal sjekke litt ;)

Lykke til, og la oss få vite hvordan det går!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte den metoden på innlæringa av neseprøva til Nirm... Og havnet med akkurat samme resultat som det du beskriver.

Med Nirm så fikk jeg tipset å legge ut bare ubrukte pinner og godiser imellom. Så fikk han søke gjentatte ganger kun etter godis. Da siste godis var spist, kalla jeg han inn (ikke få mulighet til å plukke en pinne) og gjentok. Så la jeg inn en pinne jeg hadde tatt på i tillegg til godisen, og da plukket han riktig pinne (nesa er jo på da).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Anbefaler deg å prøve huken multisele, det er den eneste jeg har prøvd som min hund klarer å trekke i uten å bli hes. Har prøvd ulike trekkseler men huken multisele er det eneste som fungerer her. Bor du i Oslo eller nærheten kan du få prøvd størrelser hos Brukshunden, men du får kjøpt på nett også. 
    • Enig med siste her, lildog har jeg prøvd og den var helt ubrukelig. Jeg er veldig fornøyd med tracktive, har den på begge hundene og katten. Kan være litt treig til å finne posisjon noen ganger, men uansett raskere enn både lildog og mitt spor som jeg også har prøvd. 
    • Tja, min forrige hund måtte ha små måltider gjennom hele dagen, ellers ble hun kvalm og spydde hun magesyre. Det feilte henne ikke noe utover det at magesekken ikke tålte å bli helt tom. Det hunden jeg har nå sultestreiket i sitt tidligere hjem og kunne gå dagevis uten mat. Hun klarer seg like fint på ett stort måltid daglig som flere små. Jeg har prøvd OMAD selv, og jeg klarer faktisk ikke å spise ~2000 kalorier (som er mitt dagsbehov for vedlikehold) på ett måltid. Fasting kan sikkert være positivt for noen individer i noen tilfeller, men jeg tror absolutt ikke det er noe som passer for alle.
    • Det var lenge siden! Hvis du faktisk skal ha noe særlig sol og varme så er det sør-Spania som gjelder. Kanariøyene hvis du vil være værsikker. Det kan være ganske hustrig ellers i sør-Europa, og husene der er jo ofte ikke laget for vinter og ikke spesielt godt isolert. Heller ikke i Spania, forsåvidt. Kanskje se på feriehusutleiere som Novasol og den type ting?  Tenker du å fly eller kjøre? Det blir jo fort dyrt å fly tre store hunder fram og tilbake i cargo.
    • Jeg har begynt å se etter sydendestinasjoner pga helsa, og tenker at hvis jeg blir ufør så blir det å tilbringe vintrene der nede. Jeg vil ha noe veldig rolig, ei hytte ved et stille fjellvann med bare en dagligvarebutikk i nærheten hadde funka, liksom, men jeg sliter litt med å orientere meg. Er det noen som har forslag til feriedestinasjoner for ei litt pysete dame med to mellomstore (alaskan husky og storpuddel) hunder? 🙈 Pris har en del å si, jeg vil helst ikke blakke meg 🙈
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...