Gå til innhold
Hundesonen.no

Uhm, dere som er ute og reiser fra tid til annen..


Aussieglis

Recommended Posts

Hvordan kan jeg finne flyavganger som går fra Öjebyn i Sverige til Bodø? :ahappy: Trenger å finne ut hva priser og sånt ligger på.. Og jeg som såvidt har tatt fly før i mitt liv har ikke snøring på hvordan jeg finner ut av noenting. De har vel kanskje egne flyselskap i Sverige? Haha.. :P:ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke reist selv, men utifra nettsøk ser det ut som følgende:

Nærmeste flyplass er trolig i Luleå, som ifølge Wikipedia har mest innenlandstrafikk. Fem kvarters flygning til Stockholm, som det ikke ser ut som om går rett til Bodø - at du må via Oslo.

Det går dog også rute fra Luleå til Tromsø, via Kiruna. Fra Tromsø kommer du deg til Bodø.

Så et forslag ut ifra søking jeg gjorde (med alle mulige forbehold):

Bodø - Tromsø - Kiruna - Luleå

eller

Bodø - Oslo - Stockholm - Luleå

Mulig det finnes enklere ruter, så spør for eksempel et reisebyrå eller kontakt flyplassene for å høre hvilke selskap som flyr. SAS er nå i hvert fall i begge land.

Noe i bakhodet sier at det kan være togrute som kobler Norge og Sverige i nord?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi tenker at hvis det går ann å komme seg til Öjebyn eller i nærheten med tog så hadde det vært greit. Men på tilbaketuren vil vi helst fly da vi ser for oss at mangemange timer på tog blir slitsomt med to hunder..

Jeg så på map24.com at det bare er 10t herifra og til Öjebyn med bil. Sambo sin bil ramler nesten ifra hverandre så det er utelukket.. Derfor tenker jeg på tog og så fly.

Er det flyplass i Umeå? :ahappy: Hmm... For det går ann å hente valpen der istedenfor, hvis det skulle bli enklere... Men Öjebyn er jo mer nord, så det er jo den korteste veien å kjøre iallefall..

Guud jeg er bra lost altså! :ahappy: Jeg hadde aldri klart meg i den virkelige verden, haha.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her kan du finne oversikt over svenske flyplasser:

http://www.lfv.se/templates/LFV_InfoSida_70_30____862.aspx

Hvis du skal hente en valp, kan det jo tenkes at oppdretter også vet noe om hvordan det er enklest å komme seg dit? Når man bor i Nord-Norge er det på en måte forbannelsen at det sjelden går direktefly, men at man må via Oslo...

Men å leie bil kan jo brått bli like dyrt/billig som å ta fly, og det er mange som har kjørt både ti og tolv timer med valp uten problem. Bare vær to, slik at en kan kjøre og en kan ha fokus på valpens signal.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har snakket med oppdretter, og fikk da vite at hun skal ta med kullet opp til Øyebyn for å øyelyse valpene der for der har de en veldig flink dyrelege. Hun fortalte da at de "nordfra" bruker å plukke opp valpene der siden det blir kortest vei, men det er jo folk som kjører bil. Ellers kan jeg vente og hente valpen i Umeå hvor hun bor hvis det passer bedre.

Men det blir jo mye fly, og mye tog hvis man skal gå for det... Bil hadde jo vært det beste ja. Men jeg er ikke gammel nok til å kjøre og har verken lappen eller bil, så da må man høre med sambo om han kanskje kunne lånt seg en bil hos noen han kjenner eller eventuelt høre seg rundt om leiebiler. Faren hans har nok noen tråder han kan trekke i hvis sambo bare gjør det klart at han trenger en billig bil som holder fra bodø - sverige - bodø.

Hmm, var jo litt stress med valp fra Sverige også. Så for meg det kom til å bli no trouble :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...