Gå til innhold
Hundesonen.no

Aussie, ex-spot og katter


PsychoLynx

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som vet noe om dette?

Altså... Jeg veit jo at collie raser (og da også aussie) kan være utsatt for diverese typer legemidler.. Som Ex-spot, Advocate, bedøvelser osv. Altså, er det noen som VET om Ex-spot er et dårlig middel på en aussie?

Jeg har nå testet hvitløk på bikkja i en uke for å unngå faren for flått.., MEn, nå er jeg drittlei hvitløksånde og ikke minst at hele huset stinker av hvitløk... I tilegg er ikke bikkja spes glad i det pulveret. Hu spiste, men var ikke særlig fornøyd. (minste problemet det da egentlig).

Uansett, derfor vurderer jeg å kapitulere å dryppe hu med Ex-spot..

En ting til som var hovedårsaken til at jeg testet hvitløk før ex-spot var at jeg VET ex-spot er veldig giftig for katter. En slikk og de kan dø.

Luifer katt her i huset vasker Bridi opp og ned, og de storkoser seg med dette. Hvor lenge vil evnt Ex-spot'n være farlig for Lucifer? En dag? Uker? Eller så lenge ex-spot'n virker? Noen som VET?

Skrevet

Jeg snakket med veterinæren min, en utrolig dyktig kar, og har fortalte at det var en myte at collieraser var spesielt utsatt for å reagere på expot. De går på lik linje med andre raser. Men expot inneholder jo faktisk giftstoffer (permitrin), derav grunnen til at små barn ikke skal klappe hunden de første dagene. Jeg bruker flåtthalsbånd med neen-olje på mine hunder, og plukker aldri flått av dem mer. Det er et naturprodukt som er importert fra Sverige, hvor reglene og kontrollen over flåttprodukter er kjempestreng

Skrevet

Har alltid använd Exspot till mina border collies utan problem (och utan fästingar)

Skrevet

Ja, frontline er jo en mulighet.. Jeg var bare usikker på om dette var et medikament KUN for katter, men har nå funnet ut at det ikke er det.. SÅ da går jeg nok for frontline tenker jeg. Snakke med vet'n på torsdag. :ahappy:

Takk for svar.

Skrevet

Du kan jo prøve hvitløkskapsler som ikke er sjenerende for mennesker, da!

Vi selger noe som heter Flått Vekk i butikken vår. Jeg prøver det på Chessea nå, og har foreløpig ikke funnet flått eller merket noe til lukt eller annet. Helt superfornøyd foreløpig!

Forøvrig finnes det, i tillegg til frontline og ex-spot, noe som heter stronghold. Det brukte jeg sist Chessea hadde lus, noe som fungert svært effektivt.

EDIT: http://www.multi-pharma.no/Hjem/tabid/36/c...11/Default.aspx her er det litt info om Flått Vekk om du er interessert

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...